Amerika’ya Ne Zaman Gitmeli?

Amerika’ya ne zaman gidilir sorusunun cevabı nereye gittiğinize ve ne görmek istediğinize bağlıdır. Bu bağlamda Maine’den Washington DC’ye kadar olan bölgeyi kapsayan Kuzeydoğu’ya bir seyahat planlıyorsanız, bu bölgenin genelde düşük miktarda yağışlara maruz kaldığını ve sıcaklıkların kış mevsiminden yaz mevsimine, dondurucu soğuktan nemli bir sıcaklığa geçiş özelliği taşıdığını aklınızda tutmanız gerekir. Florida’nın sıcaklığının yaz aylarınca dramatik derecelere yükselmemesinin yanı sıra burada nem bir sorun teşkil edebilmektedir. Kış mevsiminde ise pek çok ziyaretçiyi cezp edecek kadar sıcak ve güneşli bir iklime sahiptir.

Büyük Ovalar ise mevsimlik olarak dondurucu Kutup rüzgarlarına ve Meksika Körfezi’nden gelen nemli tropik hava akışlarına maruz kalmaktadırlar. Büyük Göller ve Chicago çevresinde kışlar aşırı derecede soğuk geçebilir ve hatta Texas’ın güneyine doğru ilerledikçe şiddetli kar yağışları olabilir. Ancak Ovaların güneyinde ise aksine ilkbahar ve sonbahar daha uzun ve ılıman geçmektedir. Tornadoların sık rastlanan yerel bir fenomen olduğunu ve bölgede şiddetli bahar ve yaz fırtınalarının gerçekleştiğini belirtmekte de fayda vardır.

Güney bölgelerde bir seyahat planlıyorsanız bu durumda da yaz mevsiminin en yağışlı mevsim olduğunu ve yüksek nem oranının yanı sıra fırtınaların sıklıkla meydana geldiğini aklınızda tutmalısınız. Her yıl bir veya iki kasırga Ağustos ve Ekim ayları arasında Florida ve Meksika Körfezi üzerinden bölgeye hakim olmaktadır. Kış mevsimi ise daha ılıman geçmekte ve yüksek sezonla sezon dışı dönem arasında kalan omuz sezonu dönemi özellikle daha sıcak günleri kapsar.

Rockies’teki sıcaklıklar yükseklik ile yakından ilintili olmakla birlikte yaz aylarında bile geceler oldukça soğuk geçebilmektedir. Güneyde yer alan dağların ötesinde ise Güneybatı’nın yoğun kurak çölleri bulunmaktadır. Dolayısıyla Las Vegas ve Phoenix gibi şehirlerde cıva düzenli olarak 38 derecenin üzerine yükselir.

Cascades’in batısında yer alan Pasific Nortwest ise kış mevsimin en nemli yaşandığı tek bölge olurken, yaz aylarında ise iklimin yağışlı, ılıman ve nadiren sıcak yaşandığı bir alandır. Daha güneye, Kaliforniya’ya yapacağınız seyahati planlarken de iklimin kuzeyden çok daha sıcak ve kuru olduğunu, Kasım ayından Nisan’a kadar geçen sürede önemli kayak merkezlerinde kış mevsimini keyifle ve karla geçirebileceğinizi göz önünde tutmalısınız. Son olarak San Francisco ve kuzey kıyılarının deniz sisi nedeniyle iç bölgelerden daha ılıman ve soğuk olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Amerika Festivaller ve Resmi Tatiller

Bu yeni kıta ülkesi henüz 250 yaşın altında olmasına rağmen her özel gününde kutlamayı ve bayramları seven milyonlarca insana sahiptir. Bu özel günlerde birçok Amerikalı arkadaşları ve aileleriyle birlikte tatile çıkar, yemek yer, törenlere katılır ya da oyunlar oynayarak kutlamaların keyfini çıkarır. Her milletin olduğu gibi Amerikalıların da bir çok özel günü olup bu günlerde insanlar kutlamalara katılarak günün gereklerini yerine getirirler.

Amerika’da farklı zaman dilimlerinde çeşitli festivaller ve kutlamalar yapılır. Hangisine katılacağınız konusunda kafanızın karışması gayet normaldir. Ocak ayında Amerika’da bulunursanız yeni yıl kutlamalarına katılıp bu kıtada yeni yıl coşkusunu sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Özellikle 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı ise size hayatınızda yaşamadığınız farklı bir deneyim sağlayacak ve çok eğleneceksiniz. Yalnız hangi festival ya da kutlamaya katılırsanız katılın çok eğleneceğiniz ve sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçireceğiniz garantidir. Paskalya’ya katılmak da dışarıdan gelen ziyaretçiler için inanılmaz bir deneyim ve keyifle geçirilen bir anı olacaktır.

