Amerika Gezilecek Noktalar Nelerdir

Dünyanın tek süper gücü olmasının yanında en büyük ekonomiye de sahip olan ABD hakkında dünyadaki herkesin mutlaka bir bilgisi vardır. ABD hakkında bir şeyler bilen tüm insanların hayalleri arasında ülkeyi görmek ve gezmek de vardır. Ülkenin Özgürlük Heykeli ile Beyaz Saray uzun zamandır küresel simgeler haline gelmiş olan mekanlar arasındadır. Amerikan markaları günümüzde hemen hemen tüm ülkelerde yaygın olarak kullanılır. Bu markalardan Apple telefon ve bilgisayarları ile içecek markası olan Coca-Cola dünyanın her yerindeki insanlara mutlaka tanıdık gelir. ABD hakkında herkesin bilgisi olsa da ülkeyi ilk ziyaret edenlerin orada göreceği birçok sürpriz de bulunur.

Amerika gezilecek noktalar arasında New York, New Orleans, Miami, Los Angeles ve San Francisco şehirleri en çok turist çeken cazibe merkezleri yer alır. Bu şehirlerin hepsi inanılmaz güzellikler ve gezilecek mekanlar ile doludur. Amerika’nın her şeyden önce şaşırtıcı derecede farklı ve eşsiz güzel manzaraları görenleri kendine hayran bırakır. Ülkenin görkemli kuleleri, Florida’nın tropikal plajları, geniş ve mistik çöl manzarası, Teksas ve Kansas’ın sonsuzluğa uzanan ovaları ve Kalifornia’nın devasa kırmızı ağaçları ziyaretçilere sunulan eşsiz manzaralardan sadece birkaçıdır.

ABD doğal güzellikleri ile de çok sayıda turisti kendine hayran bırakan bir ülkedir. Ülkede bulunan krater gölleri, Yellowstone ve Yosemite Ulusal Parkları büyüleyici manzaraları ile çok davetkar bir tavır sergiler. Ülkede o kadar çok mekan, doğal güzellik ve etkinlik alanı var ki burada günlerce tatil yapmak isteyeceksiniz ve günler yetmeyecektir. Amerika gezi notları arasında balık tutmak, sörf yapmak, dünyaca ünlü isimlerin konserine gitmek, büyük nehirlerde kayığa binmek, milli parklarda yürüyüş yapmak, devasa parklarda çocuğunuzla eğlenmek sadece bazılarıdır. Amerikan kültürünün bazı yönleri ziyaretiniz sırasında size biraz ilginç gelebilir. Ama farklı bir kültürü ve ülkeyi tanımak eşsiz bir deneyim olacaktır. Amerika ziyaretiniz çılgın, ilginç, farklı ve çok eğlenceli geçecektir ve dünyada görülmesi, yapılması gereken birçok şeyi burada bulabilirsiniz. Tıpkı insanların çeşitliliği gibi ülkede gezilecek yerlerin ve eğlenceli anların da çok çeşitli olduğundan emin olabilirsiniz. Muhammed Ali, Louis Armstrong, Sitting Bull, Hillary Clinton, Michael Jordan, Madonna, Martin Luther King, Abraham Lincoln, Elvis Presley, Mark Twain, John Wayne gibi ünlü isimlerin ülkedeki izini görmek ve keşfetmek için ABD ziyaretiniz bulunmaz bir fırsat olacaktır.

New York Görülecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropol alanlarından olan New York her köşesinde başka bir etkinliğe ev sahipliği yapan uluslararası bir ticari ve kültürel merkezdir. Amerika seyahatlerinizde mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında listenin en başında yer alan New York birçok dünyaca ünlü kent simgesinin yanında sayısız müzeleri ve tarihi mahalleleri ile benzersiz bir deneyime kapı aralar.

Özgürlük Heykeli

jane_hutchings

Ziyaretinizin başlangıç noktası olarak öncelikle Özgürlük Heykeli’ni seçmeli ve düzenlenen turlarla Özgürlük Adası’na giderek heykeli oldukça yakından keşfedebileceksiniz.

Göçmen Müzesi

umolharmeu

Rezervasyon yaptırarak taç bölümüne kadar çıkabilir, bu tur kapsamında Ellis Adası’nda duraklayıp Göçmen Müzesi’ni ziyaret ederek seyahatinize ayrı bir renk katabilirsiniz.

