Frankfurt Gezilecek Yerler

River Main’de bulunan ve tam adı Frankfurt am Main olan bu eski imparatorluk şehri, bulunduğu konumdan dolayı Avrupa’nın en önemli ticari ve ekonomik merkezidir. Şehrin silüeti yüksek bina kümelenmelerinin hakim olduğu bankacılık bölgesini barındırması sebebiyle bariz bir Kuzey Amerika havasına sahiptir. Küresel bir kent olarak kabul edilen, yaşamak ve iş yapmak için en iyi on şehir arasında sayılan Frankfurt kültür ve turizm etkinlikleri için önemli bir merkez niteliğinde olup Frankfurt Kitap Fuarı’na da ev sahipliği yapar. Bir ticaret fuarı kompleksi olan Messe Frankfurt’un yanı sıra birçok müze galeri ve parkı da bünyesinde barındırmaktadır.

Frankfurt’un Eski Kent Merkezi-Römerbeng

Frankfurt’un Eski Kenti’nin kalbinde bulunan Römerberg merkezindeki Adalet Çeşmesi ile düzensiz şekilde oluşturulmuş bir meydandır. Sadece Frankfurt’un en canlı meydanı değil aynı zamanda şehrin en kalabalık ve işlek yaya bölgesine sahip olarak Kulturschirn gibi sayısız turistik mekanı da barındırmaktadır. İmparatorluk Salonu ve Eski Belediye Sarayı’nın da dahil olduğu 15.yy-18. yy’ın etkilerini taşıyan eski kente ait  11 bina da Römemberg’de yer almaktadır. Diğer önemli binalar arasında 1908’den gelen Yeni Belediye Sarayı, 14. Yy’dan kalma St Leonard’ın Gotik Kilisesi ve Aziz Nicholas Kilisesi bulunur. Bununla birlikte 1878 yılında bulunan ve ortaçağdan günümüze kadar uzanan Frankfurt’un zengin kültürel mirasına ait koleksiyonun yer aldığı Tarihi Müze ilgi çekici noktalardan bir diğeridir.

Goethe Müzesi

Frankfurt  Almanya’nın en büyük yazarı olan Johann Wolfgang von Goethe’nin doğduğu yer olma ayrıcalığına sahiptir. Ailesinin evi olan Goethe Evi Goethe’nin 28 Ağustos 1749 yılında doğduğu ve 1765 yılına kadar yaşadığı evdir. Görkemli bir dekora sahip olan ana kattaki yemek odası, üst katta yer alan Goethe’nin bir çok eserini kaleme aldığı ve çocukken kukla tiyatrosuyla oynadığı çalışma odası, keşfedilmesi gereken pek çok odadan öne çıkanlarıdır. Barok ve Romantik dönemlerin başyapıtları da dahil olmak üzere, yazarın zamanından kalma sanat eserlerinin sergilendiği 14 odalı bir galeri olan Goethe Müzesi ile bitişik konumadır. Kentin muhteşem manzaralarını sunan 43 metre yüksekliğinde ahşap bir yapı olan Goethe Kulesi ve butik mağazaların, galerilerin ve kafelerin bulunduğu üst sınıf bir alışveriş bölgesi olan Goethestrasse Frankfurt’un diğer ilgi çekici noktalarındandır.

Senkenberg Doğal Tarih Müzesi

Senkenberg Doğal Tarih Müzesi Frankfurt’un Senkenberg Bahçeleri’nde yer almakta ve Avrupa’daki en modern müzelerden biri olması niteliğinin yanında Almanya’nın da ikinci en büyük doğal tarih müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Gezegenimizin biyoçeşitliliği ve organizmaların evrimiyle ilgili sayısız gösterimiyle birlikte, müzede Avrupa’nın en büyük dinozor sergisi de yer almakta ve böylece aileler için popüler bir tercih noktası olmaktadır. Aynı zamanda insanlığın gelişimini özetleyen kapsamlı bir sergi ile birlikte dünyanın en büyük doldurulmuş kuş koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Sanat Şehri-Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi

Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi çağdaş sanat eserlerini barındıran Avrupa’nın en önemli galeri arasında gösterilir. 1991 yılında şehrin kalbinde post modern tarzda bir binada açılan müzenin geniş koleksiyonu Andy Warhol, Roy Lichtenstein ve Francis Bacon da dahil olmak üzere 1960’lardan günümüze kadar uzanan 450’den fazla önde gelen sanatçının 5000’den fazla sanat eserini içermektedir. Müzede henüz tanınmamış sanatçıların eserlerinin de yer aldığı bir uydu sergi alanı olan MMK Zollamt da faaliyet gösterir. Sanatla ilgili olarak şehrin diğer önemli noktaları arasında Rembrandt ve Goya’nın çalışmalarının da dahil olduğu ve 14.yy’dan kalma tabloların yer aldığı mükemmel koleksiyonuyla Stadel Sanat Müzesi; mobilya, halı, cam, seramik ve kitapların da dahil olduğu otuz binin üzerinde Avrupa ve Asya’nın uygulamalı ürünlerinin sergilendiği Frankfurt Uygulamalı Sanat Müzesi ve çağdaş sanat sergilerinin düzenlendiği Schirn Kunsthalle Frankfurt yer almaktadır.

Opera Salonu

Frankfurt Opera Meydanı’nın kalbinde yer alan Eski Opera Binası 1880 yılında İtalyan Yüksek Rönesans tarzında inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında tahrip edilen ve yeniden inşa edilerek 1981’de tekrar açılan Opera Binası kentin en önemli konser mekanlarından biridir. Şehrin yeni opera binası olan Oper Frankfurt ve tiyatro salonu olan Schauspiel Frankfurt, nehrin yakınlarında yer alan Willy-Brandt-Platz’a, yaklaşık 800 metre uzaklıkta yer alan Opera und Schauspielhaus Frankfurt olarak bilinen çağdaş bir mekanda ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

St. Bartholomew Katedrali

Roma Katolik Aziz Bartholomew Katedrali  13. Ve 15. Yüzyıllar arasında Gotik tarzda kırmızı kumtaşından inşa edilmiş olup 95 metre uzunluğa sahip olarak bu gökdelenler şehrinde göze çarpmaktadır. Almanya’da İmparatorluk Katedrali olarak inşa edilen bir avuç kiliseden biri olmakla birlikte 1562 yılından 1792’ye kadar İmparatorların taç giyme törenleri burada yapılmıştır. 1349 yılında hayatını kaybeden Kral Günter’in mezar taşının yanı sıra 15. Ve 16. Yüzyıldan kalma çok sayıda oyma yan sunaklar da ilgi çekici diğer noktalardır. Katedral’in en önemli kutsal emaneti Romanesk Bartholomew Korosu’nda saklanan St. Bartholomew’in kafatasıdır.

Frankfurt Hayvanat Bahçesi

En az 450 farklı türü temsil eden 4.500’den fazla hayvana ev sahipliği yapan Frankfurt Hayvanat Bahçesi 32 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. 1958 yılında kurulan Frankfurt Zoo Madagaskar’ın çeşitli hayvan topluluklarının sergilendiği eşsiz Grizmerk Evi’nin de dahil olduğu bir çok hayvan eviyle dikkatleri üzerine toplamaktadır. Ayrıca deniz yaşamı, sürüngenler ve timsahların da dahil olduğu farklı iklim türlerinden gelen bir çok hayvanı içeren Exotarium da ilgi çekici ziyaret noktalarından biridir. Borgore Ormanı otantik bir orman içine konuşlandırılmış Maymun Evi ile birlikte görülmesi mutlaka tavsiye edilen alanlardan sayılır. Gece Hayvanları Evi ve Kuş Salonu da diğer öne çıkan noktalar arasındadır. Aile festivalleri, sergiler ve temalı turlar da dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler ve programlar ziyaretçilere sunulmaktadır.

St. Paul Kilisesi

Frankfurt Hauptwache’nin güneyinde, Paulsplatz’da St Paul Kilisesi bulunmaktadır. 1790-1833 yılları arasında inşa edilmiş ve 1948’de restore edilen düz Neoklasik cephe ilk Alman Millet Meclisi’nin 1849 yılında toplandığı yer olarak bilinmektedir. Artık günümüzde bir kilise olarak kullanılmayıp Frankfurt’un en önemli mekanlarından biri haline gelmiştir. Frankfurt Kitap Fuar sırasında düzenlenen Alman Kitap Ticareti Barış Ödülü gibi etkinliklere ev sahipliği yapan kilisede ayrıca 1963 yılında Başkan John F. Kennedy tarafından yapılan konuşma  nedeniyle de ün kazanmıştır.

