Washington Gezilecek Yerler 

Devasa kozalaklı ağaçların bulunduğu Hoh Yağmur Ormanı, Rainier ve Baker Dağları gibi sessiz volkanların yanı sıra yıkıcı etkilerini gösteren St. Helens Dağı gibi doğal yaşamın eşsiz parçalarına ev sahipliği yapan Washington Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Okyanus kıyısındaki eyaletlerinin en kuzeyde olanıdır. Seattle devletin en büyük ve revaçta olan kenti olarak bilinmekte, ilgi çekici mekanları, müzeleri ve teknoloji şirketleri ile her daim ilgi odağı olmaktadır. Eyalet başkenti olan Olympia’da ise etkileyici bir yasama binası kentin merkezine oturmaktadır. Washington Eyaleti ulusal parkları sıklıkla ziyaret edilen Olimpik Ulusal Parkı’ndan, nadiren ziyaret edilen Kuzey Cascades Ulusal Parkı’na kadar çeşitlilik göstermektedir. Pasifik Kuzeybatı eyaleti boyunca plajların, ada geçitlerinin ve teknelerle dolaşmaya elverişli göllerin yer aldığı birçok çevre ziyaretçileri cezbetmeye devam etmektedir.

Olimpik Ulusal Parkı ve Hoh Yağmur Ormanı

Okyanus kumsallarından dağ şeridine kadar uzanan Olimpik Ulusal Parkı eşsiz bir manzarayı gözler önüne sermektedir. Park Olimpik Yarımadası’nın çoğunu kaplamakta ve doğal yollarla çevrelenmektedir. Düzinelerce kumsal, Hoh Yağmur Ormanı’ndaki devasa ağaçlar, göller, Sol Duc Kaplıcaları, şelaleler ve Port Angeles yakınlarındaki Hurricane Ridge’de bulunan yabani kır çiçekleri bu doğal ihtişamı ziyaret etmek için sayılan bir çok sebepten sadece bazılarıdır.

Seattle Merkezi

1962 Dünya Fuarı için inşa edilen Seattle Space Needle seyir balkonu ve Havarayı park düzenlemeleri, spor salonları ve restoranları ile birlikte ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Daha güncel gezi seçenekleri arasında ise renkli cam sanat eserlerinin yer aldığı Chihuly Garden and Glass’ın yanı sıra Experience Music Project’de gerçekleştirilen müzik sergileri yer almaktadır. Ayrıca mimari açıdan ilginç bir kamu binası olan Seattle Merkez Kütüphanesi de açısal bir şekilde dizayn edilen çelik ve cam tasarımıyla görülmeye değer bir noktadır.

Future of Flight Müzesi

Uçak meraklısı olmayan ziyaretçilerin bile ilgisine çekebilecek bir yapı olan Boeing fabrikası dünyanın en büyük binası olmakta ve Seattle’ın kuzeyinde Everett’te yer almaktadır. Bütün tesisi kapsayan ayrıntılı turlar her gün Future of Flight adı altında gerçekleştirilen etkinlikle gerçekleştirilmektedir. Aslında Seattle bölgesi Uçuş Müzesi ve SeaTac Uluslararası Havaalanı ile de uçak meraklıları için ideal bir nokta olmaktadır.

San Juan Adaları

Puget Boğazında yer alan adalar küçük kırsal geçitlerin yanı sıra gelişmekte olan sanatsal merkezlere kadar çeşitlilik göstermektedirler. San Jan Adaları ise Washington’un en çok tanınan adaları olmakla birlikte feribotlar aracılığıyla en kolay ulaşılabilen en geniş dört adadan meydana gelmektedir. San Juan Adası Ulusal Tarihi Parkı’nın yanı sıra her biri çeşitli galerilere, deniz ürünleri restoranlarına ve parklara ev sahipliği yapmaktadır. Puget Boğazı aynı zamanda orka balinalarının bölgesi olarak bilinir ve ziyaretçiler feribot gezileri esnasında seçkin deniz memelilerini görme fırsatına erişebilir.

Rainier Dağı Ulusal Parkı

Rainier Dağı Cascade Dağları’ndaki jeolojik olarak son zamanlarda meydana gelen volkanlar zincirlerinden biri olarak bilinmektedir. Tacoma Dağı olarak da bilinen volkanik masif genellikle gün boyunca bulutlarla kaplıdır. Ancak havanın açık olduğu günlerde Seattle ve Olympia dahil birçok bölgenin görülebileceği bir kent simgesidir. Seattle’ın güneyinde bulunan Rainier Dağı kendisiyle aynı adı taşıyan ulusal parkın merkezinde yer almaktadır. Yıl boyunca açık olan Cennet Yolu ziyaretçilerin yaz ve kış aylarında yürüyüş yapmaları için yüksek irtifalara erişmelerine hava şartlarının el verdiği ölçüde imkan tanımaktadır. Eatonville’deki Northwest Trek vahşi yaşam parkı ve Elbe’nin küçük kasabasında bulunan Reiner Dağı Doğal Tren Yolu gibi turistik mekanlar da parktan kolayca ulaşılabilecek mesafede yer alan diğer ilgi çekici noktalar arasında sayılmaktadır.

