Amerika’da Alışveriş

Dünyanın en önemli ülkelerinden olan ABD’de alışveriş merkezlerinden şirin butiklere kadar sayısız alışveriş mekanı ziyaretçilere sunulur. Dünyanın en popüler alışveriş mekanlarına sahip olan ülke farklı şehirlerindeki farklı alışveriş imkanları ile turistlerin gözdesidir. Ülkenin çoğu şehrinde büyük alışveriş merkezleri, outlet merkezleri ve şirin butikler bulunur. El yapımı ürünlerden lüks alışveriş ürünlerine kadar tasarımcı markalara da ev sahipliği yapan ülkede günlerce alışveriş yapabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi alışveriş şehirleri daha fazla turisti misafir etmesi ile de dikkat çeker. Dolu dolu alışveriş yapmak isteyenler ülkenin eşsiz şehirlerinden herhangi birini seçmelidir. Forbes Dergisi verilerine göre Amerika’da dünyanın en iyi alışveriş şehirleri bulunur. Amerika’nın en büyük 25 şehrinde perakende satış yapan yerler dünyanın alışveriş sektörüne şekil veren ortamlardır. Forbes Amerika’nın üst sınıf kesimine hitap eden yaşam, finans, son model arabalar, teknolojik oyuncaklar, antikalar konularını ele alan iki haftada bir yayınlanan bir iş dergisi olarak yayınlanır. Ülkede alışveriş yapan herkes kendi tarzına uygun arayışlarda bulunur. Alışveriş yapanların çoğu ne istediğini ve nerede bulabileceğini bilerek alışveriş yapar. Bazıları perakende satış alanlarını tercih ederken bazıları büyük alışveriş merkezlerinde alışveriş yapar. Bazı alışveriş tutkunları da ihtiyacı olmadığı halde alışkanlık şeklinde alışveriş yapabilir. ABD alışveriş merkezleri ülkede geniş bir alan kaplar. Ülkenin en büyük şehirlerinde bulunan 525 büyük alışveriş merkezi her gün alışveriş yapanlar ile dolup taşar. Önemli şehirlerden olan Houston alışveriş mekanları ile ünlüdür ve büyük bir şehirdir. Los Angeles’ta bulunan şık ve şirin butikler de alışveriş için güzel fırsatlar sunar. Ayrıca hareketli şehirlerde bulunan ilginç dükkanlar ve restoranlar da alışveriş tutkunlarının uğrak noktaları arasında yer alır. Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü’nde öğretmenlik yapan ve 300 şehirle ilgili çalışma yürüten bir şehir planlamacısı Robert Gibbs’e göre tatilciler diğer tatil faaliyetlerine kıyasla alışverişte daha fazla vakit geçiriyor. ABD ziyaretinizde doyasıya alışveriş yaparken görmeniz gereken güzelliklere de mutlaka zaman ayırmalısınız.

New York ülkenin alışveriş yapma mekanları ile ünlüdür. New York’ta bulunan 5. Cadde ve Madison Bulvarı’ndaki en üst düzey tasarımcılara ait mağazalarda lüks alışverişler yapabilirsiniz. Tasarımcıların satış alanları, pazarlık isteyen moda severler ile dolup taşar. Reklamlarda görülen birçok ürün ülkenin tasarımcılarının mağazalarında ziyaretçilere sunulur. Şehrin çok sayıda butiği bulunur ve butikler hergün sayısız alışverişe ev sahipliği yapar. About’s Guide to New York City Travel, Midtown’un Saks, Barney’s ve Tiffany gibi ünlü alışveriş merkezlerini ziyaret etmek isteyenler için New York eşsiz bir fırsat olacaktır.

