Almanya Hakkında Önemli Bilgiler

 • Almanya’nın resmi dili Almanca olsa da her bölgenin kendine has bir şivesi vardır. Almanya’daki gençlerin hemen hemen tamamı İngilizce’yi anadilleri gibi bilirler. Yaşlı nüfus arasında ise Rusça biraz daha yaygındır.
 • Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu Hristiyanlar oluşturur. Hristiyanlar arasında da Protestanlar çoğunluktadır. Protestanları Katolikler takip eder. Müslümanlar ve Yahudiler ülkede azınlık konumundadır.
 • Almanya’ya İstanbul ve Ankara’dan haftanın her günü direkt ya da aktarmasız uçuşlar düzenlenir. Bu uçuşlar Berlin, Köln, Leipzig, Hamburg, Münih, Nürnberg ve Stuttgart’a yapılır.
 • Almanya’nın para birimi eurodur ve ülkede çoğunlukla “nakit iyidir” sözü geçerlidir. Nakit taşımak önemliyken para çekmek için en hızlı, en kolay ve en ucuz yol Almanca’da Geldautomat olarak adlandırılan ATM’leri kullanmaktır. Almanya’nın her yerinde bulunurlar ve 7 gün 24 saat erişilebilir. Otoban istasyonlarında, marketlerde, havalimanlarında, alışveriş merkezlerinde, alışveriş caddelerinde, tren istasyonlarında bulunurlar. Neredeyse her dil için seçenek vardır.
 • Almanya’daki Türk Büyükelçiliği Berlin’de Tiergartenstr bölgesindedir.

Almanya Uyarı ve Öneriler

 • Almanya’da çoğu sinema İngilizce değildir. Eğer Almanca bilmiyorsanız sinemaya gitmeniz tavsiye edilmez.
 • Sigara otomatlarında genellikle 5 euro’luk sigaralar satılır ancak yalnızca kredi kartı geçerlidir.
 • Almanya’nın istikrarlı yapısı ve yeterli polis gücü onu genellikle güvenli kılar. Oktoberfest gibi büyük organizasyonlar sarhoş kalabalıklarla doludur ve bu daha çok kaza, kavga ve hırsızlık demektir.  Almanya için acil durum numarası 112’dir. Polisin acil durum numarası ise 110’dur.
 • Almanya kamuya açık yerlerde sigara içmeyi yasaklamıştır. Çoğu eyalette sigara içmek yasaktır. Bununla birlikte restoranlar, barlar, sinemalar ve tiyatrolarda havalandırma söz konusu olduğunda sigara içilebilir. Bavyera bölgesi neredeyse heryerde sigarayı yasaklayan (Oktoberfest haricinde) en sert yasalara sahip bölgedir. Yine de burada bile bazı barlar “sigara kulübü” olarak belirlenmiştir.
 • Avrupa standartlarına göre Almanya’daki fiyatlar makuldür. Örneğin Berlin; Paris ve Londra’ya göre oldukça ucuz bir kenttir. Yine de gösterişli gece kulüpler, şık lokantalar ve lüks oteller pahalı olma potansiyeline sahpitir. Fiyatlar yine de bölgeden bölgeye değişir. Örneğin Köln yakın komşusu Düsseldorf’tan belirgin bir biçimde daha ucuzdur.
 • Orta fiyatlı yerlerde yemek yer, toplu taşıma araçlarını kullanır ve hostelde kalmayı düşündüğünüzde 50 euro’luk bir bütçeyle bir gün geçirebilirsiniz. Ancak gerçekçi bir tatil için bütçe 80 euro ve biraz daha üzerinde olacaktır.
 • Almanya’da mağazalar ve pazarlar genellikle 9 ile 18 saatleri arasında açıktır. Zincir mağazalarda ise kapanış saati hafta içinde 20, haftasonunda 22 olarak belirlenmiştir. Müzeler ve turistik yerler çoğunlukla 9 ile 18 arasında açıktır.
 • Almanya’daki çok kültürlü etnik yapı tolerans seviyesinin yüksek olduğu bir toplum yaratmıştır. Almanlar biraz mükemmeliyetçi insanlardır ve nizama, özel hayata ve dakik olmaya özen gösterirler. El sıkışma kültürü çok yaygınken biriyle el sıkışırken ya da konuşurken elinizi cebinize sokmanız saygısızlık olarak görülür. Çevre temizliğine çok önem veren Almanlar eğer sokağa çöp atarsanız gelip uyarabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here