Antalya’da Gidilecek Plajlar Nerelerdir?

Antalya, mavi bayraklı plajları ile tanınmış, dünyanın ve özellikle Avrupa’nın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin uğradığı bir turizm cennetidir. Tertemiz suların, masmavi görüntülerin, doğal manzaraların ve incecik kumların evi Antalya, merkezinde ve ilçelerinde pek çok kumsala sahiptir.

Akdeniz Bölgesi’nde dağlar, denize paralel bir şekilde uzanmaktadır ve bunun doğal bir sonucu olarak uzun uzadıya bir çok plaj oluşmaktadır. Kleopatra ve Konyaaltı gibi plajlar, tüm Avrupa’nın ve ülkemizin bildiği yerlerden sadece bir kaçıdır.

Konyaaltı Plajı

Wikimedia

Antalya denilince akla gelen ilk plajlardan biri Konyaaltı Plajı’dır. Toplamda 1.5 km’lik uzunluğa sahip sahil şeridi ile sabahtan akşama kadar sürekli kalabalık olan bu yer görülmesi gereken en uygun yerler arasındadır.

Muratpaşa genelde Güzeloba mahallesinde yer alan ve 5 km’den fazla uzunluktaki Lara plajları ile bilinmektedir. Örnekköy’den Kemerağzı’na kadar devam eden Lara kumsallarında piknik alanı, ücretsiz halk plajı ve yiyecek-içecek servisi, şezlong ve gölgelik gibi hizmetlerin sunulduğu ücretli pek çok plaj bulunmaktadır. Bazı otellerin ve kamu dinlenme tesislerinin de yer aldığı bölgenin berrak denizi yerli yabancı turistleri bölgeye çekmektedir.

Örnekköy’deki doğal koy görünümündeki Turist plajı ile merkeze doğru Karpuz Kaldıran yüzme alanında da denize girilmektedir. Her ne kadar falezlerin bulunduğu bölgelerde doğal bir plaj bulunmasa da, bazı otellerin ve Mermerli restoran gibi tesislerin yaptıkları düzenlemeler ile denize girme imkanı sunulmaktadır. Kimi yat turlarının Düden şelalesi civarına demir atarak turistlere bu bölgede Akdeniz’in tadını çıkarma imkanı sunduklarını da görebilirsiniz.

İlçe Plajları

Kloepatra Plajı

Antalya Gezi Rehberi

Altın renkli incecik kumu olan bu kumsala ismini, efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz’de çıktığı bir sefer sırasında burada denize girerek vermiştir. Deniz’in “halı gibi” dalgasız olduğu dakikalarda, ayaklarınızın altında dolaşmakta olan küçük balıkları dahi görebilirsiniz.

Mavi Bayrak ödüllü bu kumsal, şehrin ana caddesine paralel olarak cezbedici güzelliği ile 2 km boyunca devam eder ve bittiği yerde başlayan Damlataş Plajı onun güzelliğini devam ettirir.

Damlataş Plajı

Dovolenka

Damlataş Mağarası’nın tam önünde bulunan plaj, tarihi yarımadanın batı yönündeki bölgede bulunmaktadır. Mavi bayrak ödülüne sahip olan Damlataş Plajı, denizinin berraklığı ve kumsalının incecik kumdan oluşmasından dolayı oldukça bilinen bir yerdir.

Alanya’yı ziyaret eden çoğu yabancı turist, öncelikle mağarayı daha sonra plajı gezmek için gelmektedir. Çevrede bulunan pek çok tarihi yeri de görebilirsiniz.

Patara Plajı

Wikimedia

Çoğunlukla Yeşilçam filmlerinden hatırladığımız bu plaj, sahip olduğu kumun kalitesi ile büyük öneme sahiptir. Genellikle çöl sahnelerinin çekilmiş olduğu yerdir ve muhteşem bir kumsalı vardır. Türkiye’de bulunan ve aralıksız en uzun kum plaja sahip yerleri arasında listeyi zorlamaktadır.

Caretta carettalar burada üremektedir ve bu yüzden bir sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Patara Antik Kenti’ne çok yakın olması ve sahip olduğu renkli kumları ile Mavi Bayrak ödülünü sonuna kadar hakeden bu plaj, uğrayan kişilerin aşık olduğu bir güzelliğe sahiptir.