Rockefeller Merkezi

Nick_Name

Bir sonraki durağınızda ise şehrin manzarasının keyfini çıkarmak isterseniz Rockefeller Merkezi’nin seyir terasına mutlaka uğramalısınız.

Empire State Binası

Ayrıca New York’un eşsiz manzarasını Empire State Binası’nda 102. kattan ya da şehrin yeni gurur kaynağı olan One World Gözlemevi’nden de seyredebilirsiniz.

Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi

Wally Gobetz

Gezi planlarınızda müzeler ağırlıktaysa bu durumda rotanızı çizerken Metropolitan Sanat Müzesi’nden başlayabilir, sonrasında Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi’ni ziyaret ederek bir zamanlar Manhattan siluetine hakim olan Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerinin trajik yakın tarih öyküsüne tanıklık edebilirsiniz.

Frick Collection Müzesi

wikimedia

Gerçek bir sanatsever olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumda rotanıza Frick Collection Müzesi ile devam ederek Monet, Bellini, Rambrandt, El Greco ve diğer birçok ünlü sanatçının eserlerinin yer aldığı sergilere katılabilir ve son olarak müze turunuzu Aziz Patrik Katedrali ile noktalarken New York’un en başarılı Gotik Uyanış örneklerinden birini ziyaret etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Central Park

hnelson57

Sanatsal aktivitelerin yanı sıra biraz da rahatlamak ve şehrin karmaşasından uzaklaşmak istediğinizde öncelikli seçeneğiniz Central Park olmalı. Parkın patikalarında yürüyüş yapabilir, fayton gezintilerine çıkabilir ve Central Park Hayvanat Bahçesi’nde ailenizle birlikte keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

High Line Park

The City Project

Farklı bir açık hava deneyimi yaşamak isteyenler için ise heyecan uyandırıcı yeni bir cazibe merkezi olan High Line Parkı oldukça yerinde bir seçim olacaktır. Eski bir demiryolu hattının yürüyüş yoluna dönüştürülmesiyle halka açılan bu farklı alan şehrin olağanüstü manzarasını gözler önüne sermektedir.

Bryant Park

Wally Gobetz

Park gezintisinden yorulduğunuzda da güney bölümünde yer alan şık restoranlardan birinde ufak bir mola verebilirsiniz. Özellikle ailenizle planladığınız bir New York gezisinde Bryant Park’a da uğramanız tavsiye edilmektedir. Burada ünlü Le Carrousel atlıkarıncasının yanı sıra oyun alanlarında satranç tahtaları, dama ve tavla panoları makul bir ücret karşılığında ziyaretçilere sunulmaktadır.

Broadway ve Tiyatro Bölgesi

Kültürel ve sanatsal aktivitelerin de oldukça yoğun olduğu şehirde seyahatinize devam ederken görmeniz gereken bir diğer nokta da Broadway ve Tiyatro Bölgesi’dir. Güncel şovları takip ediyor ve uzun süredir sahnelenmeye devam edilen klasikleri izlemek istiyorsanız mutlaka Broadway’a uğramalı, Tiyatro Bölgesi’nde yer alan Sardi restoranını da es geçmemelisiniz.

Carnegie Hall

wikimedia

Müziğe ilgi duyan bir gezginseniz bu durumda da mutlaka Carnegie Hall’ı ziyaret etmeli ve performansları izlemek dışında rehber eşliğinde düzenlenen turlara katılarak salonun keyfini çıkartabilirsiniz.

Times Meydanı

randomwinner

Ziyaretinizi sonlandırmadan önce Times Meydanı’ndaki insan seline kapılmayı mutlaka tecrübe etmeniz ve Amerika’nın en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Beşinci Cadde’ye uğramadan dönüş yoluna çıkmamanız şiddetle tavsiye edilir. Daha fazla New York hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Los Angeles Görülecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ve New York’tan sonra ikinci en kalabalık şehir olan Los Angeles film ve eğlence sektöründe uluslararası bir üne sahiptir ve sürekli büyüyen ve gelişen mutfağıyla, inanılmaz alışveriş imkanları ve seçkin müzeleriyle Amerika’nın yaratıcı merkezi olma yolunda önemli adımlar atmaktadır. Aile seyahatleri için de ideal bir şehir olan Los Angeles her türlü ilgi alanına hitap edebilecek mükemmel bir kaçış noktasıdır.