Chicago’da Kuzey Michigan Caddesi’nin büyük bir kısmı genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde alışveriş yapmak isteyenler ile dolup taşar. Ülkenin çeşitli alışveriş mekanlarının bulunduğu önemli bir şehir olan Chicago alışveriş severleri her gün misafir eder. Üst sınıf mağazalardan şirin butiklere ve kuyumculara kadar çok sayıda mekan ziyaretçilerin ilgisini çeker. Alışveriş merkezlerinin de yer aldığı şehirde özellikle Water Tower Place 100’den fazla mağazaya ev sahipliği yapar. Butikleri ve esnaf mağazaları da bulunan Chicago alışveriş yapmak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken duraklardandır.

Ülkenin önemli şehirleri arasında olan Los Angeles alışveriş tutkunlarını sık sık misafir eder. Filmlere de konu olan şehir aslında dünyanın en ünlü alışveriş adreslerinden biridir. Alışveriş mekanları ile her gün çok sayıda alışverişe şahitlik eden şehir butiklerinin güzelliği ile de dikkat çeker. Los Angeles sadece lüks alışveriş ile değil her kesimin alışverişine uygun fırsatlar sunması ile de ünlüdür.

Birçok farklı etkinin birleşimi San Francisco şehrini ülkede alışveriş yapmak için seçilen en heyecan verici yerlerden biri haline getirmiş. Yakınlarda bulunan Silikon Vadisi şehri teknoloji aksesuarları için bir test alanı haline getirmiş. Fillmore Street, Union Street ve The Mission’da bulunan benzersiz butikler ve ilginç satıcılar alışveriş tutkunlarının durakları arasındadır. Üst düzey ve ana perakende satış mağazaları şehir merkezinin kalbinde yer alan Union Square meydanında sizi bekler.

Alışveriş merkezleri ülkenin alışveriş kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle Mall of America isimli alışveriş merkezi de alışveriş yapmak isteyenler için Amerika’nın en iyi alışveriş yerleri listesinin başında gelir. Minneapolis şehri yılda 40 milyon ziyaretçiyi kendine çekiyor ve alışveriş tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Alışveriş için şehre geldiğinizde aralarında seçim yapabileceğiniz 500’den fazla mağaza hizmetinize sunulur. Şehirde bulunan alışveriş merkezleri içindeki parklar, etkinlik alanları ve sosyal aktiviteler alışveriş tutkunlarını daha da cezbediyor.

Houston sadece Texas’ın en büyük şehri değil aynı zamanda Lonestar Eyaleti’nde alışveriş yapmak isteyenler için de en iyi fırsatları sunar. Houston Texas’taki en büyük alışveriş merkezi olan Houston Galleria’ya ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezinde 375’den fazla mağaza ve butik bulunuyor. Şehir genelinde alışveriş tutkunlarına bazı perakende satış imkanları da sağlanır. Şehir genelinde alışveriş yapmak için 16.000’den fazla perakendeci bulunur. Tatiliniz sırasında Houston’da alışveriş yapmak çok keyifli olacaktır. Amerika’nın dördüncü en büyük şehrinde pazarlık ederek alışveriş yapmanız mümkündür. Houston’un butikleri, pazarları, alışveriş caddeleri ve en gözde mağazaları turistlerin ilgisini çeken alışveriş mekanları arasındadır.

Georgia eyaletinin güneydoğu kesiminde yer alan Savannah kentinin Broughton Caddesi halka açık meydanları ile ünlüdür. Ülkenin en hareketli şehir merkezlerinden birine sahip olan kentin bu caddesi önemli alışverişler için tercih edilir. Son birkaç yılda önemli bir restorasyon çalışması yapılarak alışveriş ve eğlence merkezi haline dönüştürülmüştür.

Ohio eyaletinin en büyük şehri ve başkenti olan Columbus’da bulunan High Street ülkenin önemli moda tasarımcılarına ev sahipliği yapar. Moda ve alışveriş tutkunları sık sık Columbus’ta alışverişin tadını çıkarır. Victoria’s Secret ve Abercrombie & Fitch gibi markalar şehrin önemli alışveriş durakları arasında yer alır. Amerika’da kişi başına düşen moda tasarımcı yüzdesinin en yüksek olduğu yerlerden biridir. Burada yaşayan insanlar evlerinden taşınıp evlerini butikler ve mağazalar olarak kullanmaya başladı.

