Alanya’nın Önemli Plajları Nerelerdir?

Plajların suyunun temizliğini ve standartlarının yeterli olup olmadığını kontrol eden bir organizasyon tarafından verilen Mavi Bayrak ödülüne sahip yaklaşık 20 adet plaj ile Alanya, tüm turizm yerleri arasında ilk sıralarda yer alan önemli Uluslararası standartlarda deniz suyunun temizliğini ve plaj standartlarının uygunluğunu ifade eden Mavi Bayrak sahibi 20’den fazla plajıyla Antalya’nın göz bebeği olan Alanya, her sene daha da artan bir oranda dünyanın birçok yerinden yabancı turistlerin ilgisini üstüne çekmede bize göre hiç de haksız değil.

Karakteristik özelliğinin incecik ve sarı renkli olmasıyla meşhur bu kumsallar içerisinde, Alanya’nın merkeze yakın batı kısmında Kleopatra ve Damlataş, doğu kısmında ise Keykubat ve Portakal plajları ilgi odağıdır. Ulaş, İncekum, Mahmutlar, Fuğla, Konaklı, Demirtaş, Kargıcak plajları da adeta birer inci taneleri gibi sıralanmış büyüleyici kumsallardan sadece birkaçı.

Kleopatra Plajı

Wikimedia

Altın renkli incecik kumu olan bu kumsala ismini, efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz’de çıktığı bir sefer sırasında burada denize girerek vermiştir. Deniz’in ‘’halı gibi’’ dalgasız olduğu dakikalarda, ayaklarınızın altında dolaşmakta olan küçük balıkları dahi görebilirsiniz.

Mavi Bayrak ödüllü bu kumsal, şehrin ana caddesine paralel olarak cezbedici güzelliği ile 2 km boyunca devam eder ve bittiği yerde başlayan Damlataş Plajı onun güzelliğini devam ettirir.

Damlataş Plajı

Wikimedia

Damlataş Mağarası’nın tam önünde bulunan plaj, tarihi yarımadanın batı yönündeki bölgede bulunmaktadır. Mavi bayrak ödülüne sahip olan Damlataş Plajı, denizinin berraklığı ve kumsalının incecik kumdan oluşmasından dolayı oldukça bilinen bir yerdir.

Alanya’yı ziyaret eden çoğu yabancı turist, öncelikle mağarayı daha sonra plajı gezmek için gelmektedir. Çevrede bulunan pek çok tarihi yeri de görebilirsiniz.

Ulaş Plajı

Sailor

Aradığınız en önemli kriterler, doğal bir alanda aileniz ile piknik yaparken, aynı zamanda ince kumlu bir kumsalda denize girmek ise, Alanya’ya sadece 6 km uzaklıkta bulunan Ulaş Plajı’na uğramanız gerekecektir.

Plajın hemen yanıbaşında bulunan devasa büyüklükteki kayalıklar, bazı heyecan arayan insanlar için bir platform olarak kullanılmaktadır. Siz de bu eğlenceye dahil olabilirsiniz. Ancak yüksek bir yerde bulundukları için hem tırmanması hem de doğabilecek su yanıkları size biraz zorluk yaşatabilir. Dikkat etmenizde fayda var.

Koru Plajı

Nesi Meşhur

Gazipaşa bölgesine sadece 3 km uzaklıkta bulunan Koru, eşsiz güzellikteki doğası ve içinde bulunan 3 adet doğal havuzu ile, hem görülmesi hem de bulunulması gereken bir şaheserdir.

Portakal Plajı

Tatil Arenası

Kent merkezine sadece 1 km’lik bir uzaklıkta yer alan ve Keykubat Plajı’nın devamı niteliğindeki Portakal, siz tatil severler için mavi bayrak ödüllü bir yer olarak, bulunmaz bir kumsala sahiptir. Oba Çayı’ndan başlayıp Dim Çayı’nın denize döküldüğü ucundaki yerdir.

Plaja girişlerden ücret alınmamakla beraber, şezlong ve şemsiye hizmetlerine cüzi miktarda ücretler talep edilmektedir. Ayrıca çeşitli su sporlarının ve yiyecek – içecek servislerinin yapıldığı bir kaç tesis bile bulunmaktadır. Rüzgar sörfü için en uygun yerlerden biridir ancak diğer bölgelere nazaran daha serin bir su sıcaklığına sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here