Universal Studios Hollywood

Güzergahınızı belirlerken başlangıç noktanızı Universal Studios Hollywood tema parkı olarak seçebilirsiniz. Rehberler eşliğinde düzenlenen turlara katılarak en popüler film setlerinin sahne arkasını keşfetme fırsatını yakalayabilir, sevdiklerinizle birlikte unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Disneyland Tatil Beldesi

dassel

Bir diğer eğlence merkezi olan Disneyland Tatil Beldesi ise özellikle ailenizle planladığınız Los Angeles seyahatinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir noktadır. Tema parkının yanı sıra seçkin otellerde konaklayabilir, restoranlarda ufak molalar verebilirsiniz. Kültürel bir gezi planlaması yaptıysanız ve seyahatinizde müzeleri ön planda tutuyorsanız o halde Doğa Tarihi Müzesi’nden başlayarak dinozor fosillerini inceleyebilir,

Kaliforniya Bilim Müzesi

wikimedia

Kaliforniya Bilim Müzesi’nin ardından The Broad Modern Sanat Müzesi’ni ziyaret ederek 2000’den fazla sanat eserini keşfedebilirsiniz.

Los Angeles Sanat Müzesi

Sergey Galyonkin

Ayrıca yaklaşık 130 bin parça ile Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında yer alan en büyük sanat müzesi olma iddiasını sürdüren Los Angeles Sanat Müzesi’nde ise özellikle Asya, Latin Amerika ve İslam Eserleri’nin yer aldığı seçkin koleksiyonlar da ilginizi çekebilir.

Page Müzesi

Jim Mullhaupt

Çağdaş Sanatlar Müzesi ile devam eden müze rotanızı Page Müzesi ve La Brea Katran Çukurları’yla sonlandırabilir, La Brea’nın dev katran kraterlerinde bulunan tarih öncesi hayvanların fosillerini görebilirsiniz. Sanatsal ve kültürel aktiviteler dışında Los Angeles size birçok fırsat da sunar.

Santa Monica

Örneğin siz de sörf ya da bir yoga tutkunuysanız mutlaka Santa Monica’ya uğramalı, sahil boyunca uzanan altın rengi kumsalların keyfini çıkarmalısınız.

Third Street Promenade Sokağı

Sylvain Leprovost

Ayrıca Third Street Promenade sokağında alışveriş yapmak ve sokak sanatçılarının performanslarını izlemek de mutlaka yapmanız gerekenler listenizde yer almalıdır.

The Original Farmers Market-Çiftçi Pazarı

Jason Chang

The Original Farmers Market-Çiftçi Pazarı ise alışveriş tutkunları için ideal bir merkez olup birçok restorana ve özel mağazalara da ev sahipliği yapmaktadır. Son olarak Los Angeles seyahatinizi noktalamadan önce Long Beach’i mutlaka ziyaret etmeli ve buradan Catalina Adası’na Catalina Express aracılığıyla düzenlenen turlara katılmadan geri dönüş yoluna çıkmamalısınız. Los Angeles hakkında daha fazlası için

Washington Görülecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Okyanus kıyısında en kuzeydeki eyaleti olan Washington özellikle doğal yaşamın eşsiz parçalarına ev sahipliği yapmaktadır ve ulusal parklarıyla da ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Olimpik Ulusal Parkı

Siz de seyahatinizde ulusal parkları ön planda tutuyorsanız gezinize Olimpik Ulusal Parkı ve Hoh Yağmur Ormanı ile başlayabilir, bu doğal ihtişamı ziyaret ettikten sonra Rainier Dağı Ulusal Parkı’nı bir sonraki durak olarak belirleyebilirsiniz. Burada yıl boyunca açık olan Cennet Yolu’nda yürüyüş yapabilme ve tırmanışa meraklıysanız hava şartlarının el verdiği ölçüde yüksek irtifalara çıkma imkanına sahip olabilirsiniz.

Nort Cascades Ulusal Parkı

gritpursuits

Güzergahınıza Baker Dağı-Snoqualmie Ulusal Ormanı ile devam ettikten sonra turunuzu Nort Cascades Ulusal Parkı ile noktalayabilirsiniz.

Washington Pass

Ole Mikkelsen

Burada Early Winter Spires dağlarının sivri zirvelerini fotoğraflamak için Washington Pass’da mola fırsatını kaçırmamanız özellikle tavsiye edilir.

