Amerika’da Ulaşım

Amerika seyahatine çıktığınızda belirleyeceğiniz güzergahlar arasındaki mesafe genelde o kadar fazladır ki bir yerden başka bir yere nasıl varacağınızı önceden planlamanız özellikle çok önemlidir. Amtrak şirketi bir iskelet oluşturmanın yanı sıra genellikle manzaralı bir demir yolu servisi sunar. Ayrıca büyük şehirler arasında oldukça iyi otobüs hatları da vardır. Kırsal alanlarda bile önceden organize olarak yerel otobüsleri ve kiralık uçak servislerini kullanmanız halinde ana noktalara çok fazla sorun yaşamadan ulaşabilirsiniz. Ancak şehirlerarası seyahat etmek arabanız varsa neredeyse her zaman daha kolay olmaktadır. Örneğin bir otobüs veya tren vasıtasıyla büyük milli parklardan birinin yakınına gidebilirsiniz. Fakat bu durumda açık havada geçireceğiniz zaman arabayla geçirebileceğinizden daha kısıtlı olabilir.

Seyahatinizi geniş bir zaman dilimine yayıyorsanız ve dinlendirici bir deneyimi tercih ediyorsanız bu durumda ulusal Amtrak hattını seçebilirsiniz. Ancak Amtrak sistemi kapsamlı bir hat olmamakla beraber Virginia’nın kuzey tarafının da dahil olduğu Doğu Yakası eyaletlerini kapsayan ağın dışında bazı Batı eyaletleri tamamen sistemin dışında bırakılmıştır. Belirtmek gerekir ki ülkeyi boydan boya geçen rotalar günde bir veya en fazla iki trenle hizmet verme eğilimindedir ve dolayısıyla ülkenin geniş bölgelerinde günün tek treni sabah üç veya dörtte geçer. Birkaç küçük yerel tren servisi ise ana hatta olmayan kasaba ve şehirlerle Amtrak hattındaki durakları birbirine bağlar. Aynı zamanda Amtrak, trenlerinin ulaşamadığı bazı şehirleri birbirine bağlayan ve sınırlı bir şekilde koordine edilmiş olan Thruway otobüs hizmetini de işletir. Herhangi bir belirli yolculuk için trenle seyahat etmek aslında Greyhound otobüsü ile ve hatta uçakla yolculuk etmekten genellikle daha pahalıdır. Örneğin New York’tan Los Angeles’a standart demiryolu tarifesi önceden yapacağınız internet rezervasyonuyla yaklaşık 220 dolardan başlar. Ancak elbette ki indirimli pasolar da mevcuttur. Kaldı ki pasonuz olsa bile rezervasyonlarınızı olabildiğince önceden yaptırmalısınız. Çünkü özellikle bazı Doğu Yakası şehirleri arasında sefer yapan trenler tamamıyla dolu olmaktadır. Yataklı vagonlar üç öğün yemek de dahil olmak üzere bir veya iki yolcu için koltuk ücretinize ek olarak yaklaşık geceliği 400 dolardan başlar. Bununla birlikte standart Amtrak bölmeleri bile uçak koltuklarına kıyasla şaşırtıcı derecede bir genişliğe sahiptir ve ilave yemek arabalarıyla hizmet sunmaktadır. Son olarak seyahatinizi hızlı bir tempoda gerçekleştirmek isterseniz standart Amtrak ücretinden  25-100 dolar daha fazla ödeyerek hızlı Acela servisini tercih edebilir, varış noktanıza 30 dakikadan 1 saate kadar kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Kendi başınıza yolculuk ediyorsanız ve rotanızda fazlasıyla durak noktası belirlediyseniz bu durumda otobüs sizin izin en ideal ve ucuz vasıta olacaktır. Ana uzun mesafe işletmeni olan Greyhound tüm büyük şehirleri ve birçok kasabayı birbirine bağlar ve ana otoyollar boyunca otobüsler tam gün devam eden bir sefer çizelgesine bağlı olarak çalışırken sadece yemek molaları ve şoför değişiklikleri için dururlar. Otobüs yolculukları sırasında oluşabilecek sıkıntıları en aza indirgemek için sürücüye olabildiğince yakın oturmaya ve gündüz saatlerinde yolculuk etmeye özen göstermeniz özellikle tavsiye edilir. Rezervasyonlar ise direkt istasyondan, internet üzerinden veya ücretsiz telefon hattından yapılabilmektedir. Kıs yolculuklar için belirlenen tarife mil başına 25 cent civarında olurken uzun yolculuklar için ise bol miktarda tasarruf etmenize olanak sağlanmaktadır. Bunun için şirketin web sitesinde yer alan indirimleri takip etmenizde özellikle fayda vardır. Diğer operatörler arasında bazı bölgeleri daha kapsamlı bir şekilde içine alan Trailways’in yanı sıra Kuzeydoğu ve Orta Batı’yı daha düşük maliyetli servisi ile kapsayan Megabus, Kuzeydoğu operatörü Peter Pan ve bir diğer alternatif hat olarak da Green Tortoise yer alır.

