Almanya’da Ne Yenir?

Her ne kadar Avrupa’da İspanya, Fransa ve İtalya gibi daha gösterişli mutfakların gerisinde kalsa da Almanya yemek kültürü oldukça çeşitlidir. Alman mutfağı bölgelere göre de çeşitlilik gösterir. Kuzey Almanya’da beslenme büyük ölçüde balıklara dayanır ve İskandinav ülkelerinin yemek kültürüne benzer. Güney Almanya’da ise birçok geleneksel yemekte et, tereyağı, krema ve peynir gibi daha ağır gıdalar tüketilir. Bununla birlikte ekmek, bira ve sosis gibi Almanların çok tükettiği yiyecekler ülkenin genelinde popülerdir.

Modern yöntemlerden önce Almanlar etin bozulmasını önlemek için marine etme, tuzlama işlemleri yapılırdı ve bu da zamanla Almanya’da önemli bir sosis kültürü oluşturdu. Bu durum bugün Almanya’da üretilen 1500’den fazla sosis çeşidini açıklar. Fast-food olarak ülkenin her yerinde çeşitli sosisli sandviçler satılır. Almanya’da yiyecek ve içecekler Avrupa standartlarına göre ucuz ve doyurucudur. Yaklaşık 2 euroya fast food, 10 euroya yemek yiyebilirsiniz. Eğer ortalama üstü bir restoranda yemek isterseniz 20 euronun üzerinde ödemeniz gerekebilir.

  • Ekmekle servis edilen kızartılmış et olan Şnitzel Almanya’nın en popüler yerel yiyeceklerindendir. Bazen tavuk ve domuz eti de kullanılıyor olsa da dana en yaygın ve lezzetli seçenektir. Şnitzelin yanında çoğunlukla patates salatası servis edilir.
  • Ülke çapında hemen her fırında satılan büyük, yumuşak bir simite benzeyen Bretzel mükemmel bir tuzlu atıştırmalıktır. İçi yumuşak, dışı gevrektir.
  • Almanya’nın en sevilen sokak yemeklerinden biri olan Currywurst, köri sosu ile kaplanmış ızgara sosisli sandviçtir.
  • Almanların en sevdiği sebze ise Nisan ayından Haziran sonuna kadar bulunabilen ve hemen her menüde kullanılan kuşkonmazdır. Gerçekten de bütün ülke ilginç bir şekilde kuşkonmazı çok sever.
  • Kırmızı kerevizden ve ahudududan yapılan bir çeşit komposto olan Rote Grütze genellikle vanliya sos veya yoğurt ile yenir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here