Seattle Space Needle

Doğa gezilerinden ziyada daha çok kültürel ve sanatsal bir seyahat planı yapma eğilimindeyseniz bu durumda rotanızı öncellikle Seattle Merkezi’ne çevirmeli ve Seattle Space Needle seyir balkonunu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Experience Music Project’de gerçekleştirilen müzik sergileri de oldukça farklı bir deneyim yaşamanıza fırsat verecektir.

Future of Flight Müzesi

Joe A. Kunzler

Müzeler bakımından da oldukça tatmin edici bir eyalet olan Washington’da uçak meraklıları için ideal bir nokta olan Future of Flight Müzesi’nin yanı sıra Tacoma Müzeleri de ziyaretçilerin her daim ilgi odağı olmaktadır.

Cam Müzesi

wikimedia

Tacoma’da öncelikle Cam Müzesi’ni ziyaret edebilir, sonrasında araba meraklıları için oldukça cazip bir mekan olan LeMay-Amerika Araba Müzesi’nde seçkin bir otomobil koleksiyonunu keşfedebilirsiniz.

Port Angeles Kasabası

Cheetahs4Sally

Eyaleti ziyaretiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Port Angeles kasabası ise yürüyüş, bisiklet, golf, tekne gezisi, kayakçılık, balık tutma ve kuş gözlemciliği gibi çeşitli açık hava aktivitelerini gerçekleştirebilmeniz için mükemmel bir bölgedir.

Port Angeles Güzel Sanatlar Merkezi

through_my_third_eye

Burada adeta bir açık hava müzesi olarak hizmet veren ve 100’den fazla heykeli barındıran parkurlarıyla Port Angeles Güzel Sanatlar Merkezi yer alır.

Spokane Dağı

wikimedia

Maceraperest bir gezgin olduğunuzu düşünüyorsanız da bu durumda mutlaka Spokane Dağı’na çıkmalı ve kayak yapma fırsatını kaçırmamalısınız. Ayrıca St Helens Dağı’na da gerekli izinleri almanız koşuluyla tırmanış yapmanız mümkün olabilmektedir.

San Juan Adaları

jaxne

Son olarak Washington seyahatinizi noktalamadan önce San Juan Adalar’na mutlaka uğramalı ve Puget Boğazı’nda düzenlenen feribot gezileri esnasında orka balinalarını görme fırsatını kaçırmamalısınız.

Leavenworth

Gary

Ayrıca Leavenworth’u ziyaret ederek Bavyera esintisine kendinizi kaptırabilir ve özellikle her yıl düzenlenen festivallerden birine katılarak sevdiklerinizle birlikte unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Washington şehri detaylı bilgi için bakabilirsiniz.

San Diego Görülecek Yerler

Güney Kaliforniya’da ABD ile Meksika sınırında bir sahil şehri olan San Diego büyüleyici doğal güzelliğinin yanı sıra hoş iklimiyle de sizi kendisine hayran bırakacaktır. Birçok parka ev sahipliği yapan şehir ailenizle planlayacağınız seyahatleriniz için de ideal bir seçimdir.

Balboa Parkı

jmacdono

San Diego gezinize Balboa Parkı ile başlayabilir, botanik bahçelerini gezdikten sonra İnsan Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ve San Diego Sanat Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

SeaWorld Tema Parkı

purplegillian

Bir sonraki durak olarak seçiminizi SeaWorld Tema Parkı’ndan yana kullanmanız halinde ise sayısız deniz canlısını keşfetme fırsatını yakalayacak ve yunuslarla yakın temasta bulunabileceğiniz temalı etkinliklere katılarak unutulmaz anılar biriktirebileceksiniz.

San Diego Hayvanat Bahçesi

Rotanızı San Diego Hayvanat Bahçesi’ne çevirdiğinizde kendinizi Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve en ünlü hayvanat bahçesinde bulacaksınız. Park doğal yaşam ortamlarının yeniden yaratılmasını amaçlayarak tasarlanan hayvan barınaklarıyla da bir gurur tablosu oluşturmaktadır.

San Diego Eski Şehir Devlet Tarihi Parkı

wikimedia

Daha sonrasında keyifli bir yemek molası vermek için San Diego Eski Şehir Devlet Tarihi Parkı’na uğrayabilir, Tabiat Parkı’nda yer alan Günbatımı Falezleri’nde günü sonlandırabilirsiniz.