Palmiye Bahçesi

Bockenheimer Landstrasse’de yer alan 54 dönümlük Palm Garden Almanya’nın en büyük botanik bahçesidir. Ziyaretin önemli noktaları coğrafi konumlarına göre düzenlenen açık botanik sergileri ile birlikte yarı-tropikal ve tropikal bitki türlerini içeren seralardır. Bahçeler ayrıca çocuk oyun alanı ve piknik alanları gibi dinlence tesisleri de sunar. Bir telekominikasyon kulesi olan Europaturm, Avrupa Kulesi, Palmiye Bahçesi’nden kısa bir yürüyüş mesafesi uzaklığında yer almakta; seyir terası ve restoranıyla görülmeye değer bir ziyaret noktası olarak ilgi çekmektedir. Diğer ilgi çekici parklar ise 72 dönümlük Güneburgpark Botanik Bahçesi ve 415 dönümlük bir alana yayılan Nidda Vadisi Halk Parkı’dır.

Hauptwache Meydanı

Şehrin ortasında bulunan ve kuşkusuz Frankfurt’un en işlek yaya bölgelerinden olan Hauptwache eski binaların ve yeni modern yapıların karışımı ile ünlüdür. Buradaki en dikkat çekici bina eski barok tarzda yapılmış Askeri Karakol’dur. 1730’da inşa edilen bu yapı bir zamanlar şehrin milislerine ev sahipliği yapmıştır. Daha sonraları hapishane olarak kullanılmış ve polis karakolu olarak hizmet verdikten sonra şimdilerde bir kafe olarak kullanılmaktadır. Meydanın kendisi Frankfurt’un ana alışveriş bölgelerinden birisidir ve büyük bir yer altı alışveriş merkezi ile bütünleşmektedir. Bununla birlikte kentin başlıca alışveriş ve ticaret caddeleri arasında yaya dostu olan Zeil doğuya doğru konumlanmakta, sokaklarında bir çok eğlence mekanıyla Kaiserstrasse yer almaktadır. Rossmarkt ve Kaiserplatz’dan geçerek şehrin ama tren istasyonuna gidilebilir. Hauptbahnhof 1888 yılında inşa edilmiştir ve Avrupa’nın en büyük istasyonlarından biridir.

Müze Bölgesi

Main Nehri’nin sol yakasında yer alan Frankfurt Müze Bölgesi, bir çoğu uluslararası nitelikte olan 12 ayrı müzeyi barındırmaktadır. Önemli noktalar arasında Avrupa’nın en iyi etnik müzelerinden biri olarak kabul edilen Dünya Kültürleri Müzesi bulunmaktadır. 1904 yılında kurulmuş olup Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya ait 65.000’den fazla eserin bulunduğu koleksiyonları barındırmaktadır. Bir başka önemli müze Ortaçağ, Rönesans ve Barok dönemlerin parçalarının yanı sıra; Asya, Mısır, Yunan ve Roma heykellerinin büyük bir koleksiyona da ev sahipliği yapan Liebeghaus’daki Eski Heykel Müzesi’dir. Diğer müzeler arasında Almanya Mimarlık Müzesi bulunur ve 200.000’den fazla mimari tasarım, plan, çizim ve model barındırmaktadır. Lumiere kardeşler ve sinema rarihi ile ilgili sergiler içeren Film Müzesi Avrupa ve Asya dekoratif sanat eserlerini temsil eden ve 300.000’den fazla objenin sergilendiği Uygulamalı Sanat Müzesi de diğer görülmesi gereken noktalar arasındadır.

Eschenheimer Kulesi

1400’lü yılların başında inşa edilen Eschenheimer Kulesi Frankfurt’un eski şehir surlarının en güzel kalıntısı olmayı sürdürmektedir. 47 metrelik etkileyici bir boyuta sahiptir ve Eschenheimer Geçidi bölgesine hakim konumdadır. Bugün kule yerli tarihsel toplumlar tarafındankullanılan bir kafe ve toplantı odalarını barındırmaktadır. Bununla birlikte yakınlarında yer alan ve 1879 yılında inşa edilen Menkul Kıymetler Borsası ülkenin en büyük kuruluşudur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here