Güney Dakota eyaletinin güneydoğusunda Minnehaha ilinin merkezi olan Sioux Falls ülkedeki en iyi şehir merkezlerinden birine ev sahipliği yapar. Kamu ile özel sektörün ortaklığı tarafından yönlendirilen dönüşüm sayesinde şehrin sokakları sanatla buluştu. Her cadde başında beş ya da altı heykel bulacaksınız. İnsanlar sadece bu eserleri görmek için bile yüzlerce kilometre yol geliyor. Ulusal giyim mağazaları ve lüks bir Avrupa tarzı şarküteri ile restoranlar ziyaretçilerin alışverişine yön veriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Karolina eyaletinde yer alan Greenville şehri parkları ve binlerce ağacı ile kendini değiştirmeyi başarmıştır. Yeşil bir şehir olarak anılan bu kentin caddesi 110 bağımsız restorana sahiptir. Greenville Güney’deki en iyi yemek şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bir şehir parkı, retoranları ve alışveriş mekanları ile bu cadde eşsizdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde yer alan Petoskey şehri Michigan Gölü topluluğunun en küçük kasabalarından biridir. Kent planlamacıları tarafından yürüyüş alışkanlığı kazandırmak için mağazalara, restoranlara, parklara ve diğer alanlara ulaşmak için dolaşmak gerekiyor. Özellikle güzel havalarda alışveriş yapmak isteyenler sık sık bu caddeye gelir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Delray Beach şehri sahil kasabasıdır. Son 30 yılda kayda değer bir dönüşüme imza atıp çok gelişmiştir. Yüzlerce dükkan ve restoranla günde 20.000 kişinin ziyaret edebileceği bir yer haline dönüşmüştür. Ayrıca hanlar, galeriler ve müzeler de turistlerin ilgisini çeken yerler arasındadır. Alışveriş yapanlar ve yemek yiyenler için güzel bir ortamdır.

ABD’nin Kolorado eyaletinin başkenti ve en büyük kenti olan Denver adını Kansas Bölgesi Valisi Amerikalı siyasetçi ve avukat James Denver’den almıştır. Cherry Creek Alışveriş Merkezi alışveriş yapmayı sevenler için iyi bir fırsat sunar. Alışveriş merkezinin açılması ile çevredeki yerler de canlanmaya başlamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde yer alan Chatham şehrinde ayakkabı, giyim eşyası, sanat ve spor malzemeleri satan 300’den fazla özel mağaza bulunur. Şehirde hatta eski moda giyim ve aksesuar mağazalarına da denk gelirsiniz. En güzel ve en otantik kasabalar arasında sayılan şehirde haftalık konserler de düzenlenerek canlılık devam ettirilir.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Pasadena şehri bölgede Los Angeles’tan sonra gelen en eski şehir olma özelliğine de sahiptir. Pasadena şehrini sinema ve televizyon şovlarında sık sık görme şansınız vardır. Şehrin gözde bulvarında yer alan küçük mağazalar ve kafeler çok sayıda ziyaretçinin uğrak noktaları arasındadır. Genişlemeye açık bir alana sahip olan bulvar kentsel bir alışveriş deneyimi yaşamak isteyenler için uygundur.

Amerika’nın Pensilvanya Eyaleti’nin en doğusundaki eyaletin en büyük şehri olan Philadelphia aynı zamanda ABD’nin ilk başkentidir. Fazla büyük olmayan sokakları ile ülkenin en kalabalık beşinci şehri olan Philadelphia küçük ve samimi bir hava ile ziyaretçilerini karşılar. Canlandırılmış alışveriş caddeleri alışveriş yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here