Yeni Yıl Günü-1 Ocak

Dünyanın her yerinde olduğu gibi yeni yıl her insan için yeni bir sayfa ve yeni bir başlangıcı ifade eder. Amerikalılar da Yeni Yıl Gününü kutlarlar ancak ülkenin kendine has olan birkaç geleneği vardır. 31 Aralık ve 1 Ocak tarihleri ​​arasındaki gece yarısı pek çok Amerikalı Times Square, Manhattan, New York’taki alana havai fişek gösterisini izlemek için akın eder. Bu özel fişekler kristal ve elektrik ışıklarından yapılır. 1907’den bu yana “II. Dünya Savaşı sırası hariç” her yıl televizyona çıktığı için bu gösteriyi televizyondan izleyen Amerikalılar da çoğunluktadır. Birçok Amerikalı da o gün Amerikan futbolu olan Rose Bowl’u da izler. Bu oyun iki üniversite ekibini bir araya getirir.  Bu müsabaka her yıl en çok katılım gören üniversiteler arası futbol oyunudur. Yeni Yıl Günü genel bir tatil olmasına rağmen birçok kişi Amerika’da da çalışmak zorunda kalabilir. Yalnız okullar, bankalar ve federal kurumlar genellikle o gün kapalıdır.

Açılış Günü-20 Ocak

Açılış Günü yeni ya da mevcut cumhurbaşkanı görevine tekrar getirildiğinde yani sadece dört yılda bir kutlanır. Yalnız bu gün eğer Pazar gününe denk gelirse hemen ertesi gün olan Pazartesi Açılış Günü kabul edilir. Gerekli törenlerle gün anlam ve önemine göre kutlanmış olur.

Martin Luther King Jr. Günü-Ocak Ayının Üçüncü Pazartesi Günü

Martin Luther King Junior (1929-1968), Afro-Amerikan Sivil Haklar Hareketi’nde lider olan bir önderdi. Sivil haklarını şiddet içermeyen bir şekilde geliştirmeye inandı ve çabaları için 1964’te Nobel Barış Ödülü aldı. Ne yazık ki radikal çevrelerce Luther öldürüldü. Bu ölümün ardından Ülkede birçok şiddetli ayaklanma oldu. Bunun için Ocak ayının üçüncü pazartesi günü Amerikalılar Martin Luther King’in eşitlik savaşı çerçevesinde verdiği mücadeleyi onun hayatını ve ölümünü anarak kutluyorlar.

Köstebek Günü-2 Şubat

Köstebek Günü baharın ne zaman başlayacağını belirten bir günü ifade etmesi dolayısıyla geleneksel olarak kutlanmaktadır. Bu gün baharın gelişine karar vermek için köstebeğin görünüşte yerdeki deliğinden çıktığı günü esas alan bir tatildir. Amerikalılarda köstebek deliğinden çıktıktan sonra tekrar deliğine çekilirse altı hafta daha kış olacağı inancı da yaygındır.

Süper Kupa-Şubat’ın İlk Pazar Günü

Bu gün Amerikalılar profesyonel Amerikan futbol şampiyonası olan Süper Kupa’yı izlemek için toplanırlar. Birçok kişi bu festivali izlemek için stadyumları doldurur. Aynı zamanda birçok şirket de reklam vermek için o gün birbiri ile yarış eder.

Sevgililer Günü-14 Şubat

Amerika’da Sevgililer Günü çiçek ve çikolata hediye ederek kutlanır. Bu gün Amerikalılar tarafından romantik bir tatil olarak kabul edilir. Her yaştan insan o gün kendisine yoksa bile sevgili bulur. Ve gün doyasıya kutlanır. Sevgililer Günü sembolü her yerde olduğu gibi Amerika’da da genellikle kalptir.

Cumhurbaşkanları Günü-Şubat Ayının Üçüncü Pazartesi Günü

Şubat ayının üçüncü Pazartesi günü Amerikalılar tarafından ilk Başkan George Washington’un doğum günü (22 Şubat 1732) Başkanlık Günü olarak kutlanıyor. Bu gün genellikle okullarda hatırlanır ancak aşırı kutlama organizasyonları yapılmaz.

