İlçeler Hakkında

Alanya

Wikipedia

Alanya; Antalya’ya bağlı bir ilçedir ve il merkezine yaklaşık 133 km uzaklıkta bulunmaktadır. Alanya içinde bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan dolayı ulaşımı gayet kolay bir ilçedir. Alanya ilçesi doğa ve tarihi çok sayıda güzelliğe sahiptir.

Özellikle yaz aylarında yurtdışından gelen bir çok turistin uğrak noktası olmasından ötürü, kalabalık ve bir o kadar da eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz nadir Akdeniz yerleşim yeri olarak kabul edebiliriz. Rus, Alman, Hollanda ve İngiliz turistler tarafından oldukça ilgi gören bir yerdir.

Sahip olduğu tarihi yerler, deniz, plaj, koy, gece mekanları ve kültürel alanları ile Alanya, Akdeniz’in ve Antalya’nın bir incisi olarak görülmektedir.Hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıktığı ve klimaların arıza yapabildiği Temmuz ve Ağustos ayları yerine Haziran ve Eylül aylarını tercih etmenizde fayda var.

Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası, Kızıl Kule, Dim Mağarası, Fosforlu Mağara, Alanya Atatürk Evi Müzesi, Dim Çayı, Arkeoloji Müzesi, Sapadere Kanyonu ve Alara Kalesi görmeden dönmemeniz gereken tarihi yerlerdir.

Kaş

MEVASOYSAL

Upuzun plajlar deyince akla ilk gelenlerden ancak ulaşımı biraz meşekkatli olan Kaş, antik kentleri ve doğal güzellikleri ile tatil anlayaşınızı değiştirecek niteliklere sahip bir yerleşim yeridir. Kültürel geziler yapabileceğiniz yaz aylarında, serinlemek için atlayabileceğiniz tertemiz denizleri ve rahat ulaşım olanakları ile Kaş, gezilmesi gereken yerler arasında, keşif etmeye doymakta zorlanacağınız bir yerdir.

Unutmakta zorlanacağınız muhteşem manzaralara karşı sonsuz bir keyife hazır iseniz, sahip olduğu geniş konulu cazibeleri ile Kaş, Antalya gezinizde uğramanız gereken yerlerin başında gelmelidir. Antiphellos Antik Kenti, Kekova , Patara Antik Kenti ve Limanı, Kalkan, İslamlar Köyü, Çukurbağ Yarımadası, Meis Adası, Gömbe Yaylası, Xanthos, Dirgenler Köyü, Noel Baba Kilisesi ve Saklıkent sizlere tarihin ve doğanın bir arada yaşadığı noktaları görme fırsatı sunan yerlerdir.

Kemer

Wikipedia

Antalya’ya yaklaşık 43 km’lik bir uzaklıkta bulunan ve Türkiye’nin en güzel güney sahillerine sahip olan Kemer, ayrıca dünya çapında oldukça popüler tatil köyleri ve otelleri ile görülmeye değer yerler arasındadır. Denizi, dağları ve bu dağları kaplayan çam ormanlarının sağladığı muazzam doğal güzelliklere sahip bir tatil yeridir.

Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden ve Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Kemer, denizi, güzellikleri, çam ağaçlarından ormanları ve içlerindeki tabiat parkları, koy ve plajları, lüks tatil köyleri, otel ve tatil köyleri, restoranları, gece mekanları ve alışveriş merkezleriyle tatilseverlere unutulmaz bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Antalya ve çevresinde en fazla tatil köyü, otel, pansiyon ve bungalow barındıran Kemer’de konaklama imkanları çok iyidir. Kemer özellikle Almanya, Rusya, Ukrayna, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden gelen yabancı turistlerin Türkiye’de deniz ve doğa tatili için en çok tercih ettiği tatil beldesidir.

Manavgat

Wikimedia

Akdeniz iklimini ve bu eşsiz havasını soluyabileceğiniz en uygun yerlerden biri olan Manavgat, sahip olduğu sahilleri, her biri birbirinden gizemli doğal güzellikleri ve antik dönemlerden günümüze kadar gelebilmiş köklü miras alanları ile kapılarını siz tatilseverlere açar niteliktedir.

