Antalya’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Deniz, doğa ve tarihin bir arada ve bütünleştiği il Antalya’da akla ilk gelen unsur turizmdir. Yıl boyunca sahip olduğu sıcak iklim, özellikle dünyanın soğuk yerlerinden gelen (Rusya, Belarus, Almanya vs.) turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasındadır. 70’li yıllarda baş gösteren turizm geliştirme çalışmalarının sonucunda, şehre olan ilgi artmış ve turizm gelişmiştir.

Yapılan alt yapı çalışmaları, ve bir çok geliştirmenin sonucunda mevyelerini vermeye başlayan turizm, konaklama işletmelerinin, acentelerin ve turizm okullarının açılması ile, dünyaya yayılmış ve günümüzde en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Antalya ortaya çıkmıştır.

Yoğun sezonun genellikle 4 ay kadar sürdüğü Antalya’da tarihi ve doğal bir çok özel yer bulunmaktadır. İş toplantılarının ve festivallerinde en çok tercih ettiği yerlerden biri olma özelliği ile Antalya, kış boyunca da pek çok turisti ağırlamaktadır. Bu vazgeçilmez ve eşsiz şehir Antalya, yılın her dönemi gelinecek ve asla pişmanlık hissi uyandırmayacak bir yerdir.

Gezilecek Yerler

Perge Antik Kenti

Richard August

Antalya merkezine 17 km’lik bir mesafede bulunan ve Aksu ilçe sınırları içinde yer alan Perge Antik Kenti, sadece bu bölgede değil, tüm Türkiye sınırları içinde yer alan düzenli ve korunmuş bir Roma eseri olarak büyük bir öneme sahiptir. Yapılar, mimari özellikleri ve heykeltıraş şekilleri ile de ünlü bir yerdir. Ayrıca, Perge Tiyatrosu alanında yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan bir çok heykel ve süslemeler dikkat çekicidir.

Ayrıca, müze içerisinde Tanrılar, İmparatorlar ve Lahitler adında 3 farklı salon kazılar sonucunda ortaya çıkarılmış eserlerdir. Burada bulunan eserlerin çoğu, dünya üzerinde başka bir örneği bulunmayan özelliklere sahiptir.

Antalya il merkezine yaklaşık 27 km’lik bir mesafede yer alan Karain Mağarası, 1946 yılından beri süregelen çalışmalar sonucunda, dünyanın geçmiş dönemleri ve ayrıca bazı yönleri ile de geleceğine ışık tutar nitelikte eserlerin ve doğal yapıların buluşma noktasıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda, mağara içerisindeki yaşamın yaklaşık 500.000 yıl önce başladığı bilgisine varılmıştır.

Mağaranın bir diğer önemli özelliği ise, Türkiye sınırları içerisinde, içinde insanların yaşamış olduğu en büyük mağara olmasıdır. Mağara içerisinde, kazılar sonucunda bulunan kalıntılarda bilinen en eski insan iskeletlerinin yanı sıra, Anadolu’da yapılmış en eski tarihi eser örnekleri yer almaktadır. Bu eserler, mağaranın hemen yakınlarında bulunan Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri, mağaraya ulaşabilmek için 522 basamaklı bir merdivenin tırmanılması gerektiğidir.

Antalya Müzesi

Wikimedia

Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olan bu müze, mimarı S. Fikri Erten tarafınca 1922 yılında yaptırılmış ve bu yıl içinde hizmete girmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında İtalyanlardan alınan tarihi eserlerin korunabilmesi adına kurulmuştur.

Yaklaşık olarak 70 bine yakın tarihi esere ev sahipliği yapan bu müze, ayrıca 14 sergi salonuna ve farklı dönemlere ait antik kalıntılarda bulundurmaktadır. Heykellerin sergilendiği açık hava galerisinin yanı sıra tarihi zenginliği ile de dikkatleri üzerine çeken müze, her yıl her dönemde binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Kaleiçi

Nilay İlçebay

Muratpaşa ilçesine bağlı tarihi dokusunu kaybetmeyen bir semttir. Tarihi evleri görebileceğiniz Kaleiçi, aynı zamanda Antalya’nın en bilinen turistik yerleri arasındadır.