Gaslamp Bölgesi

wikimedia

Konaklama için ise Gaslamp Bölgesi’ni tercih etmeniz özellikle tavsiye edilmektedir. Bölgede birçok mağazanın yanı sıra restoranlar ve galeriler de yer almakta dolayısıyla keyifli vakit geçirmeniz için aradığınız her şey burada sizi beklemektedir.

Liman Köyü

wikimedia

Öğleden sonralarınızı renklendirmek isterseniz de ideal bir mekan olan Liman Köyü’nü tercih edebilir düzenli olarak açık hava performans alanlarında sahne alan sokak sanatçılarını izleyerek sosyal hayata dahil olabilirsiniz. Son olarak San Diego’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Mission Beach yer almaktadır.  Mission Sahili Yaya Kaldırımı’nda yapacağınız yürüyüşlerle Güney Kaliforniya yaşam tarzına dahil olurken, sahilin doğu kıyısında yer alan Belmont Park’ta her daim devam eden karnaval ortamı sizi eve dönüş yolunuzdan alıkoyacaktır. San Diego şehrini inceleyebilirsiniz.

Miami Görülecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin ikinci büyük şehri olan Miami Atlas Okyanus kıyısında yer alan bir kıyı kentidir. Keyifli kış iklimi sayesinde turistler ve özellikle ülkenin kuzey bölgelerinde yaşayan insanlar için popüler bir tatil beldesi olarak bilinen Miami yat şovları, araba yarışları ve golf turnuvaları gibi birçok aktiviteye ev sahipliği yapmanın yanı sıra dünyanın en yoğun limanına da sahiptir.

Miami Beach

justinhatl

Seyahat rotanızı belirlerken başlangıç noktanızı Miami Beach olarak seçerek Ocean Drive yolunda yer alan Art Deco binalarını keşfedebilir ve seçkin sahil restoranlarında ve mağazalarında molalar verebilirsiniz. Özellikle ailenizle bir seyahat planladıysanız Miami size birçok fırsat sunmaktadır.

Miami Hayvanat Bahçesi

wikimedia

Öncelikle Miami Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ederek yaşam alanlarına benzer kafessiz bir ortamda 2000’den fazla vahşi hayvanı görebilir, sonrasında Jungle Island Hayvanat Bahçesi’nde düzenlenen turlara katılarak tropik bir orman ortamında barınan 1100’den fazla kuş türünü günlük gösterilerde keşfedebilirsiniz.

Miami Deniz Akvaryumu

Bir sonraki durak olarak Miami Deniz Akvaryumu’nu seçmeniz durumunda da ailenizle keyifli zamanlar geçirebilir, “yunuslarla yüzme” programına katılarak benzersiz bir deneyim yaşama fırsatını yakalayabilirsiniz.

Vizcaya Müzesi

jpellgen

Daha çok kültürel ve sanatsal aktiviteleri odak noktası olarak alıyorsanız Miami’de bulunan bir çok müzeyi ziyaret edebilir, bu kapsamda öncelikle Vizcaya Müzesi’ni liste başı yapabilirsiniz.

Miami Bilim Müzesi

Deerin Mülkü ile rotanıza devam ederken Miami Bilim Müzesi’ni ziyaret ederek fizik, biyoloji ve kimyanın da dahil olduğu çeşitli bilim alanlarını kapsayan çok sayıda interaktif sergiye katılabilir ve çocuğunuzu yaz bilim kampına yönlendirerek unutulmaz bir keşif deneyimi yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Küçük Havana

wikimedia

Son olarak eve dönüş yoluna çıkmadan önce Miami’de Latin rüzgarı esintisine kapılmak isterseniz mutlaka Küçük Havana’yı ziyaret etmelisiniz. Calle Ocho bölgesinde yoğun bir eğlence ortamında kendinizi Latin müziğine bırakırken Küba mutfağını da keşfetmeniz özellikle tavsiye edilmektedir. Miami şehrini detaylı inceleyebilirsiniz.

Boston Görülecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaleti’nin başkenti olan Boston Devrim Savaşı’nın izlerini taşırken ziyaretçilerine Özgürlük Yolu ile başlayan ve bitmesini hiç istemeyecekleri bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Özellikle sanatseverleri için ideal bir nokta olan şehir birçok müzeye ev sahipliği yapar. Bu unutulmaz serüvenin başlangıç noktasını Harvard Üniversitesi’ndeki sanat müzeleri olarak belirlemeniz durumunda birçok keşfi aynı bölgede gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır.

