Alanya’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Alanya; Antalya’ya bağlı bir ilçedir ve il merkezine yaklaşık 133 km uzaklıkta bulunmaktadır. Alanya içinde bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan dolayı ulaşımı gayet kolay bir ilçedir.

Alanya ilçesi doğa ve tarihi çok sayıda güzelliğe sahiptir. Özellikle yaz aylarında yurtdışından gelen bir çok turistin uğrak noktası olmasından ötürü, kalabalık ve bir o kadar da eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz nadir Akdeniz yerleşim yeri olarak kabul edebiliriz. Rus, Alman, Hollanda ve İngiliz turistler tarafından oldukça ilgi gören bir yerdir.

Sahip olduğu tarihi yerler, deniz, plaj, koy, gece mekanları ve kültürel alanları ile Alanya, Akdeniz’in ve Antalya’nın birincisi olarak görülmektedir.

Gezilecek Yerler

Alanya Kalesi

Iza

Sultan Alaaddin Keykubat tarafından 1200 yılında inşa edilen kale, Alanya’nın Hisariçi Mahallesi’nde bulunmaktadır. Selçuklu Döneminde Sultan Alâaddin Keykubat tarafından 1200 yılında inşa edilmiştir. Selçuklu Döneminden günümüze kadar ulaşan tek kaledir.

Denize karşı kurulan kale, tarihi güzelliği kadar deniz manzarası ile de ön plana çıkmaktadır. Surlar ile çevrili kalenin içinde zindanlar, saraylar, camiler ve lahitler bulunmaktadır.

83 kule ve 140 burçtan oluşan tarihi kale, ihtişamlı görüntüsü ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. Kale içinde çok sayıda tarihi kalıntı göreceksiniz. Ayrıca kaleden deniz manzarasını izlemenizi tavsiye ederiz.

Kızıl Kule

Wikimedia

İlçe merkezindeki limanda bulunan Kızıl Kule, Selçuklu zamanında Mimar Ebu ali Reha’ya, Sultan Alaaddin Keykubat tarafından yaptırtılmıştır. Sekizgen kule şekili ile beş katlı olarak inşa edilen yapı, tarihi ve kültürel açıdan pek çok olaya şahit olmuş ve zamanın verdiği yorgunluğa rağmen ayakta kalabilmiştir.

Kızıl adını içerisinde bulunan ve yapıtaşı olarak kullanılan kırmızı tuğlalardan alan kule, muhteşem bir manzaraya ve tarihi açıdan pek çok gizeme ev sahipliği yapmaktadır.

Süleymaniye Camii

Wikimedia

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 16. yy’da yaptırılmış olan Süleymaniye Camii, Selçuklu döneminde Keykubat tarafından inşa edilen ancak yıkılmış olan caminin bulunduğu yerdedir. Bu sebepten dolayı Alaaddin veya Kanuni Cami olarak da bilinmektedir.

Özgün mimarisi ve dekoratif zenginliği ile öne çıkan yapı, ahşap oymaları ve kapı, pencere vb. detayları ile de dikkat çekmektedir.

Alara Kalesi ve Alara Kervansarayı

Sema Talu

Alaeddin Keykubat’ın Alanya’ya kattığı önemli değerlerden biri de Alara Kalesi’dir. Ticaret yolunun kontrolünü ele almak adına, Antalya ve Alanya karayolu üzerine yapılmış olan kale, günümüzde ziyarete açıktır ve iyi bir şekilde korunmuştur. Bu ticaret yolundan geçen kervanların dinlenmesi ve konaklaması için, kaleden 800 metre uzaklıkta inşa edilen ve aynı adı taşıyan bir de kervansaray yer almaktadır.

Günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılan kervansaray, pek çok restorasyon çalışması sonucunda şuan ki görünümünü kazanmıştır. Ayrıca, etrafında bulunan çay bahçeleri ve kafeler ile de hizmet veren kervansaray, görülmeye değer bir yapıdır.

Damlataş Mağarası

Howin Turkey

Damlataş Mağarası, aynı adı taşıdığı Damlataş Plajı’na sadece 3 km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Bu mağara, 1948 yılında başlatılan liman çalışmaları sayesinde gün yüzüne çıkmış ve görülmesi gereken en önemli doğal yerlerden biri haline gelmiştir.

Mağaranın en dikkat çekici özelliklerinin başında, girdiğiniz anda büyüleyici bir hava oluşturan dikit ve sarkıtlarıdır. Ayrıca, mağaranın sahip olduğu havanın, astım hastalarına iyi geldiği öne sürülmüştür. Bunun nedeni olarak gösterilen sebebler arasında fazlaca karbondioksit ve yüksek neme sahip olması yer almaktadır.

Dim Mağarası

Bella Rose Suit Hotel

Gavurini Mağarası olarak da bilinen Dim Mağarası Kuzkaya Köyünde bulunmaktadır. Ülkemizin en özel ve görülmeye değer mağaralarından biri olan Dim, yaklaşık 300 metre uzunluğa sahiptir ve sarkıtları, dikitleri ve bu unsurların oluşturduğu ürpertici görüntüleri ile ünlüdür.

Mağaranın etrafında bulunan yemyeşil çam ormanı ve piknik alanları, ziyaretiniz esnasında gözlerinizi dolduracak güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Alanya ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir destinasyon olan Dim, yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Alanya Plajları

Antalya Best

Bir çok yerli ve yabancı tatilcinin gözde mekanlarından olan Alanya mavi bayraklı, masmavi suya sahip, güneşi ve kumu bol plajları ile ünlü bir tatil cennetidir.

Damlataş, Kleopatra, Keykubat ve Portakal gibi pek çok plajı da beğeneceğiniz aşikar bir durumdur. Rus ve Alman misafirlerin yaz aylarında akın ettiği Antalya, Alanya ilçesindeki plajlar ile oldukça beğenilen ve ülkemizin en uğrak yerlerinin başında gelen destinasyondur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here