Amerika Hakkında Önemli Bilgiler

 • Toplam 323 milyondan fazla nüfusa sahip olan Birleşik Devletler Hindistan ve Çin’den sonra dünyanın üçüncü en kalabalık ülkesidir. Yinelenen göç dalgaları etnik açıdan çeşitlilik gösteren bir nüfusa neden olmuştur.
 • 50 eyalet ortak bir hükümetin ve dilin çatısı altında birleştirilebilmektedir. Ancak ABD genelinde birçok kültürel farklılığı keşfetmeniz kaçınılmazdır.
 • Birleşik Devletler üç yargı kolunu barındıran temsili demokrasinin hakim olduğu bir hükümet yapılanmasına sahiptir. Ülkenin başkenti olan Washington D.C.’de ABD Kongre Binası, ABD Üst Derece Mahkemesi ve Beyaz Saray gibi bu kollara bağlı birçok önemli yapılanma yer almaktadır.
 • Tüm ülke için geçerli federal kanunlar uygulanmaktadır. Buna ek olarak her eyalet, ilçe ve belediyenin kendi hükümet teşkilatlanmasının yanı sıra sigara ve içki satışı gibi konuları kapsayan kendilerine özgü yasal uyarlamaları da söz konusudur.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili olmamasına karşın İngilizce en çok konuşulan dildir ve birçok eyalette resmi dil olarak kabul edilmektedir. Ayrıca ABD’de Latin nüfusunun önemli ölçüde yoğun olması nedeniyle İspanyolca da konuşulan diller arasındadır. İngilizce ve İspanyolca’nın yanı sıra ülkede en çok konuşulan diller Çince, Tagalogca, Vietnamca, Fransızca, Almanca, Korece, Arapça, Rusça ve İtalyanca olarak sıralanmaktadır.
 • Dini özgürlük Amerika Birleşik Devletleri’nin mihenk taşlarından biridir. Resmi bir ulusal din olmamasıyla birlikte nüfusun çeşitliliği dolayısıyla sayısız dini inanç ve ibadet şekli ülkede özgürce yaşam alanı bulmaktadır. İbadet merkezleri gezginler için gerek küçük kasabalarda gerek büyük şehirlerde ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında gösterilmektedir.
 • Amerika’nın resmi para birimi Amerikan Doları’dır ve 1 Dolar, 5 Dolar, 10 Dolar, 20 dolar, 50 dolar ve 100 dolarlık banknotlar mevcuttur. Bankalar ise genellikle pazartesinden Perşembe gününe kadar sabah 9 ve akşam 5, Cuma günleri ise akşam 6’ya kadar hizmet vermektedir. Wells Fargo, ABD Bankası ve Bank of America bilinen büyük banka kuruluşlarıdır. ATM kartınızla hemen hemen her noktadan para çekebilirsiniz. Ancak farklı bir bankanın ağını kullandığınız için işlem başına 2-4 ABD Doları tutarında bir kesintiye uğrayacağınızı da belirtmekte fayda vardır. Kredi kartları ve bankamatik kartları da büyük otellerde, restoranlarda ve perakendecilerde en yaygın kabul gören ödeme şekli olarak kabul görmekte ancak bazı daha ufak çaplı ticari işletmeler kredi kartı ile ödemeyi hala kabul etmemektedir. Son olarak ABD seyahat çeklerinin ziyaretçiler için para taşımaları bakımından en güvenli yol olduğunu hatırlatmak gerekir. Özellikle American Express ve Visa tarafından temin ettiğiniz çekleri seyahatiniz boyunca çoğu mağazada nakit olarak değerlendirebilirsiniz.