Kaleiçi’nin bir diğer özelliği ise, merkezinde bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra yat limanının masmavi suları ve bunun şehre kattığı otantik havasıdır. Yivli Minare Camii ve Hadrian Kapısı gibi tarihi mekanlar bu bölgede yer almaktadır.

Karain Mağarası

kayba6107

Döşemealtı ilçesine bağlı Yağca Köyü’nde yer almaktadır. Arkeolojik çalışmaların yapıldığı Karain Mağarasında çok sayıda tarihi kalıntı bulunmuştur. Mağarada bulunan çeşitli dönemlere ait tarihi eserler Antalya Müzesi ve mağaranın yakınında bulunan müzede sergilenmektedir. Doğal ve tarihi güzelliğe sahip Karain Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

Manavgat Şelalesi

Wikimedia

Nehrin üzerinde bulunan Manavgat Şelalesi, suların falezlerden aşağıya doğru hızlı bir şekilde düşmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca doğanın tadını çıkarmak isteyen gezginler için çok sayıda mesire alanına sahip bir bölgede yer almaktadır. Şelalenin hemen yanı başında ve çevresinde yer alan, muhteşem manzaralara sahip restorantlarda yemek yiyebilir ve doğanın bu hediyesinden yararlanarak kendiniz özel hissettirebilirsiniz.

Güllük Dağı Milli Parkı

Wikipedia

Korkuteli’nden 9 km uzakta yer alan Güllük Dağı Milli Parkı, içerisinde barındırdığı doğal ve tarihi alanlar ile dikkat çeken bir Antalya destinasyonudur. Termessos Antik Kenti, park içerisinde yer alan en önemli tarihi alandır.

Ayrıca botanik bahçeler, Akdeniz iklimine özgün endemik bitkiler, Güllük Dağı’nın jeoloji ve jeomorfolojik oluşumları ve bir çok hayvan çeşidi ile de dikkat çeken park, Konyaaltı ve Antalya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. İçerisinde barındırdığı bu tür güzellikler ile her yıl binlerce insana müthiş unsurları görme fırsatı sunmaktadır.

Yaz aylarında oluşan sıcak havanın etkisinden kurtulmak ve serinlemek için yer arayan ziyaretçiler, dağın eteklerine doğru yol alıp, piknik yaparken, Termessos’u görmek isteyen kişiler ise surlar, tiyatro, gymnasium, odeon, tapınak ve Hadrian kapısı gibi pek çok tarihi kalıntıya yönelebilir.

Düden Şelalesi

Mithra Travel

Yemyeşil bir arazi içerisinde, doğanın ve tarihin bir arada olduğu bir çevrede, kaynağını Kepez HES’ten alıp Akdeniz’e dökülen bir güzellik olan Düden Şelalesi, Antalya merkezine sadece 10 km ötede yer almaktadır.

Muhteşem manzaralar eşliğinde, güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve akan suyun sesiyle rahatlayabileceğiniz bir doğa harikası olan Düden, görülmeye değer bir yerdir ve Antalya ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir destinasyondur.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Orman Web

Artemis ve Zeus tapınakları gibi önemli tarihi eserlerin kalıntılarını dahil içerisinde barındıran bu milli park, Köprülü Kanyon’un çevresinde bulunmakta ve sahip olduğu sedir ormanları ve farklı doğa oluşumlarıyla ziyaretçilerine özel anlar yaşatır niteliktedir.

Ayrıca, kanyonun hemen etrafında bulunan pek çok konaklama tesislerinde konaklama fırsatı sunmakta ve doğanın göbeğinde bir tatil yapma deneyimini yaşamak isteyenler için özel sebeplere sahiptir.

