Akseki’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Antalya’ya bağlı olan Akseki il merkezine 155 km uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’da Akseki otobüsleri ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Akseki ilçesinde üzüm ve incir üretim önemli yer tutmaktadır.

Torosların üzerinde kurulu olan Akseki ilçesinde dağlarda bulunan kardelen çilekleri oldukça dikkat çekicidir. Bu kardelen çiçekleri yerli ve yabancı turistlerin bu bölgeye çok sık gelmesini sağlamıştır.

Yayla havasına sahip olan Akseki ilçesi tarihi evleri ile farklı bir güzellik oluşturuyor. Nem oranı, Antalya’nın diğer bölgelerine nazaran daha az olduğu için, hava çok fazla baskın ve sıcak olmuyor. Bu yüzden gidilecek en iyi zaman bahar ve yaz başıdır.

Gezilecek Yerler

Kartallı Mağara

Arda Peksev

Bağırcak Mağarası olarak da bilinen Kartallı Mağarası Akseki ilçesinde Kuyucak Beldesi yakınlarında bulunmaktadır. Resmi olarak başlatılan bir kazı çalışması bulunmayan mağarada, Roma ve Osmanlı döneminde olan insanların yaşadığı düşünülmektedir. Mağarada bulunan bazı tarihi kalıntılar buranın yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.

Düdencik Mağarası

Nerede Kal

Beyşehir yolu üzerinde yer alan Cevizli Köyü sınırlarındaki Düdencik Mağarası, Akseki ilçesindeki ve ülkemizdeki en derin mağara olarak bilinmektedir.

Giriş kısmı meşakkatli olduğu için ve yaklaşık 330 metrelik bir derinlikte bulunduğundan dolayı, ekipmanlar olmadan girmeniz imkansızdır. Ancak isteyenler, rehberler eşliğinde aktivitelere katılıp mağaranın içine inebilir.

Dipsiz Göl

Gidilmeli

Sülek Yaylası’nda, ilçe merkezine yaklaşık olarak 33 km uzaklıkta bulunan Dipsiz Göl, Akseki ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken güzelliklere sahip bir doğa harikasıdır. Üzerinde yer alan nilüfer çiçekleri ve sahip olduğu masmavi suları ile muhteşem bir görüntü ortaya çıkaran göl, çevresinde bulunan yemyeşil alanlar ile de doğanın bizlere sunduğu harika manzaralara sahiptir.

Göl, fazlaca bir derinliğe sahip olduğu için, yüzmek tehlikeli ve yasaktır. Ancak, göl etrafında piknik yapabilir ve sevdiklerinizle güzel manzaralar eşliğinde vakit geçirebilirsiniz.

Çimi Yaylası

Akseki Belediyesi

2400 metre yükseklikte yer alan ve her yıl Kardelen Şenlikleri adı altında etkinlikler düzenlenen Çimi Yaylası, yemyeşil tabiatı, doğal yürüyüş yolları ve tertemiz havası ile keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bir yerdir.

Akseki Plajları

Kumbara Haber

Akseki’nin sahip olduğu bir plaj bulunmamakla beraber eğer ilçeye geldiyseniz ve isterseniz, 80 km ötede bulunan ve muazzam sahillere sahip olan Side’ye gidebilirsiniz.

Akseki Gece Hayatı

Henry Jones Antalya Işıklar

Gece hayatı bakımından, daha çok sessizliğin ve huzurun hakim olduğu ilçede küçük kafeler dışında eğlenebilecek yerler bulunmamakla beraber, yine yakınlarında bulunan Side ve Alanya’ya uğrayabilir ve muhteşem Akdeniz gecelerinin tadına varabilirsiniz.

Akseki Alışveriş

Ajans Bir

Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilçeye vardığınızda göreceğiniz nar ve incir bahçelerine uğramayı ve bunlardan tatmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Akseki Ulaşım

Akseki Ateş İbradı Birlik

İlçenin kurulu olduğu alanın küçük olması sebebi ile , istediğiniz her yere yürüyerek veya dolmuşlarla çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Ancak akşam ve gece saatlerinde farklı bir lokasyona gitmek ve eğlenmek isterseniz, (Side, Alanya ve Manavgat gibi) şahsi aracınızın olması şarttır.

Seydişehir – Manavgat – Antalya arasında kalan Akseki, merkeze 2.5 saat uzaklıkta, iç bölgede yer almaktadır. Antalya Havalimanı’na indikten sonra, düzenli seferler ile Akseki’ye ulaşabilir ve yahutta otobüs firmalarını tercih edebilirsiniz.

Şahsi aracınız ile Anadolu tarafından geliyorsanız, Konya il merkezini geçtikten sonra Seydişehir yoluna girerek Akseki’ye ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here