Seattle Gezilecek Yerler

Washington Eyaletinin bir zamanlar durgun liman ve endüstri kenti olan Seattle son zamanlarda en büyük şehirlerden birine dönüşmesiyle şaşırtıcı bir gelişim gösterdi. Kent gelişen ekonomisi ve sürekli devinim içerisinde olan günümüz yenilikçiliği ile ileriye dönük büyük bir vizyona sahiptir. Bu büyük dönüşüm içerisinde olmasına rağmen kent oldukça zengindir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kahve Sermayesi’nin büyük bir çoğunluğu bu şehirde yaşar.

Şehir doğa harikası dağ sıraları ile de turistlerin ilgisini çeker. Doğuda Cascade Dağları’ndan yükselen Rainier Dağı Milli Parkı ve batıda Olimpik Milli Park’ın kısmen karla kaplanmış karlı tepeleri ziyaretçileri çok etkiler. Kent keşfedilmek için bir kaç gün ayırmaya değer olsa da parkları, plajları ve şehir dışındaki turistik alanları ziyaret etmek için birçok turist kente günübirlik gezileri tercih eder.

Pioneer Meydanı Tarihi Bölgesi

60 ayaklı direk ile belirlenmiş olan Pioneer Meydanı tarihi şehrin kalbini ifade eder. Meydanda Viktorya dönemi binaları arasında yer alan Smith Tower heybetli yüksekliği ile dikkat çeker. Bina 42 katlı olup yapının 35. katında gezi için ideal bir gözlem terası bulunur. Ayrıca alanda Klondike Gold Rush Ulusal Tarihi Parkı da yer alır. Modern caddelerin altındaki eski şehri keşfetmek için yürüyüş turu yapabilir böylelikle kentin kalbine nüfuz edebilirsiniz.

Pike Pazarı

Pazarın iki katında satıcılar çok çeşitli mallar satıyor. Balık, meyve, sebze ve her çeşit bahat tüm damak tatlarına hitap eder. Pazarda birçok lezzetin tadına bakmak mümkün eğer bazı deniz ürünlerini pişirecek tesisler yoksa yerel restoranlardan birine gidin ve yerel lezzetlerin kesinlikle tadına bakın. Güzel bir Pazar turu ile yerel lezzetlerle birlikte bölge insanına da temas edebilirsiniz.

Seattle Merkez

Seattle Center 1962 yılında Dünya Fuarı için inşa edildi. Tiyatroları, spor tesisleri, restoranlarıyla bir eğlence kompleksi ve yaşam alanı haline getirildi. Etkileyici müzik deneyimi ve Chihuly Bahçesi’nde cam sanatına dair güzellikleri alanda keşfedebilirsiniz. Her ne kadar alan yerli turistlerin uğrak alanı olsa da Seattle Merkez Kütüphanesi’nin fütüristik çelik ve cam yapısı görmeye değer.

Hiram M Chittenden Kilitleri

Seattle Center’ın kuzeybatısında yer alan bu meşhur kilitler Ballard Kilitleri olarak da bilinir. Alan Puget Sound ve göller arasındaki tekne trafiğini izlemenin yanı sıra ziyaretçilerine somon balıklarının geçişini de izleme imkanı sunar. Alanın yakınlarında yer alan Carl S. English ve Jr Botanik Bahçesi’ni dinlenmek ve sessizliği dinlemek için ziyaret edebilirsiniz.

Gönüllü Parkı

Seattle’ın merkezinde yer alan Gönüllülük Parkı tropikal bitkiler ve ağaçlarla yüzyıllık bir kış bahçesi olarak tasarlanmış. Ziyaretçiler park içerisinde yürüyüş parkurları, spor tesisleri, çocuk oyun alanları ve piknik alanları gibi basit cazibe merkezlerini de ziyaret edip güzel zaman geçirebilirler. Ve bu yemyeşil alan aynı zamanda galerilerinde Çin, Güney Asya ve Güneydoğu Asya sanatını sergilendiği Seattle Asya Sanat Müzesi’ni de içinde barındırır. Müzede dekoratif Sanatlar ve tekstil ürünleri önemli sergi argümanlarını oluşturur.