Side Antik Kenti

Pxhere

Ev sahipliği yaptığı uygarlıklar arasında Lidya, Roma, Yunan ve Bizans toplulukları bulunan bu antik kent, Side’nin muhteşem kumsalının hemen yanıbaşında yer almaktadır. Kent Kapısı, Apollon Tapınağı ve harikulade güzellikteki tarihi evlerden geriye kalan parçaları ile ziyaretçilerini, tarihin derin sayfalarını görmeye davet eder niteliktedir.

Adrasan Koyu

Zilzurna

Kumluca ilçesine 4 km uzaklıkta Adrasan mevkinde bulunmaktadır. 2 km uzunluğunda kumsala sahip Adrasan Koyunda rüya gibi bir tatil yapabilirsiniz.

Temiz deniz suyu ile yüzmeye uygun olan Adrasan Koyu her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Ayrıca Adrasan Koyundan tekne turları ile Suluada, Ceneviz ve Sazak koylarına rahatlıkla ulaşıp tatilinize orada devam edebilirsiniz. Dalış yapmanın da mümkün olduğu Adrasan Koyunun şifalı sularında harika bir tatil yapabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti

Gizem Akkan

M.Ö 2. Yüzyılda kurulan Olimpos Antik Kenti Helenistik Dönemine aittir. Likya Döneminin en önemli kenti olan Olimpos Antik Kenti içinde günümüze ulaşan yapılar çok etkileyici bir güzelliğe sahiptir.

Antik kent çeşitli dönemlerde çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Olimpos Antik Kentinde Roma dönemine ait tapınak ve Bizans Dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır.  Tarihi kalıntıları ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Olimpos Antik kenti görülmesi gereken yerlerdendir.

Antalya’da Ne Yapmalı ?

Antalya, sadece ilçelerinin değil merkezinin de büyük ilgi uyandıran özellikleri ve tarihi yerleri ile dikkat çekmektedir. Buraya gelenler, genellikle şehrin merkezi konumundaki ilçe olan Muratpaşa’daki Kaleiçi’ni tercih eder.

Denizin bir yandan, kara surlarının öbür yandan kuşatmış olduğu il merkezinin diğer ismi olan Kaleiçi, rengarenk havası ile dikkat çekici yerlerin başında gelir. Ancak şehir merkezinin kalabalığından uzaklaşmak isteyen misafirler, eski Yunanca dilinde ‘’ulu bir dağ’’ anlamına gelen ve Türkiye’deki en önemli tarihi yerlerden biri olan Olympos ve çevresinde yapılabilecek aktivitelere katılabilirsiniz. Bunların başında rafting ve dağ yürüyüşü gibi eğlenceli ancak bir o kadar meşakkatli olanları gelmektedir. Köprülü Kanyon ve çevresini kaplayan Milli Park’ta doğanın tadını çıkarabileceğiniz pek çok mesire alanı bulunmaktadır.

Tarih ve kültür turizminin dışına çıkıp deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarmak isteyen ziyaretçiler içinse pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Bu yerlerin başında merkezden başlayarak, Konyaaltı, Muratpaşa, Side, Belek, Kemer, Alanya, Kaş ve Demre gibi yerler gelmektedir. Her biri ayrı birer turizm cenneti olan bu yerleşim yerlerinde doyasıya eğlenebilir ve sevdikleriniz ile denizin ve güneşin tadını çıkabilirsiniz.

Bunlar dışında, Antalya’da sayılamayacak kadar çok sayıda bir çok tarihi, kültürel, doğal ve beşeri eser ve alan bulabilirsiniz. Tatilinize çıkmadan önce geniş çaplı bir plan yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü, geniş bir arazi üzerine kurulmuş olan Antalya’da, Kaş ve Demre gibi yerler, ulaşılması zor ancak kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir..

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here