Aziz Patrick Günü-17 Mart

Aziz Patrick Günü kutlamaları sırasında birçok insan yeşil giyinir. Yeşil giyinmeyenler giyenler tarafından sıkıştırılır. O gün bira içmek için birçok Amerikalı İrlanda birahanelerine gider. İlginçtir ki birçok Amerikalı bu günü kutlamasına rağmen gününü kutlandığı aziz hakkında pek bir şey bilmiyor.

Paskalya

Paskalya kutlamasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok aile İsa’nın ölümünden sonra diriltildiği gün onuruna kiliseye gider. Kiliseye gidenler ve gitmeyenler yumurta boyar, Paskalya yumurta avı yapar ve kutsal olan Paskalya tavşanı ile günü kutlarlar.

Şaka Günü-1 Nisan

Amerikalılar Nisan Şaka Günü’nü birbirlerine hileler ve şakalar yaparak kutlar. Pek çok şirket gün boyunca sahte ürünleri veya hizmetleri tanıtarak bu eğlenceye katılır. Bu ürünlerle gün hem komik hem de eğlenceli bir hal alır.

Dünya Günü-22 Nisan

Bu gün Amerikalıların dünyayı ve okyanusları kutladığı bir gündür. Bu gün birçok topluluk işletme ve okul mahallelerini, yollarını ve parklarını temizleyerek kamu hizmeti yapmak için birlikte çalışır. Bir nevi çevre günü gibi herkes duyarlı davranış sergiler.Bun gün aynı zamanda  geri dönüşümün önemini hatırlamak için iyi bir gün olarak yetkililer tarafından iyi bir şekilde değerlendirilir.

İdari Meslek Günü-Nisan Son Tam Hafta Çarşamba

Bugün birçok yönetici beraber çalıştığı görevlilerine hediyeler vererek günlerini kutlar. Ofiste hayatlarını kolaylaştırmalarından dolayı onları takdir eder ve gönüllerini alır.

Hemşire Günü-6 Mayıs

Hemşirelere doktorların ve hastanelerin yoğun çalışmalarından dolayı teşekkür etmeleri için kutlanan bir gündür. Ne yazık ki bugün yeterince kutlanmadığı için hemşireler genellikle doktorlar ve diğer personele teşekkür etmeden bu günü geçmektedirler.

Ulusal Şükran Günü: Mayısın İlk Perşembesi

Bu gün birçok insan ülkeleri, aileleri veya kendileri için dua etmek için bir araya gelir. Günün anlam ve önemine göre dua edip gerekli faaliyetleri yaparlar.

Silahlı Kuvvetler Günü

Silahlı Kuvvetlerin yaşayan ve ölen askerlerinin anısına ve onuruna düzenlenen etkinlik ve anma törenleri ile kutlanan milli bir kutlama günüdür.

Köle Kurtuluşu Günü-Haziran 19

50 eyaletten 32’sinin tanıdığı Köle Kurtuluşu Günü bir devlet tatili olarak anılmaktadır. Afrikalı-Amerikalı kölelerin serbest bırakıldığından beri kutlanmaktadır.

Anma Günü

Anma Günü ataları özellikle de savaşlarda şehit düşmüş olanları hatırlamak için kutlanır. Çoğu Amerikalı çeşitli programlarla bu günü anlamlı hale getirir. Birçok şehir ve kasabada savaşta ölenleri kutlamak için özellikle mezarlıklarda törenler yapılır. Mezarlık ziyaretleri ile günün anlam ve önemine ait törenler geçekleştirilir.

Bağımsızlık Günü-4 Temmuz

Bu gün Amerikalıların bağımsız bir ulus haline geldikleri günü ifade eder. Halkın birçoğu geçit törenine katılır ve geceleri havai fişekler atılarak görsel şovlar hazırlanır. Bazı topluluklar yerli halkın katılmaları için piknik ve diğer şenlikler düzenler. Birçok aile kutlamalarda hamburger, sosisli sandviç veya diğer ızgara yiyecekleri yiyerek günü kutlar.

Ebeveyn Günü-Temmuz’un Dördüncü Pazarı

Evli çiftin ailelerinin kutlaması için ayarlanmış bir gündür. Bu gün her iki aile bir araya gelir günün anlam ve önemine göre hediyeleşip birlikte yemek yiyebilirler.