Tarih boyunca Romalılardan Bizanslılara, Selçuklu Devleti’nden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanan çeşitli kültürlerin bıraktığı izler ile Manavgat, görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Her adımda tarih kokan o havayı soluyabileceğiniz, kültür dolu bir yaz tatili için hazırsanız, Manavgat’ın görülmeye değer destinasyonlarına birlikte bir göz atmakta fayda var.

Manavgat Şelalesi, Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Side Anfitiyatrosu, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Seleykia (Etenna) Antik Kenti, Side Müzesi, Aspendos Köprüsü, Titreyen Göl, Manavgat Nehri, Oymapınar Gölü, Evrenseki, Manavgat Külliye Camii, Oluk Köprü ve Boğaz Plajı görmeniz gereken en önemli noktalar arasında yer almalıdır.

Finike

Keyword

Antalya il merkezine yaklaşık 111 km uzaklıkta yer alan Finike; yoğurdu, yeşil tabiatı, masmavi denizi ve çok sayıda turistik yeri ile dikkat çeken bir ilçedir. Bir sahil ilçesi olan Finike, portakal bahçeleri, panoramik manzaralar, tarihi yapılar ve dillere destan yoğurduyla ünlüdür.

Geçmiş dönemlerden itibaren bir yerleşim yeri olarak kullanılan ilçe, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve bu medeniyetlerin bıraktığı tarihi kalıntılar ile popülerliğini artırmıştır.

Konyaaltı

Wikimedia

Antalya’nın merkez ilçesi olma özelliğine sahip Konyaaltı, Antalya Havalimanı’na sadece 20 km’lik bir uzaklıkta yer almaktadır ve ulaşım açısından farklı alternatifleri ile kolay ulaşılabilir yerlerden birisidir. İlçe, Antalya iline geziye gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Hava sıcaklığının yaz aylarında, asfalt eritecek boyutlara ulaşabildiğini göz önünde bulundurarak, tatil planınızı iyi zamanlama ile ayarlamalısınız. Antalya Müzesi, Konyaaltı Plajı ve Geyikbayırı Müzesi görmeniz gereken en önemli yerler arasındadır.

Muratpaşa

Gezelim Görelim

Antalya’nın merkez ilçesi olan Muratpaşa, 20 km uzunluğundaki sahil şeridi ile yaz aylarının vazgeçilmez adreslerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarının da ön plana çıktığı ilçede, gezilmeye ve görülmeye değer pek çok yer bulabilirsiniz.

Antalya Saat Kulesi, Hadrşan Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Karaalioğlu parkı gibi pek çok tarihi yeri ziyaret edebilir ve yaz aylarında burada iseniz, akşam saatlerindeki ışıklandırmaların sağladığı muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Roma, Osmanlı ve Selçuklu gibi pek çok medeniyetin yerleşim yeri olarak kullandığı bu harika ilçeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Aksu

Miguel Discart

Aksu Antalya’ya bağlı bir ilçedir. İsmini Aksu nehirinden alan ilçe, Antalya merkezine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya’ya yakın olmasından dolayı ulaşımı kolay olan Aksu ilçesine yarım saatte ulaşabilirsiniz. Aksu ilçesi doğal ve tarihi güzellikleri bir arada barındırmaktadır.

Sivri bir yerleşime sahip Aksu’nun bir ucunda denize girerken, iç kısımlarında kalan ucunda, kuzey rüzgarlarının serin esintisi ile doğasının tadını çıkarabilirsiniz. Kurşunlu Şelalesi, Perge Antik Kenti, Zindan Mağarası ve Sorgun Yaylası görülmesi gereken en güzel yerlerdir.

Demre

Wikimedia

Antalya merkezine yaklaşık 147 km uzaklıkta yer alan Demre, yemyeşil tabiatı ve çok sayıda tarihi yapısı ile dikkat çeken bir ilçedir. Noel Baba efsanesindeki kişinin, bu ilçe sınırlarında doğduğu düşünülmektedir.

İlçeyi bir çok konuda etkileyen bu efsane, gelen ziyaretçilere ilçe merkezinde bir Noel Baba heykeli, her yıl düzenlenen Noel Baba Festivali gibi fırsatları görme imkanı tanıyor. İlçede gezilecek yerler haylice mevcut durumda. Myra Antik Kenti, St. Nicholas Kilisesi, Sura Antik Kenti, Simena – Kaleköy, Kuş Cenneti ve Kekova tarih ve doğanın buluştuğu en önemli noktalardır ve gezilecek yerlerin başında gelir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here