Akçagerme Plajı

Eating

Kaş merkezine 4 km mesafede yer alan ve yaklaşık 200 metre uzunluğa sahip bu plaj, Kalkan ile ilçe merkezi arasında bulunmaktadır. İlçede bulunan diğer plajların aksine kumdan değil çakıldan oluşan plaj, huzurun ve sakinliğin bir adresi olarak dikkat çekmektedir.

İlçedeki Turizm Meslek Lisesi’nin uygulama destinasyonu niteliği taşıdığı için, oldukça ekonomik bir hizmete sahiptir. Aynı zamanda çocuklu aileler için kaydıraklara da sahip olan plaj, bütün herkese hitap edebilecek özellikler taşımaktadır.

Küçükçakıl Plajı

Tatil Budur

Adından da anlayacağınız üzere çakıllardan oluşan bu plaj, Kaş merkezine oldukça yakındır. Yürüme mesafesi yaklaşık 10 dk’dır. Plajda, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz 2 adet işletme bulunur.

Kaş merkezinin genelinde göreceğiniz kayalık alanlar, bu plajlara da kaya platformlar olarak etki etmiş durumdadır. Bu platformlar üzerinde denize girebilir veya güneş banyosu yapabilirsiniz. Ancak suyun biraz soğuk olduğunu hatırlamakta fayda var. Plajın hemen yanıbaşından denize akan buz gibi kaynak suyu, bu soğukluğa neden olan faktördür.

Kaputaş Plajı

Kiralık Villa Rehberi

Kaş ve Kalkan’ı birbirine bağlayan sahil yolu üzerinde ve Kalkan’a sadece 7 km’lik bir uzaklıkta bulunan bu plaj, kanyon ağzı plajı olan nadir yerlerden biridir. Tıpkı Küçükçakıl’da olduğu gibi, kaynak sularının denize dökülmesi sonucunda oluşan ve diğer yerlere nazaran daha soğuk bir suya sahiptir.

Yoldan aşağıya yaklaşık 190 basamak inerek ulaşabileceğiniz Kaputaş, kum ve çakıl olmak üzere iki farklı bölgeye sahiptir. Turkuaz rengindeki denizi ve sahip olduğu Mavi Bayrak özelliği ile siz tatilseverlerin bulunması gereken en önemli yerlerden biridir.

Çayağzı – Andriake

Hoyran Wedre Country Houses
Andriaka ya da diğer adıyla Çayağzı, antik Myra kentinin limanı olarak kullanılmış ve aynı zamanda Demre Çayı’nın denize döküldüğü yerdir. Yılın hemen hemen her sezonunda binlerce yerli ve yabancı turist çeken plajı ile oldukça ünlü olan yer, 80 kadar küçük ve 40 kadar büyük teknenin turlara başladığı bir liman görevi de görmektedir.

Gökliman Plajı

Hayrullah

Andrea Dorya koyu ile arasında sadece bir yarım ada bulunan bu koyun antik dönemlerde önemli bir liman görevi gördüğü bilinenler arasında yer alır. Bu bilgiye, bu bölgede bulunan ve Likya dönemine ait olduğu tespit edilen kalıntılardan ulaşılmıştır.

Gökliman Plajı, kendi içinde küçük ama şirin görünümlü bir koy olan Mendikli’yi de barındırmaktadır. Sessiz ve sakin bir ortam arayan aileler ve çiftler için çok uygun bir atmosfere sahip bu yer, aynı zamanda amatör olarak balık tutan kimseler için de en ideal yerler arasındadır.

Tertemiz ve cam gibi görüntüye sahip suyu ile bu koy, yukarısında bakıldığı zaman turkuaz renginin görülmeye değer kılındığı bir güzelliğe sahiptir. Çakıllardan oluşan kıyısında, Finike Belediyesi’ne ait bir tesis yer almaktadır.

Denize girmek isteyen misafirlere şezlong ve şemsiye gibi hizmetler veren tesis, ayrıca yiyecek ve içecek servisleri de yapmaktadır. Finike merkezinden Gökliman tarafına giden ve saat başı hizmet veren belediye araçlarından yararlanarak buraya ulaşabilir ve tatilinizi doyasıya yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here