Fogg Sanat Müzesi

Ken Schwarz

Üç ayrı seçkin Amerikan sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Harvard Sanat Müzeleri Fogg Sanat Müzesi, Bush-Reisenger Müzesi ve Arthur M. Sacler Müzesi olarak ayrılır.

Doğal Tarih Müzesi

wikimedia

Ayrıca Doğal Tarih Müzesi’ni ziyaret ederek 830 çeşit çiçek ve bitki türünün gösterildiği 3000’in üzerindeki camdan yapılmış modellemeleri görebilir, olağanüstü bir araştırmanın parçası olabilirsiniz.

Boston Güzel Sanatlar Müzesi

Tung Nguyen Dang

Bir sonraki durak olarak Boston Güzel Sanatlar Müzesi ise eski Mısır hazineleri, Asya ve İran güzel sanatlar koleksiyonlarının yanı sıra antik Yunan ve Orta Doğu’ya ait eserleri de bir araya getirerek eski uygarlıklara ilgi duyan ziyaretçilerin özellikle ilgi odağı olmaktadır.

Bilim Müzesi

Chris Devers

Boston’da müze geziniz esnasında daha farklı deneyimleri de yaşamanız her daim mümkündür. Isabella Stewart Gardner Müzesi’nde yer alan Fens gül bahçesinde bir gezintinin yanı sıra Bilim Müzesi’ne ailenizle gerçekleştireceğiniz ziyaretle çocuğunuza gerçek bir robotu kullanma fırsatını verebilirsiniz. Şehir müzeler dışında ziyaretçilerine bir çok farklı aktivitede bulunma imkanı da sunar.

Boston Common Park

MonicaVolpin

Seyahat planınız kış aylarını kapsıyorsa bu durumda Boston Common Park’da Kurbağa Göleti’nde paten kiralayabilir ya da havanın daha elverişli olduğu dönemlerde parkın bitişinde yer alan Public Garden’da efsanevi Kuğu Tekneleri ile göl çevresini dolaşabilirsiniz.

Hatch Memorial Shell

LEONARDO DASILVA

Ayrıca klasik müziğe ilgi duyuyorsanız Boston sizi mükemmel bir orkestra ile tanıştırıyor. Senfoni Salonu’nun yanı sıra Hatch Memorial Shell’de de sahne alan Boston Pops Orkestrası’nı dinlerken aynı zamanda sahnenin önündeki geniş çimenlik alana yayılarak Cambridge, Back Bay ve Beacon Hill manzarası eşliğinde müziğin keyfini çıkartabilirsiniz.

Faneuil Hall

Fernando García Redondo

Son olarak biraz da sosyalleşmek istiyorsanız seyahatinizi noktalamadan önce Faneuil Hall’u ziyaret ederek burada kurulan Pazar tezgahlarından kendinize ve sevdiklerinize seyahatinizi hatırlatacak ufak hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca Copley Meydanı’nda yer alan Prudential Center’ın seçkin restoranlarında gurme mutfakları keşfetmeden ve 50. kattaki Skywalk gözlem güvertesinden şehrin manzarasını hafızanıza kazımadan dönüş yoluna çıkmamanız özellikle tavsiye edilir. Boston şehri daha fazla detay için

Chicago Görülecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından en büyük üçüncü şehri olan Chicago 1885 yılında dünyanın ilk gökdeleninin buraya yapılması ile de tarihe geçmiştir. Çok sayıda kültürel merkezin yanı sıra mükemmel alışveriş imkanları ile de ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır ve 20. Yüzyıl mimarisi ile sanatının odak noktası olarak dünya çapında bir şöhrete ve saygınlığa sahiptir. Amerikan futbolunda Chicago Bears, beyzbolda Chicago White Sox ve Cubs ve basketbolda Chicago Bulls takımlarına ev sahipliği yapan şehir spor alanında da birçok başarıyı elinde bulundurmaktadır.

