Antalya’nın Neyi Meşhur?

Antalya sadece denizi ve güneşi ile değil, aynı zamanda Akdeniz mutfağı ile de oldukça ünlüdür. Genel itibari ile sağlıklı besinler üzerine kurulmuş olan mutfak, sebze ve zeytinyağı gibi ürünlerin ağırlıkta olması ile bilinir.

Yılın her mevsimi taze ve lezzetli sebze, meyve ve diğer ürünlerin bulunduğu Antalya, sokak arası salaş mekanlardan ünlü markaların bayilerine kadar geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Dönerciler çarşısında acılı tantuniyi deneyebilirsiniz. Antalya valiliği civarında bulunan Piyazcı Sami’den köfte-piyaz yiyebilir veya Işıklar Stadyumu’nun hemen arka tarafında yer alan Ali Haydar’da Antalya usulü kuzu şişi tadabilirsiniz. Daha çok Mersin ve Adana’da tüketilen kebabı, Kaleiçi’ne girince sol tarafınızda kalan Dönerciler Çarşısı’nda Gönlübol’da denemenizi tavsiye ederiz.

Gece hayatının yaz aylarında yoğun olarak yaşandığı Antalya’da, geç saatlere kadar açık pek çok restorant ve lokanta bulabilirsiniz. Çorba içmek isterseniz Mevlana, Şemsi veya Rumeli Çorbacı’sını tercih edebilirsiniz. Oldukça geniş bir coğrafya üzerine kurulmuş olan Antalya’da, dilediğiniz türden yiyeceği ve içeceği bulabilir ve tatilinizin daha da keyifli geçeceğinden emin olabilirsiniz.

Antalya, sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel öğeleri ile bulunmaz bir kent. Zengin mutfağı, tarihi kentleri, kültürel farklılığa sahip bölgeleri ve daha bir çok özelliği ile tatilcilerin gözde yeri konumundadır.

Avrupa’nın sayılı otelleri arasına giren pek çok lüks konaklama tesislerinin bulunduğu il, yaz aylarında dolup taşmakta ve bir çok turistin isteklerini karşılamaktadır. Mavi bayraklı sayısız plajın bulunduğu yerler, yurtdışı ve yurtiçinden gelen bir çok ziyaretçiyi memnun etmektedir.

Yöresel yemeklerin de oldukça popüler olduğu il, lezzetli yiyecekler ve içeceklerin bolca bulunduğu bir yörede yer almaktadır. Balık, ocakbaşı, dünya mutfağı ve daha bir çok farklı konsept ile Antalya, mutfağında zengin olduğu bir yerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here