Tacoma Müzeleri

Seattle ve Olympia arasında bulunan Tacoma Washington’un büyük şehirlerinden biridir. Sanayinin gelişmesiyle birlikte şehir özellikle cam sanatını vurgulayan olağanüstü müzeler ve kültürel mekanlara ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Cam Müzesi zarif ve saydam parçaları gözler önüne sermenin yanı sıra ziyaretçilerin Washington Eyalet Tarih Müzesi’ne erişimlerini cam heykellerle süslü bir geçit bağlantısıyla sağlamaktadır. Ayrıca farklı ilgi alanlarına da hitap eden müzeler arasında seçkin bir otomobil koleksiyonuna ev sahipliği yapan LeMay-Amerika Araba Müzesi de yer almaktadır.

Seattle Şehir Merkezi

Kıyı şeridinde uzanan şehir merkezinde iskeleler ve parklar yer almakta, şehrin büyüklüğünün ve yoğunluğunun yanı sıra daha rahat bir ortam sağlanmaktadır. Tarihi binaların ve saygıdeğer kurumların çeşitlilik kazandırdığı Pike Place Halk Pazarı turistler için her daim ilgi odağıdır. Ziyaretçiler Pioneer Meydanı yakınında bir yeraltı turuna katılabilmekte ya da Benaroya Salonu’nda bir performansı izleyebilmektedirler. Ayrıca kuzeyde Olimpik Heykel Parkı’ndan başlayarak güneye doğru devam eden keşif turunda Seattle Akvaryumu’nu ve feribot terminalini de ziyaret etmek mümkün olmaktadır.

St. Helens Dağı Milli Volkanik Anıtı

Helens Dağı patlaması 18 Mayıs 1980 yılında gerçekleştiğinde zirveyi yaklaşık 400 metre kadar bulunduğu alanın seviyesine indirgemiştir. Havaya yayılan geniş katmanlı bir kül bulutu meydana gelmiştir ve yaklaşık 150 kilometrekarelik orman alanının tahrip olmasının yanı sıra evler su ve çamurla dolmuş, 57 kişi de hayatını kaybetmiştir. Helens Dağı Milli Volcanik Anıtı o zamandan günümüze hem araştırma hem de rekreasyon çalışmalarına ayrılmıştır. Tırmanma ve yürüyüş imkânlarının yanında gerekli izinlerin alınması koşuluyla St. Helens Dağı’na da tırmanmak da mümkün olabilmektedir. Felaketten arda kalanları görmek için birçok ziyaretçi merkezinin yer aldığı Spirit Lake Highway’de bulunan Johnston Ridge Gözlemevi havanın açık olduğu günlerde kraterin içine bakılmasına olanak sağlar.

Washington Eyalet Meclisi Binası

Pget Boğazı’nın güney ucunda yer alan Olympia oldukça sessiz bir eyalet başkenti olarak bilinmektedir. Ağaçların sıralandığı sokaklarda yaklaşık 88 metre yüksekliğindeki beyaz kubbe şehrin merkezinde yer almaktadır. Kuzey Amerika’nın bu en yüksek taş kubbesi 1928 yılında açılan ve yedi milyon dolardan fazla maliyeti olan Washington Eyalet Meclisi Binası’nın hayali şapkasıdır. Ücretsiz düzenlenen rehberli turlarla beş tonluk Tiffany avizesinin yanı sıra ve kalıcı heykellerin de dahil olduğu en önemli noktalar ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.

Port Angeles

Port Angeles kasabası Olimpik Yarımadası’nın kuzey kıyılarında Juan de Fuca Boğazı boyunca uzanmaktadır. Bölge yürüyüş, bisiklet, golf, tekne gezisi, kayakçılık, balık tutma ve kuş gözlemciliği gibi çeşitli açık hava aktivitelerinin gerçekleştirilmesi için ideal bir alandır. Ayrıca Hurricane Ridge yolu ile de Olimpik Ulusal Park’a erişim noktası konumundadır. Port Angeles deniz seviyesine dönüldüğünde ise  Port Angeles Güzel Sanatlar Merkezi tepebaşında yer alan yarı dairesel galeride sürekli güncellenen  Kuzeybatı sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Kapsamlı zemininde ziyaretçiler adeta bir açık hava müzesi olarak hizmet veren ve 100’den fazla heykeli içeren rustik parkurlarda gezinebilmektedir. Yerel Clallam İlçe Müzesi ise bölgeyi tarihi sergiler aracılığıyla tanıtır. Ayrıca Port Angeles feribotların Victoria, Kanada’ya hareket noktası olarak da bilinmektedir.