Özellikle Soutwest ve JetBlue gibi şirketlerin de dahil olduğu uygun fiyatlı ve indirimli havayolları şirketlerinin varlığına rağmen, hava yolculuğu eskisine kıyasla ulaşımda daha az tercih edilen bir yol olmaktadır. Ancak seçiminizi bu yönde yapmanız durumunda fiyatta indirim yapılması için biletinizi en az üç hafta öncesinden rezerve ettirmeniz ve yoğun sezonu tercih etmemeniz özellikle tavsiye edilir. Her şeye rağmen havayolu ile seyahat etmek her zaman tren yolculuğundan daha ekonomik olurken, otobüse kıyasla daha pahalı kalmaktadır.

Kendi güzergahınızı serbeste seçmek ve ülkenin olağanüstü manzaralarını rahatça keşfetmek isteyen ziyaretçilerden olduğunuzu düşünüyorsanız o halde araba yolculuğu sizin için ideal bir seçim olacaktır. Öte yandan şehir içinde araba sürmek aslında çoğu zaman eğlenceli bir aktivite olmaktan çıkabilmekte hatta tüyler ürpertici bir hal alabilmektedir. Ancak büyük şehirlerin dışında özellikle toplu taşıma araçlarının yaygın olmadığı geniş bölgelerde araba yolculuğu elbette ki daha elverişli bir yol olabilir.

Bir diğer seçenek olarak araba kiralamak seyahat planınızı gerçekleştirirken ulaşımınızı sağlamakta işinize yarayabilir. Araba kiralamak için ehliyetinize en az bir yıldır sahip olmanız şartı aranmaktadır. Ancak belirtmekte fayda vardır ki 25 yaşın altındaki sürücüler normal sigorta primlerinden daha yüksek ücret ödemek zorunda kalmaları gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Tüm büyük kiralama şirketlerinin ana havaalanlarında satış noktaları bulunur. Ancak daha uygun fiyatlı kiralamalar için şehir şubelerinden işlem yaptırmak size tasarruf yapabilme imkanı sağlar. Rezervasyonlar merkez tarafından idare edilir ve dolayısıyla internet üzerinden ya da ulusal ücretsiz telefon hatlarından rezervasyon yaptırmak mümkündür. Sezonun yoğun olmadığı dönemlerde küçük bir arabayı haftalık  yaklaşık 150 dolara kiralayabilirsiniz. Ancak tipik bir tarife günlük 35-40 dolardan, haftalık ise vergiler dahil yaklaşık 220 dolardan başlamaktadır. Yerel şirketlere nazaran 50-100 dolar daha fazla bir ücretlendirmeye sahip Alamo, Hertz ve Avis gibi büyük şirketler arasında bile araç kalitesinde ciddi farklar olabileceğini hatırlatmakta da ayrıca fayda vardır. Ayrıca arabayı kiraladığınız şehirden farklı bir şehirde bırakarak 200 dolar veya daha fazla bir bırakma bedeline maruz kalabileceğinizi unutmamanız özellikle tavsiye edilir.

Son olarak bir diğer ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmanız seçenekler arasındadır. Ancak uzun sürüşler planlamadıkça ve kendi bisikletinizi almadıkça bisiklet kullanmak ucuz bir tercih olmayacaktır. Bisikletler genellikle plajlara, üniversite kampüslerine ve elverişli bisiklet alanlarına yakın olan outletlerden günde 15-50 dolar veya indirimli fiyatlarla haftalık olarak kiralanabilir. Bu bağlamda Missoula Montana’da bulunan ulusal ve kar amacı gütmeyen Macera Bisikletçilik Derneği kampları, motelleri, restoranları, bisiklet mağazalarını ve ilgi çekici yerleri ayrıntılı bir şekilde gösteren birkaç uzun güzergah haritası yayınlamaktadır. Bisikletle ulaşımı tercih etmeniz durumunda özellikle eyaletler arası otoyollardan kaçındığınız bir rota planlamanız ve bakımlı kırsal yollara sapmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca Backroads Bisiklet Turları’nın ve HI-AYH hostel grubunun düzenlediği kamp kurmaya veya kırsal kesimlere yönelik günübirlik bisiklet turlarına da katılmanız mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here