Aksu’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Aksu Antalya’ya bağlı bir ilçedir. İsmini Aksu nehrinden alan ilçe, Antalya merkezine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya’ya yakın olmasından dolayı ulaşımı kolay olan Aksu ilçesine yarım saatte ulaşabilirsiniz. Aksu ilçesi doğal ve tarihi güzellikleri bir arada barındırmaktadır.

Sivri bir yerleşime sahip Aksu’nun bir ucunda denize girerken, iç kısımlarında kalan ucunda, kuzey rüzgarlarının serin esintisi ile doğasının tadını çıkarabilirsiniz. Hava sıcaklığı yıl genelinde 20 derecenin altına düşmemekle beraber, gidilebilecek en iyi zaman bahar aylarıdır. Ancak denize girmek isteyenlerdenseniz, yaz aylarını tercih edip, hissedilenin 40 derecelere vardığı havayı göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Gezilecek Yerler

Kurşunlu Şelalesi

Moody Man

Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Kurşunlu Şelalesi Antalya merkezine 23 km uzaklıktadır. Kurşunlu Şelalesine; Antalya merkezinden kalkan otobüsler ile yaklaşık yarım saat içinde ulaşabilirsiniz. Yeşillikler içindeki bir vadide bulunan ve 18 metrelik bir yükseklikten dökülen Kurşunlu Şelalesi ihtişamı bir görüntü oluşturuyor.

Bir doğa harikası olan Kurşunlu Şelalesi bol oksijenli havası ve yemyeşil çevresi ile dinlenme yeridir. Şelaleden akan sular yedi farklı gölet oluşturmaktadır.Şelalenin altında bulunan bu göletler büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Şelalenin etrafında bulunan yeşil alanda piknik yapabilirsiniz.

İlkbahar ve yaz aylarında rengarenk çiçeklerle kaplı bu alanda şelalenin serin suyuna karşı otururken, çay içmenin tadına varmalısınız. Şelaleden akan suyun ve etraftaki kuşların sesleriyle, doğal bir müzik konseri tadı veriyor. Her mevsim ayrı güzelliğe sahip Kurşunlu Şelalesi sürekli ziyaretçi almaktadır.

Perge Antik Kenti

Nurten Bengi Aksoy

İlçenin en önemli tarihi miraslarından biri olan Perge, il merkezine 18, Aksu merkezine ise 2 km’lik bir mesafede yer almaktadır. Döneminin en ünlü Pamfilya şehri olan Perge, antik dönemdeki en önemli ticaret yolu üzerinde kurulmuştur. Şehrin gelişmesindeki en önemli unsurlar arasında ticaret yolu üzerinde bulunması ve savaş kasasının imparator Tacisus tarafından şehre getirilmesi yer alır.

Roma, Bizans, Bergama ve Helen dönemlerinde, önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılmış Perge Antik Kent, bu dönemlerde inşa edilmiş pek çok farklı yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bir çok kalıntı bu dönemde önemli bir değere sahipken, günümüzde de bu tür yapıların kalıntıları arkeologlar için oldukça dikkat çekicidir. Hristiyanlar için de oldukça büyük öneme sahip olan kent, bir din adamı olan St. Paul’un buraya uğramasının ardından daha da değerlenmiştir.

Antik kentin içinde görülmeye değer pek çok yapı halen ayakta durmaktadır. 12 bin seyirci kapasitesine sahip olan bir amfitiyatro, 27 bin seyirci kapasiteli hipodrom, agora, hamam, su kanalı ve Roma Kapısı görülmeye değer yapılar arasındadır. Bu yapılar arasında en dikkat çekeni, tiyatrodur. Antik kentler arasında en büyük 2. tiyatro olan kısım, süslemeleri ve kabartmaları ile oldukça ön plana çıkmaktadır.

Helen – Roma tarzında inşa edilmiş olan yapı, hiç sıkılmadan inceleyebileceğiniz özelliklere sahiptir. Perge Antik Kenti, Aksu sınırları içerisinde yer alan en dikkat çekici destinasyondur ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir miras ürünüdür.

Zindan Mağarası

Gidilmeli

Aksu ilçe merkezine sadece 1 km’lik bir uzaklıkta bulunmaktadır. 765 metre uzunluğuna sahip olan Zindan Mağarası içinde yer altı deresi bulunmaktadır. Doğal ve arkeolojik sit alanı kabul edilen Zindan Mağarası’nda arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Zindan Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

Sorgun Yaylası

İkra

İlçe merkezine sadece 10 km’lik bir mesafede bulunan ve zengin su kaynaklarına sahip olan Sorgun Yaylası, Aksu turizminin gelişmesinde ve yerel ziyaretçilerin ilçeye gelmesindeki en büyük sebeplerden biridir.

Yayla, yıl boyunca pek çok ziyaretçi çeken ve alanlarının dinlenme ve rahatlama yeri olarak kullanıldığı bir doğal alandır. İçerisinde bir de mağara barındıran yayla, mağaranın içinden akan dere ve doğal bir pınar görüntüsü ile de dikkat çekicidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here