Amerika Hakkında Diğer Bilgiler

 • Seyahat masrafları için ortalama bir maliyet için önemli olan ülkede nereye gittiğinizdir. Texas gibi bir yere gidecekseniz size bu yolculuğun maliyeti konaklama, yemek ve hediyelik eşya çok fazla pahalıya gelmez. Buna karşılık, Boston, New York veya Chicago gibi bir şehirde dolaşmak da nispeten ucuz olabilir. Ancak otel, yemek, gezi ve alışveriş için bu şehirlerde çok daha fazla para ödeyebilirsiniz. Yapacağınız alışverişin tutarı ise federal yönetime değil eyaletin satış fiyatına ve uyguladığı vergi oranına göre fiyatı değişecektir. Belirli eyaletlerde vergi oranı yüzde üçken bazılarında yüzde sekize kadar çıkabilir.  Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire ve Oregon’un eyalet satış vergisi yoktur ancak mallar başka bir vergi borcundan sorumlu olabilir. Kamp ya da bir pansiyonda kalmıyorsanız konaklama ABD’de en büyük masrafınız olacaktır. Bir günlük konaklama için en az 30-50 dolar ödeyebilirsiniz. Burger dükkanlarında güzel atıştırmalıklar yiyerek yemeği ucuza getirebilirsiniz. Bulunduğu yer ve hangi güzergaha bağlı olarak yalnızca büyük şehirlerde yaygın olan toplu taşıma araçları genellikle uygun fiyatlı olup birçok şehir seyahat kartları ile uygun fiyatlı yolculuk yapabilirsiniz.  Haftalık 150-220 dolara bir araba kiralayarak ülkenin geniş kesimini keşfedebilirsiniz. Bu yol ile seyahatinizi eğer kalabalık bir grupsanız daha ucuza getirebilirsiniz.
 • ABD’de garsonlar gelirlerinin çoğunu bahşişlerden kazanır. Müşterilerin adil bir miktarda bahşiş bırakmaları garsonlar için önemlidir. Ülke genelinde hizmet eden personelden çok iyi hizmet almak için en az yüzde on beş en fazla yüzde yirmi bahşiş vermeniz gerekebilir. Otellerde bagaj başına 2 dolar bir barda otururken en az 1 dolar bırakmalısınız.
 • Kimse Amerika’da suç oranlarının düşük olduğunu iddia edemez. Ancak kent merkezlerinden uzakta suç oranları düşüktür. Şehirlerdeki başlıca turistik bölgeler ve gece hayatı alanları her zaman aydınlıktır. Dikkatli bir gezi planlayarak ve eşyalarınızı iyi bir biçimde taşıdığınızda genelde daha az sorun yaşayacaksınızdır.
 • ABD’de Elektrik 110V’tur. Tüm fişler iki uçludur. Yalnız bazı seyahat fişi adaptörleri Amerikan prizlerine uymamaktadır.
 • Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda ve çoğu Batı Avrupa ülkeleri de dahil olmak bunlar gibi 35 ülkenin vatandaşları doksan güne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde vize muafiyeti ile kalabilirler. Burada sözü edilmeyen dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçiler en fazla doksan güne kadar kalmak için geçerli bir pasaporta ve vizeye ihtiyaç duyar. Vizeyi nasıl elde edeceğiniz bulunduğunuz ülkeye ve başvurduğunuzdaki durumunuza bağlıdır. Ülkenizden www.travel.state.gov adresini ziyaret edebilir ve buradan durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Vatandaşlığınız ne olursa olsun hükümlü suçlulara, siyasi suçlulara veya uyuşturucu satıcısı olan herhangi birine kesinlikle vize verilmeyecektir. Varışta pasaportunuza damgalanmalı ve tarih atılarak yasal olarak kalmanıza izin verilen süre yazılmalıdır. Herhangi bir süre uzatması durumunda bu süre dolmadan talepte bulunulmalıdır. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na İstinye Mah. Üç Şehitler Sok. No:2 İstanbul/Türkiye adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara’da bulunan ABD Büyükelçiliği’ne Atatürk Bulvarı No:110 Kavaklıdere/Ankara adresinden de ulaşarak işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Ayrıca vize işlemlerinizi ve başvurularınızı bu adreslerle birlikte ABD Büyükelçiliği’nin internet sitesinden de yapabilirsiniz.
 • ABD’deyken eğer ciddi bir kaza geçirirseniz acil sağlık hizmetleri size hızlı bir şekilde ulaştırılır ve tedavi daha sonra ücretlendirilir. Acil durumlar veya ambulanslar için ülke genelinde acil durum numarası olan 911’i tuşlayabilirsiniz. Temel doktor danışma ücreti 50-100 dolar arasındadır. Muayene öncesi ödeme gerekir. Ülkede ilaçlar ucuz değildir. Çoğu antibiyotik esaslı ağrı kesici ilaçlar ABD’de reçete ile satılması zorunludur. Genel olarak da ABD’ye giriş için aşı zorunluluğu yoktur.
