Münih Gezilecek Yerler

Münih Bavyera Eyaleti’nin başkenti ve Almanya’nın üçüncü büyük şehridir. Bavyera Alpleri’nin eteklerinde, Isar Nehri üzerinde yer alan Münih’in tarihi şehir merkezi Marenplatz Meydanı olarak bilinir. Almanya’nın en popüler şehirlerinden biri olan Münih Romanesk döneminde inşa edilen ve eski şehir kilisesi olan Peterskirche de dahil olmak üzere birçok önemli kilisesiyle ünlüdür.

Almanya’yı tam olarak yansıttığı düşünülen Münih, Berlin ve Frankfurt gibi şehirlere göre sönük kalsa da dünyanın en büyük bira festivaline ev sahipliği yapmasıyla bile her yıl turistlerin akınına uğrar. Şehir boyunca hareket etmeyi kolaylaştıran dinamik bir toplu taşıma sistemine sahip olan Münih’i birkaç günde gezebilir; dilerseniz Salzburg gibi bölgelere günlük geziler yapabilirsiniz.

Marien Meydanı

Marientplatz kentin kuruluşundan bu yana Münih’in merkez meydanı olmuştur ve 1807 yılına kadar ortaçağ etkinlikleriyle pazarların kurulduğu yer olmuştur. Büyük Yeni Belediye Sarayı’nın yanı sıra yeniden inşa edilmiş kuleleri ile görkemli Eski Belediye Sarayı bu meydandador. Meydandaki diğer önemli simgeler arasında 1638’de kurulan Meryem Sütunu ve 19. yüzyılda kalma Balık Çeşmesi yer alır.  Marien Meydanı aynı zamanda popüler bir alışveriş merkezidir. Bir dizi büyük mağaza, butik ve restorana sahip olmakla birlikte onlarca yıldır Bavyera’nın etkinliklerinin odak noktası olmuştur. Her zaman turistlerle dolup taşan bu meydana Noel’de büyük bir Pazar kurulur. 100 yıldan eski Glockenspiel Saat Kulesi’nin çalışını duymak için öğleden sonra saat 11 gibi buraya gelip Bavyera Olayları’nı canlandıran figürleri izleyebilirsiniz. Meydanda Meryem Ana’nın altın kaplı heykeli gibi şehrin en tarihi binalarını ve kiliselerini keşfedebilirsiniz.

Münih Sarayı

Yüzyıllar boyunca Dükler, seçkinler ve Bavyera Kralları’nın yeri olan Münih residenz şüphesiz Avrupa’nın en görkemli saraylarından biridir. Yaklaşık yedi büyük arazide kurulan kompleksin ilk bölümü 1579’da inşa edilmiş olan ve şu an Saray Müzesi’nin bir parçası olan görkemli Antiquarium’du.Geç dönem Rönesans mimarisiyle eklemeler yapılan sarayın inşası 1848’de tamamlandı. Bugün bu komplekste Saray Müzesi, Hazine, Azizler Kilisesi, Cuvilles Tiyatrosu gibi birçok müze ve anıta ev sahipliği yapmaktadır. Yemyeşil bahçesinin yanı sıra çok sayıda çeşme ve gölet de dahil olmak üzere sarayın muhteşem avlusunu da ziyaretinizde keşfedebilirsiniz.

Leydi Katedral Kilisesi

Münih’in başpiskoposluğunun 1821’de kurulmasından bu yana Güney Bavyera eyaletinin önemli kiliselerinden biri olan Leydi Katedral Kilisesi’nin genişliği  40 ve uzunluğu 109  metredir. Yüksek duvarları, karakteristik Rönesans kubbeleri, 100 metre uzunluğundaki ikiz kuleleri ile birlikte geç dönem gotik mimariyi yansıtır. İç mekan özelliklerinden biri verandasında yer alan garip bir ayak izidir. Rivayete göre bu ayak izini şeytan kiliseyi incelerken bırakmıştır. Promenadeplatz olarak bilinen uzun yeşil alan’a 3 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu bölgde bir dönem Münih’in tuz pazarıymış. Kilise bugün Prens Elektroni Max Emanuel, besteci Christoph Willibald Gluck, Orlando di Lasso ve Bavyera’lı tarihçi Lorenz von Westenrieder ile süslenmiştir.

Yeni Belediye Sarayı

1892’de yapımı tamamlanan etkileyici Yeni Belediye Sarayı Marien Meydanı’na hakim ikiz kuleleri ile Münih’in en ünlü simgeleri arasında yer alır. Marien Meydanı’na bakan ana cephe Bavyera dükleri, seçkinler ve kralların yanı sıra azizler ve ünlü sanatçıların birçok figür ve süs eşyalarıyla donatılmıştır. Her gün 11 ve 17 saatleri arasında eski halk tınıları çalarken figürlerle tarihi olaylar yeniden canlandırılır. Binanın 85 metrelik kulesinin orta bölümünde (bir asansörle erişilebilir) eski kentin kapsamlı manzarasını seyredebilirsiniz. Bölgede bir Turist Bilgilendirme Merkezi de hizmet vermektedir.