Chicago Sanat Enstitüsü

mr.perez_ramirez

Dolayısıyla sanat ve sporseverler için ideal bir seyahat noktası olan şehri keşfetmek için başlangıç noktanızı Chicago Sanat Enstitüsü olarak belirleyebilir, burada Georges Seurat’ın 1884 yılından kalma Grande Jatte Adası’nda Bir Pazar Öğleden Sonrası, Renoir’e ait Acrobats at the Circque Fernando ve Claude Monet’in sayısız tablosunu içeren empresyonist ve post-empresyonist eserlerin yer aldığı seçkin koleksiyon ile büyülenebilirsiniz.

Bilim ve Sanayi Müzesi

Gary Allman

Daha sonrasında rotanızı Bilim ve Sanayi Müzesi’ne çevirebilir, ailenizle gerçekleştirebileceğiniz Field Doğal Tarih Müzesi ziyaretinizde dünyanın en büyük ve eksiksiz Tyrannosaurus rex iskeleti olan Sue’yu keşfedebilirsiniz. Şehir özellikle açık hava etkinlikleri ile de ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmayı amaçlamaktadır.

Navy Pier

Şimdilerde Şikago’nun en popüler turistik mekanlarından biri olarak sayılan Navy Pier’de mağazaları gezdikten sonra, restoranlardan birinde mola verebilir, seyahatiniz Ağustos ayını da kapsıyorsa Chicago Festivali’ne de katılarak unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Garfield Park Serası

barbara fister

Ayrıca gerçek bir doğa tutkunu olduğunuzu düşünüyorsanız ve botaniğe ilgi duyuyorsanız Garfield Park Serası’nı ziyaret ederek Demonstrasyon Bahçeleri ve Fransa Giverny’de bulunan Claude Monet’in bahçelerinden esinlenerek tasarlanmış olan Monet Bahçesi’nde şehrin karmaşasından uzaklaşabilirsiniz.

Lincoln Hayvanat Bahçesi

brian carter

Özellikle aile seyahatleri için ideal bir nokta olan Chicago ülkenin en eski hayvanat bahçesi olarak bilinen Lincoln Hayvanat Bahçesi’ne de ev sahipliği yapmakta ve Lincoln Parkı açık alanın keyfini çıkarmak isteyenler için oyun alanları, bisiklet parkurları, koşu yolları ve plajlar içermektedir.

Willis Kulesi

fellipegcosta

Son olarak seyahatinizi noktalamadan önce mutlaka Willis Kulesi’ni ziyaret etmeli ve kulenin 103. Katında yer alan SkyDeck seyir balkonundan şehrin eşsiz manzarasını hafızanıza kazımalısınız. Chicago şehri bilgileri için bakabilirsiniz.

Kaliforniya Görülecek Yerler

Kaliforniya keyifli bir tatil geçirmeniz için gerekli tüm imkanları sunar. Doğal güzellikler ile eğlenceli mekanların bir arada bulunduğu nadir yerlerden biridir.

Disneyland Eğlence Parkı

pixellava

Kaliforniya’da bulunan Disneyland Eğlence Parkı’na uğrayıp çocuğunuzun eğlenceli anlar yaşamasını sağlayabilirsiniz. Parkta yetişkinler için bulunan sayısız eğlenceli etkinlik de vardır.

Yosemite Ulusal Parkı

moritzweber

Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret edip eşsiz manzaranın fotoğraflarını mutlaka çekmelisiniz. Ulusal parkta bulunan manzara sanatçılara ilham kaynağı da olur.

Kanal Adaları Milli Parkı

wikimedia

Kanal Adaları Milli Parkı’nda beş adayı görebilir ve adada bozulmamış doğal güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Özel tekneler aracılığı ile yapılan gezilerde çok güzel manzaralar yakalamanız da mümkündür. Dünyadaki en uzun yedinci asma köprü olan Golden Gate Köprüsü’nde yürüyüş yapmak tatil planlarınız arasında mutlaka olmalıdır. California şehri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Houston Görülecek Yerler

Benzersiz ve eğlenceli deneyimler arıyorsanız Houston tam size göre. Birleşik Devletler’in dördüncü büyük şehri olan Houston’da meşhur usta şefler, ilham verici müzeler ve ünlü sanatçılar sizi bekliyor.

Houston’un büyük şehir olmasının yanında açık hava etkinlikleri için oluşturulan yemyeşil alanları ve şehrin kalbinde yer alan nehri ile tam bir yaşam alanı olarak karşımıza çıkar. Şehirde seyahat tarihinize bağlı olarak bir spor karşılaşması izleyebilir veya hayvancılık şovuna katılıp Rodeo’yu yaşayabilirsiniz. Houston şehri hakkında daha fazla detay için bakabilirsiniz.