Kıyı ve İskeleler

İskeleler ve parklar dizisi eğlence alanlarına, turistik mekanlara, tekne turlarına ve feribot iskelesine ev sahipliği yapan Seattle sahil şeridinde yer almaktadır. Ziyaretçiler Pier 59 Sualtı Kubbesi’nde deniz su samurları, ahtapotlar ve cüce köpekbalıkları gibi çeşitli Pasifik deniz canlılarını bulabilecekleri Seattle Akvaryumu’nu keşfedebilirler. Akvaryumun hemen güneyinde yer alan Waterfront Park limanın üzerinde geniş bir alana sahiptir. Ayrıca alanda yer alan Olimpik Heykel Parkı da dikkat çekici manzarasıyla çok büyük açık hava sanatları ile doludur.

Discovery Park

Discovery Park 550 dönümlük alanı ile Seattle’daki en büyük parktır. West Point Deniz Feneri parkın batısında yer alır. Ancak parkın büyük kısmı dağların harika manzarasına hakimdir. Discovery Park kıyı şeridinde orman ve çayırları kuşatarak kent insanına şehrin gürültüsünden güzel bir kaçış alanı oluşturmakta. Ayrıca park yabani hayat için de vazgeçilmez bir yaşam alanı oluşturmuş.

Uluslararası Bölge

Pioneer Meydanı’nın doğusunda Japon ve Çinli dükkanların yer aldığı alanda restoranların meydana hâkim olduğu noktada renkli Uluslararası Bölge bulunmaktadır.  Wing Luke Müzesi’nde Asya göç tarihini bütün detaylarıyla keşfedebilirsiniz.  Asya tarihini anlatan bir müzeye bu ismin verilmesi sembolik bir anlama da sahiptir. Çünkü Wing Luke resmi olarak Amerikalı seçilmiş bir Çinli’dir. Bu durum Amerikan çok milletliliğinin bir yansıması kabul edilebilir.

Washington Üniversitesi

Portage Koyu’nun hemen ötesinde yer alan üniversite kampüsü Burke Müzesi ve Henry Sanat Galarisi’ne ev sahipliği yapar. Ziyaretçiler Burke Müzesi’nde doğal tarihi, Henry Sanat Galarisi’nde ise çoğunlukla uluslararası modern sanatların sergilerini keşfedebilirler. Ana kampüsün güneyinde bulunan McCurdy Park bölge ile ilgili sergilere ev sahipliği yaparken alanda yer alan Tarih ve Endüstri Müzesi de ziyaretçilerin ilgisini ayrıca cezbeder.

Woodland Hayvanat Bahçesi

Benaroya Salonu

Seattle’ın önde gelen sanat mekanlarından olan Benaroya Hall Seattle Senfoni konserleri için 2.500 kişilik olarak tasarlanmıştır.Performans salonu şehir merkezinde Seattle Sanat Müzesi’nin karşısında bulunur. Merkezde kesinlikle Dale Chihuly tarafından yapılmış olan  büyük cam sanat heykeli keşfedin. Sanat eseri belirgin bir şekilde lobide yer alır. Eser Seattle merkezde yer alan Chihuly Bahçesi ve Tacoma’daki Cam Müzesi’nde bulunan eserlere benzer.

Seattle Woodland Hayvanat Bahçesi

Alan 92 dönümlük bir tesistir. Dünyanın birçok yerinde tehdit altında bulunan ve nesli tükenmekte olan türlere ev sahipliği yapar. Hayvanat bahçesinde 300 farklı tür yer alır. Asya ve Afrika fillerinden kar leoparlarına, jaguarlardan lemurlara ve leylek ayılarına kadar bir çok canlı alanda kendisine yaşam alanı bulmuştur. Hayvan beslemeleri ve eğitim dersleri için parkın güncel bir programını kontrol edin ve kesinlikle bu farklı deneyimleri yaşamadan kentten ayrılmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here