Asam Kilisesi

Aziz John adasında yer alan Asam Kilisesi 1746 yılında Cosmas ve Egid Asam kardeşler tarafından yaptırıldı. Fresk ve yağlı tablolarla zengin bir şekilde dekore edile n kilisenin büyük sütunlarla çevrili ve dua için Aziz John’un heykeliyle taçlandırılmış büyük giriş kapısı kilisenin en unutulmaz olan bölümü olarak bilinir. Tavanın altına uzanan bölümde St John hayatını gösteren bir galeri bulunur. İç mekanın en dikkat çekici özelliği dört adet sütunla çevrili olan ve Aziz John’un balmumu heykelinin yer aldığı yüksek sunaktır.

İngiliz Bahçesi

Münih’in İngilizc Bahçesi (Englischer Garten) sadece Almanya’nın en büyük şehir parkı değil; 910 dönümlük bir alanı kapsayan ve 100’den fazla köprüye sahip olan aynı zamanda en güzel parklarından biridir. Doğal olarak düzenlenmiş ağaç ve bitki grupları suni göl ile birlikte doğal bir manzara yaratır. 1785 yılında askeri bir kampüs olarak tasarlanan İngiliz Bahçesi 36 kilometrelik yol ve 13 kilometrelik köprü hattı ile hem yerel halkı hem turistleri cezbeder. Güneşlenmek ve piknik yapmak için de kullanılan parkta ayrıca ortaçağdan kalma Alman heykelleri ve duvar halılarını sergileyen Bavyera Ulusal Müzesi’ni, Bavyera’nın tarih öncesi eserlerinin birçoğunu sergileyen Bavyera Devlet Arkeoloji Müzesi’ni bulabilirsiniz.

Aziz Peter Kilisesi

Aziz Peter Kilisesi (Aziz Petrus, Peterskirche) Münih’in en eski kilisesi olup Petersberg’deki keşişler tarafından küçük bir tepe üzerine yaptırılmıştır. 1386’da gotik tarzda inşa edilen kilise 1636’da eklenen kuleyle genişletildi. İç mekanda Erasmus Grasser’in kırmızı mermer anıtları ve 15. yüzyıl Schrenk Sunağı yer alıyor. Jon Polack’ın duvarlardaki tablolarının bulunduğu koridordan geçip 299 basamaklı kuleye çıkabilir; sekiz çanlı, 91 metre yüksekl.  ikteki kuleden Alpler’in panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Cuvillies Tiyatrosu

Münih’teki Residenz’in doğusundaki Cuvillies Tiyatrosu 1755 yılında inşa edilmiş ve Almanya’daki türünün en iyi örneğidir. Oditoryonun görkemli oyma ahşap işleri özellikle seçkinler için yapılmış locaları da içeren dört katlı salon İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edildi. Zengin renklerle tasralanmış iç mekanında 1781 yılında burada verilmiş olan Mozart’ın Idomeneo’su gibi opera konserleri verilmektedir.

Hellabrunn Hayvanat Bahçesi

Yaklaşık 90 dönümlük bir araziye yayılmış olan Hellabrunn Hayvanat Bahçesi (Tierpark Hellabrunn) şu anda Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçeleri listesinde dördüncü sırada bulunuyor. 1911 yılında açıldığında buraya getirilen bütün hayvanların nereden getirildiklerine göre gruplandırılmıştır. Bugün 757 farklı türe ait 19.000’in üzerinde hayvan açık alanlarda ve vahşi koşullarda ve mümkün olduğu kadar birlikte yaşamaktadır. En popüler alanları Elephant House,Polarium ve Maymun Evleri’dir. Isar Nehri’nin bitişiğinde bulunan ve koruma alanı olarak bölgelenmiş alanda birçok patika, oyun ve piknik alanı bulunur.

Königsplatz ve Kunstareal Bölgesi

Münih’in en işlek ve popüler meydanlarından biri olan Königsplatz 1862’de NeoKlasik tarzda döşenmiş olup şehrin en gözde turistik mekanlarının bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en eski yerleşim yerlerinin bulunduğu ünlü Kunstareal semtinde sanat galerilerinde Hollanda, Flaman, İtalyan, Fransız, İspanyol resim koleksiyonlarının sergileri yer alır. Picasso ve Warhol’un çalışmalarını içeren Devlet Modern Sanat Galerisi ile Antik Bayvyera heykellerini içeren Devlet Eski Eserler Koleksiyonu da diğer ziyaret alanlarıdır.

Münih Olimpiyat Stadyumu

1972 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Münih’in muhteşem Olimpiyat Parkı Bavyera Kraliyet Ordusu’nun eski eğitim alanı olan bölgede 2.7 milyon metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şimdi büyük bir rekreasyon merkezi olan bu büyük tesis yılda iki kez (yaz ve kış) düzenlenen ve bir buçuk milyon ziyaretçiyi çeken Tollwood Festivali de dahil olmak üzere çeşitli önemli konser ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Stadyumun çatısına tırmanma ve tesisin mimarisinin sergilendiği sahne arkası turları da dahil olmak üzere yıllar içinde bir dizi eğlenceli etkinliğe katılabileceğiniz stadyumda ayrıca bir de şehrin üstünde nefes kesen manzaralar sunan döner restoran ve görüntüleme platformları bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here