Dostluk Günü-Ağustos’un İlk Pazar Günü

Bu gün insanlar iyi bir arkadaş olarak onur duyacakları bir arkadaşıyla vakit geçirirler. Hediyeleşerek günün tadını beraber çıkarırlar.

İşçi Bayramı-Eylül’ün İlk Pazartesi Günü

Çoğu Amerikalı bu tatili tarihi nedenlerden dolayı yaz sonuna kadar kutluyor. Emekçilerin günü olup çeşitli törenlerle gün işçiler tarafından kutlanır.

Büyükanne Günü

Büyükanne ve büyükbaba için  kutlamaya adamış bir gündür. Birçok aile bu güzel ve anlamlı günde piknik yapmak veya yemek yemek için bir araya gelir.

Vatandaşlık Günü-17 Eylül

Vatandaşlık günü anayasanın onaylanmasının yıl dönümüdür. Bir diğer ismi de Anayasa günüdür. Günün anlamına göre çeşitli çevrelerce özellikle kutlansa da halkın tamamını ilgilendiren bir bayram niteliğindedir.

Ulusal Çocuk Günü-Ekim’in İkinci Pazarı

Çocukları kutlamak için anıla gelen bir gündür. Çocuk istismarı ve çocukların değerinin ifadesi açısından çok değerlidir

Columbus Günü- Ekim’in İkinci Pazartesisi

Christopher Columbus’un 1492’de Kuzey Amerika’yı “keşfettiği” günü her yıl binlerce Amerikalı kutlayarak anmaktadır.

Donanma Günü-27 Ekim

Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri’ni kutlamak anıla gelen milli bir günü ifde eder. ÇÖeşitli anma programları ile gün kutlanır.

Cadılar Bayramı: 31 Ekim

Cadılar Bayramı genellikle fantezi değişik maskeler takılarak ve kapıdan kapıya giderek şeker istemek suretiyle kutlanan bir gündür. Genellikle çocuklar tarafından kutlanır

Topluluklara bağlı olarak aileler tatillerini kutlamak için perili evlerde veya başka etkinliklerde bulunabilirler. Aileler genellikle evlerinde Cadılar Bayramı partileri düzenleyerek bu günü geçirirler. Cadılar Bayramı süslemeleri arasında sahte örümcek ağları, sahte mezar taşları veya bir kabak içine oyulmuş bir yüz kullanılır.

Gaziler Günü-11 Kasım

Savaşta hizmet etmiş olanları onurlandırmak için bir anıla gelen bir günü ifade eder. Birçok işletme bugün için açık kalırken çoğu federal binalar, okullar ve bankalar bu gün kapalıdır.

Şükran Günü: Kasım’ın Dördüncü Perşembe Günü

Hatırlama ve şükran için anıla gelmiş bir günü ifade eder. Aslında bu gün Hacıların yerli Amerikalılarla yaptığı ilk tatilini anma anısına yapılır. Birçok Amerikalı büyük bir yemek için genellikle bir hindi yemeği aileleri ile bir araya gelir. Müteşekkir oldukları şeyleri ifade ederek gün anlamlı şekilde tamamlanır.

Hanuka

Hanuka Işık Şenliği veya Dedication Bayramı olarak da bilinir. Tapınağın M.Ö. 2. yüzyılda yeniden düzenlenmesini anan sekiz günlük bir Yahudi festivalidir. Tatil benzersiz dokuz dallı bir şamdan üzerinde mum yakarak kutlanmaktadır. Bu gün çocuklar da düzenlenen etkinliklerle eğlenceli ve benzersiz bir gün geçirirler.

Noel Arifesi-Noel Günü-24-25 Aralık

Bu gün birçok Amerikalı İsa Mesih’in doğumunu kutlamak için kiliseye gider. Noel Arifesinde ya da Noel Gününde birçok Amerikalı bir Noel ağacının altına yerleştirilen hediyeleri açarak Noel’i kutlar. Bu günlerde birçok aile aynı zamanda evlerini süsler ve hazırlık yapar. Hatta en güzel süslenen evler için yarışmalar dahi yapılır.

Kwanzaa-26-31 Aralık

Kwanzaa Afrikalı Amerikalıların atalarının kültürünü kutlamak için gerçekleştirdikleri bir haftalık bir kutlamadır. Bu kutlama Afrikalı Amerikalıların Afrika mirasıyla yeniden bağlantı kurmaları için ayarlanmıştır. Kutlama genellikle bir şölen ile ya da arkadaşlar ve aileler arasında hediyeleşme ile sona eriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here