Alanya’ya Nasıl Gidilir ?

Antalya il merkezine yaklaşık 140 km’lik bir uzaklıkta bulunan Alanya’ya 2 saat sürecek bir karayolu ulaşımı ile ulaşabilirsiniz. İstanbul yönünden geliyorsanız, yaklaşık 800 km yolu 10 saat gibi bir ortalama süre ile kat etmeniz gerekecektir.

Ankara taraflarından geliyorsanız ise, 530 km’lik bir karayolu yolculuğunu 5 saat gibi bir sürede aşarak gelmelisiniz. Alanya’ya en kolay ulaşım şekli ise havayolu diyebiliriz. İstanbul’dan 50 dk içinde Gazipaşa veya Antalya hava sahalarına inebilirsiniz.

Demiryolu ulaşımı, bu bölgede bulunan Toros ve diğer sıradağlar sebebi ile gerçekleştirilememektedir. Ancak havayolunu kullanırken, Alanya ile Gazipaşa arasında 40, Antalya Havalimanı arasında ise 125 km’lik bir uzaklık olduğunu unutmamalısınız. Havalimanlarında bulunan ve düzenli olarak sefer düzenleyen pek çok transfer firması bulabilirsiniz.

Alanya’da Ulaşım

Şehir içi ulaşım, genellikle belediye denetiminde seferler düzenleyen dolmuş ve otobüsler ile sağlanmaktadır. İlçede ticari taksilerin sayısı, yaz aylarının gelmesi ile artmakta ancak büyük pazarlıklar gerektirecek durumlara gebe bir seçenektir. Ayrıca, esnek bir hareket olanağı sağlayan ve değişken planlara sahip insanlar için en uygun seçenek olan kiralık araçlar da bir alternatiftir.

Şahsi aracınız ile gelmiş iseniz, en doğrusunu yapmışsınız demektir. Zira Alanya içerisinde ve çevresinde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır ve gece hayatının da çok büyük bir değere sahip olduğu ilçede rahat ulaşım sağlamak kadar iyi bir şey yoktur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here