 • ABD’de yüksek tıbbi bakım maliyeti göz önüne alındığında yurtdışından gelen tüm ziyaretçiler bir çeşit seyahat sigortası satın almaya dikkat etmelidir. Tedavi ücretleri ve ülke durumu göz önüne alındığında bu bir zorunluluk haline gelir.
 • Amerika’da çoğu ev çevrimiçi internet kullanıyor. Kafede ya da terminalde saatte yaklaşık 3-5 dolara internet hizmetini kullanabilir. Çoğu otel ve birçok kafe bu hizmeti konukları için ücretsiz olarak da vermektedir. Neredeyse tüm halk kütüphanelerinde ücretsiz internet erişimi mevcuttur. Yalnız bu durum bir süre ile sınırlıdır.
 • Postaneler genellikle pazartesiden cumaya 09: 00-17: 00 saatleri arasında açıktır. Ayrıca cumartesi 09: 00-12: 00 saatleri arasında da hizmet verir. Birçok sokak köşesinde mavi posta kutuları vardır. Yalnız paket kargo gönderme konusundaki kurallar çok katıdır. Paketler posta bürolarından satın alınan özel paketler ile gönderilebilir. Ayrıca paket gönderirken bir gümrük beyan formuna ihtiyacınız olacaktır.
 • Her eyalette yer alan turist ofisleri ve karşılama merkezleri aracılığıyla dağıtılan ücretsiz yol haritaları genel sürüş ve güzergah planlaması hakkında yeterli bilgiyi verir. Ayrıca 3 ile 7 dolar arasında satılan ana karayollarının hemen hemen her benzin istasyonunda bulunan eyalet ve bölgesel haritalara ulaşabilirsiniz.
 • ABD Doları 1 dolar, 5 dolar, 10 dolar, 20 dolar, 50 dolar ve 100 dolarlık banknotlar halindedir. Bir dolar yüz sente denk gelir. Banka saatleri genellikle pazartesiden perşembeye sabah 9’dan akşam 5’e kadardır. Cuma saat 18: 00’e kadar da açıktır. Büyük banka isimleri Wells Fargo, ABD Bankası ve Bank of America’dır. Bir ATM kartı ile farklı bir bankanın ağını kullandığınız için işlem başına 2 ile 4 ABD doları ücretlendirme yapılır. Ancak hemen hemen her yerden para çekebilirsiniz. Plus veya Cirrus gibi uluslararası ağlara bağlı yabancı nakit verme kartları da yaygın şekilde kullanılır. Kullanabileceğiniz kartları seyahat öncesinde bankanıza veya kredi kartı şirketinize mutlaka sormalısınız. Kredi kartları ve bankamatik kartları büyük otellerde, restoranlarda ve alışverişlerde en yaygın kabul gören ödeme şeklidir. Ancak bazı küçük satıcılar hala bunları kabul etmemektedir. Bir araba, bisiklet veya benzeri bir eşya kiralarken kartınızdan küçük bir teminat ödemeniz gerekebilir.
 • ABD’de şu anda yüzü aşan alan kodu bulunmaktadır. Özellikle bazı şehirlerin kendi sınırları içerisinde birkaç farklı alan koduna sahip olması nedeniyle bu durum kafa karıştırıcı hale gelebilir. Bazı şehirlerde aynı kodla arama yaparken bile on basamağın tümünü çevirmeniz gerektirdiğini unutmayın. 800 rakamıyla başlayan veya giderek yaygınlaşan 888, 877 ve 866 numaralı sayılar ücretsizdir. Tüm görüşmelerinizi Skype ve whatsapp gibi uygulamalar aracılığıyla internet üzerinden yapabilirseniz sizin için ekonomik anlamda daha uygun olacaktır. Ayrıca ön ödemeli telefon kartlarını kullanarak da görüşmeler yapabilirsiniz. Uzun mesafeli ve uluslararası aramalar yapmak için en ucuz yol özellikle gazete bayilerindeki veya bakkallardaki ön ödemeli telefon kartlarından satın almak olacaktır.
 • Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ABD en büyük alışveriş fırsatlarını sunar. New York’taki Beşinci Cadde’nin lüks mağazalarından Chicago’daki Mucize Mile’sinden ve Beverly Hills’teki Rodeo Sürüşünden, şehirlerde bulunan yerel pazarlara kadar dünyanın en çeşitli alışveriş mekanlarını ziyaretçilerine sunar. Ülkede meyve ve sebzeden el yapımı yerel el sanatları ürünlerine kadar her şeyi bulabileceğiniz mekanlar vardır. Her kesimden insanın alışveriş yapacağı bir mağaza mutlaka bulunur.
 • Ülkede dört farklı saat dilimi kullanılır. Doğu bölgesi Greenwich Ortalama Saati’nden beş saat geridedir. Bu nedenle Londra saati 15 iken New York’ta saat 10’ur. Yaklaşık olarak Chicago’dan aşağı doğru başlayan ve batıda Teksas’a ve Great Plains’e yayılmış olan Merkez bölgesi doğunun bir saat gerisindedir. Rocky Dağları’nı ve güneybatının çoğunu kaplayan Dağ bölgesi Doğu Sahili’nden iki saat geridedir. ABD saatlerini Mart ayının ikinci Pazar günü gün ışığından daha fazla yararlanmak için yaz saati uygulamasına geçirir. Bu uygulama Kasım ayının ilk Pazar gününe kadar devam eder.
 • Ülkede her devletin kendi turizm ofisi vardır. Bunlar gelen ziyaretçilere ülkeyle ilgili ücretsiz haritalar, broşürler dağıtır. Ülkenizden ayrılmadan önce bu ofislerle irtibata geçebilir ve bilgi alabilirsiniz. Sözleşme ve Ziyaret Bürosu olarak da bilinen çoğu şehir ve kasabadaki ziyaretçi merkezleri bölgedeki turistik ayrıntıları sunar.
 • 2 yaşından küçük çocuklar iç hat uçuşlarında ücretsiz olup uluslararası uçuşlarda yetişkin ücretinin yüzde 10’u kadar ücrete tabiidirler. 2 ile 12 yaş arasındaki çocuklar genelde yarı fiyatlı biletlerle yolculuk yapabilirler. Tren ve otobüs yolculuğu için indirimler genel olarak benzer şekildedir. Araba kiralama şirketleri genellikle 4 yaşın altındaki çocuklar için yasa gereği gereken çocuk koltuklarını günde 10 dolar gibi bir ücret karşılığında verir. Ayrıca çocuklarla birlikte uygun fiyatlı konaklama için aile odalarını da tercih edebilirsiniz. Birçok turistik yerde çocuklar için indirim esastır. Müzeler, akvaryumlar, ulusal parklar ve ulusal restoranlar zincirlerinde bu indirimler geçerlidir.
 • Uluslararası standartlara göre ABD ulaşım ağı engelliler için tüm endişeleri ve diğer fiziksel engelleri ortadan kaldırmış durumdadır. Yasalar gereği oteller ve restoranlar da dahil olmak üzere tüm kamu binaları tekerlekli sandalyeye açık olarak tasarlanmış ve uygun tuvalet imkanları sağlanmıştır. Çoğu sokak köşesinde kaldırımlar engelli rampasına sahip ve çoğu toplu taşıma aracı tekerlekli sandalyeye uygun asansöre sahiptir.
 • Amerika’da yalnız başına seyahat eden bir kadın genellikle hiçbir sorun ile karşılaşmaz. Şehirde ve kırsal alanda beklenenden daha güvende hissedebilir. Ancak geceleri boş ve tenha sokaklarda otobüs hizmeti yoksa taksi ile seyahat etmesi daha güvenli olabilir. Yalnız Amerika’daki genel tutum kadın haklarına saygılı ve kadının özgürlüğünü esas alır. Aksi bir durumla karşılaşmanız halinde yerel şerif ofisi sizin için yardım ve danışmanlık sağlayacaktır. Bunula birlikte gerekirse sizi istediğiniz yere de götürecektir. Ayrıca kadın haklarıyla ilgili Ulusal Kadın Hakları Örgütü’nü 202 628 8669 nolu telefondan arayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here