Almanya’da Ulaşım

Almanya’nın otobüs sistemi oldukça gelişmiştir. Otobüsler zamanında gelir, çoğu zaman ayakta kalmazsınız ve oldukça güvenlidir. Kısa yolculuklar için tek yön biletinin fiyatı 2.30 eurodur. Tüm ülkeye hizmet veren Megabus’lar ülke içinde seyahat için oldukça kullanışlıdır. Örneğin Münih’ten Berlin’e olan 9 saatlik yolculuğun fiyatı yaklaşık 40 eurodur. Bununla birlikte Belçika, Fransa ve Hollanda gibi komşu ülkelere uzun mesafeli yolculuklar otobüsle yapılabilir. Fiyatları internetten kontrol edin ve en iyi rotayı belirleyin.

Almanya’da kendi aracınız varsa ya da araç kiralamışsanız ülkenin her yerine kolayca erişebilirsiniz. Yollar oldukça bakımlı ve güvenlidir. Bilinmesi gereken Almanya otobanlarında hız sınırlaması yoktur. Yine de tehlikeli şekilde araç kullandığı tespit edilenler polis tarafından durdurulup ceza yazılabilir.

Deutsche Bahn tarafından işletilen ve çok övülen ulusal demiryolu sistemi oldukça iyi çalışır. Almanya’da trenler toplu taşıma araçlarının en dikkat çekici halidir ve 44bin kilometrelik ağıyla Avrupa’nın en kapsamlı ray hattına sahiptir. Trenler ortalama 200 km hızla giderken bazen 300 km’ye kadar çıkabilir.

Almanya’daki krem renkli taksiler hizmet verir ve çoğunlukla sokakta dolaşmak yerine durakta müşteri bekler. Ücretler kilometre başına fiyatlandırılırken 11-16 saatleri arasında ve Pazar günlerinde biraz daha yükselir. Bazı taksiler büyük bagajlar için ek ücret talep edebilir.

Çevre dostu Almanya Mitfahrzentralen isimli bir paylaşımlı otomobil kullanımı sistemine sahiptir ve kurallarla düzenlenmiş bir tür otostop türüdür. Şehirlerde yakıt ücretlerini bölüşen yolcular aynı arabayı kullanırlar ve tüm sürücülerin adresleri elde olduğundan oldukça güvenlidir. Fiyatlar yolcu sayısına göre belirlenir ancak çoğunlukla bir Hamburg – Berlin yolculuğu yaklaşık olarak 35 euro’ya malolur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here