Florida Görülecek Yerler

Florida Eyaleti özellikle tropikal iklimi sayesinde doğal ortamda gezi severler için muhteşem imkanlar sunmakta. Plajlarında deniz kum ve güneşin tadını çıkarabilir, yarış pistlerinde heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz.

Florida özellikle devasa parkları, ilginç safari turları, tarihi dokusu, filmlere konu olan tema alanları ile birçok aktiviteyi bir arada bulabileceğiniz muhteşem deneyimleri ziyaretçilerine sunar. Florida şehri detaylı bilgi öğrenmek için bakabilirsiniz.

Seattle Görülecek Yerler

Seattle gelişen ekonomisi ve eyaletin en büyük şehirlerinden birisi olması yönünde geçirdiği dönüşümle turistlerin ilgisini son zamanlarda daha fazla üstüne toplamıştır. Kent doğal güzellikleri, tarihi, müzeleri, parkları ile gelen ziyaretçilerine modern ve yerel ölçekte keyifli anlar sunar. Özellikle doğal güzelliklerini tamamlayan yöresel pazarlar da şehrin yerel havasını zenginleştirir. Modern bir şehirde var olması gereken ne varsa Seattle’da sizi bekliyor. Seattle şehrinin önemli bilgileri için bakabilirsiniz.

New Jersey Görülecek Yerler

New Jersey özellikle doğal güzelliklerin sergilendiği parkların çok fazla olduğu bir şehridir. Şehirde bulunan parkların sunduğu manzaraları da mutlaka fotoğraflamalısınız.

New Jersey Şehir Müzesi

wikimedia

New Jersey şehir müzesi ve Thomas Edison ulusal tarih parkı müzesi şehirde ziyaret etmeniz gereken müzelerin de başında gelir. Özellikle Thomas Edison ulusal tarih parkı müzesinde sergilenen orijinal eserleri incelemelisiniz.

Özgürlük Parkı

mansfika1

Muhteşem manzaralı Özgürlük parkını ziyarete gelen çocukların görmesi gereken diğer bir yer de Özgürlük bilim merkezidir. Çocuklar için eğlenceli olan bilim müzesinde bilim ve teknolojinin gelişimini görerek öğretici bir gün geçirmiş olursunuz. Paterson büyük şelalelerinin bulunduğu parkı ve müzeyi gezmeden dönmeyin. Çocuklu aileler için Macera akvaryumunu ziyaret ederek hayvanları görme şansı yakalamak çok farklı bir deneyim olacaktır. New Jersey şehri hakkında bilmedikleriniz için

New Orleans Görülecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli şehirleri arasında olan New Orleans’a yolunuz düşerse sizi çok iyi bir mutfak kültürü ile eşsiz doğal güzellikler ve farklı kutlamalar karşılar.

Ulusal İkinci Dünya Savaşı Müzesi

wikimedia

Ulusal İkinci Dünya Savaşı Müzesi’nde bulunan sergiler ve belgeseller ile müzeyi daha rahat inceleyebilirsiniz.

Fransız Mahallesi

wikimedia

New Orleans’a gittiğinizde Fransız etkisini hissettiren binalarda konaklama şansı yakalayın ve Fransız Mahallesi’ni mutlaka ziyaret edin. Eğlenceli anlar geçirmek isteyenler tatilini Mardi Gras Karnavalı’na yakın bir zamana getirirse daha keyifli anılar biriktirebilir.

Audubon Akvaryumu

diverjessie

Çocuklu ailelerin tatillerinde özellikle Amerika’nın Audubon Akvaryumu’nu seçmesi daha hoş zamanlar geçirmesiniz sağlayacaktır. Çocuklar için akvaryumdaki hayvanları keşfetmek çok ilgi çekici olacaktır. Yürüyüş yapmak çeşitli hayvanları incelemek doğal güzellikleri keşfetmek için bu şehri mutlaka ziyaret edin. New Orleans şehri tarihi dokusu ile doğal güzellikleri ve çeşitli etkinlikleri sayesinde ziyaretçilerin memnun ayrıldığı bir şehirdir. New Orleans şehri bilmedikleriniz için bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here