Spokane

Cascade Dağları’nın doğusunda Washington Eyaleti’nin daha az nüfuslu tarım arazileri yer almaktadır. Spokane Idaho sınırında yer almakta ve bu büyük Washington şehri özellikle parkların yer aldığı cazibe merkezleri ve tesisleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Nishinomiya Japon Bahçesi’nin de dahil olduğu birçok bahçeye ev sahipliği yapan Spokane’nin Manito Parkı ziyaretçilerini cezbetmektedir. Çiçek yatakları özellikle yaz aylarında canlanmaktadır. Spokane’de yer alan ve 1974 Dünya Fuarı’na ev sahipliği yapan Riverfront Parkı ise günümüzde bir dönme dolap, 1909 yılında yapılmış el oyması bir atlıkarınca ve diğer eğlence araçlarıyla övünmektedir. Ayrıca maceraperestler için Spokane Dağı’nda kayak yapma fırsatı sunulmaktadır.

Baker Dağı-Snoqualmie Ulusal Ormanı

Baker Dağı-Snoqualmie Ulusal Ormanı Cascade Dağları’nın yamacında Kuzey Cascades Milli Parkı ile Kanada kuzey sınırı boyunca uzanmaktadır. Eğlence veya dinlence olanakları arasında sayısız yürüyüş parkurları, orman kabini kiralama, kışlık bir kayak tepesi ve tırmanma aktiviteleri yer almaktadır. Baker Dağı Otoyolunda (SR 542) tepeye en yakın kamp olarak bilinen Glacier kasabası bulunmakta ve bu küçük kasaba restoranların yanı sıra pansiyonlarda konaklama gibi sınırlı turistik imkanlar sunmaktadır.

Leavenworth

Leavenworth kasabası kendisini Bavyera Köyü olarak adlandırmakta ve yıl boyunca mirasını kutlamaktadır. Tüm kasaba Alman mimari tarzında uyarlanmıştır ve Gotik el yazısı stilinin kullanıldığı yön tabelaları yer almaktadır. Aralık ayında düzenlenen tatil ışıkları kutlamaları da dahil olmak üzere yıllık festivallerin sayısı oldukça fazladır. Çevredeki kayak tepeleri, yürüyüş parkurları ve nehirler de açık havada hoşça vakit geçirmek için ideal noktalar arasında sayılmaktadır. Kasabanın doğusunda ise elmaları ile ünlü Wenatchee Vadisi yer alır ve her yıl düzenlenen Washington State Apple Blossom Festivaline ev sahipliği yapar.

Bellingham

Pasifik Kuzeybatısı’nın bu köşesine hızlı bir giriş yapmak adına Fairhaven Tarihi Bölgesi’nde dolaşmak, yerel sanat galerilerinden birini ziyaret emek veya bir restoranın verandasında güneşin tadını çıkarmak yerinde tercihler olacaktır. Kentin dışında yer alan Batı Washington Üniversitesi mükemmel bir Açık Heykel Koleksiyonu’nu bir araya getirmiştir ve böylece Kampüs, irili ufaklı birçok eserle donatılmıştır. Bir diğer ilgi çeken açık hava mekan ise dört setten meydana gelen şelaleleri ve sayısız yürüyüş parkurlarıyla Whatcom Şelaleleri Parkı’dır. Civar alanlarda ise ziyaretçiler özellikle bahar aylarında Skagit Vadisi boyunca uzanan kitlesel lale tarlalarında eşsiz manzaralara şahit olabilmektedirler.

Nort Cascades Ulusal Parkı

Kuzey Cascades Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en az tahrip edilmiş bölgelerden biri olarak bilinmektedir. WA 20’de park boyunca  gerçekleştirilen bir sürüşte yolcular muhteşem manzaralara şahit olmaktadırlar. Bunula birlikte yakın çevrede yer alan Ross Gölü gibi önemli noktalar da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. WA 20 Otoyolu Kuzey Cascades Milli Parkı’nı ikiye bölmekte ve ülkenin olmasa da eyaletteki en keyifli güzergahlardan birini sunmaktadır. Ağaçların sıralandığı sürüş yolu Marblemount’t yer alan küçük bir kasabanın yakınından başlar. Güzergah boyunca eski bir elektrik şirketi kasabası olan Newhalem, Gorge Creek Şelalesi ve Dibalo ile Ross Gölleri ziyaret edilebilir noktalar arasında gösterilmektedir. Doğal güzelliklerin yanı sıra yol kenarlarında elektrik üreten büyük barajlar gibi insan yapımı birçok cazibe merkezi de ziyaretçilerin ilgisini oldukça çekmektedir. Turistler ayrıca Liberty Bell Dağı’nın yanı sıra Early Winter Spires dağlarının sivri zirvelerini fotoğraflamak için Washington Pass’da mola fırsatını kaçırmamalıdırlar.Son olarak belirtmek gerekir ki North Cascades National Park’ın güney ucunda yer alan Chelan Gölü Milli Eğlence Alanı Birleşik Devletler’in en derin göllerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here