Antalya’ya Ne Zaman Gidilir?

Antalya, genellikle sıcak ve ılık havanın hakim olduğu bir bölge olan Akdeniz’de yer aldığı için, turizm açısından gelişmiştir. Şehre gidilmesi gereken en uygun zamandan bahsedecek olursak, iki farklı başlık açmak gerekir. Antalya, hem tarih – kültür, hem de deniz – doğa turizmine müsait bir ildir.

Eğer tarihi ve kültürel alanları görmek ve ziyaretlerde bulunmak istiyorsanız sonbahar, ancak deniz ve güneş için gitmek istiyorsanız özellikle yaz aylarını tercih etmelisiniz. Turizm sezonu, yıl genelinde kapalı denilemeyecek kadar yoğundur. Zira, kış aylarında düzenlenen kültür ve tarihi yerler turlarıyla Olimpos, Priene gibi antik kentleri ziyaret edebilirsiniz. Haziran ayından Ekim’e kadar olan yaz sezonunda da Kaş, Alanya ve Kemer gibi ünlü plajları ve gece hayatına sahip yerleri görebilirsiniz.

Yıl genelinde hava sıcaklıkları ortalama 18 derecelerde seyir ederken, yaz aylarında 40 derecenin üzerini gören Temmuz ve Ağustos aylarına da dikkat edilmelidir. Ocak ve Şubat aylarında yağışlı ancak ılık geçen günlerde ise hava sıcaklığı minimum 5 ile 6 derecede seyir eder. Ancak bu soğuk havalar bir ay kadar sürmektedir. Daha sonrasında ortalamanın hemen altında veya üstünde olacaktır.

Antalya Festivalleri

Müjde Işıl

Ülke ekonomisine sahip olduğu turistik ve tarımsal alanlar ile büyük katkılar sağlayan Antalya, yıl boyunca ve özellik yaz aylarında sayılarını artırdığı pek çok festivali ile de dikkat çekiyor. Şüphesiz ki, Antalya’nın en bilinen festivali Altın Portakal’dır. Türkiye’nin “oscar” ödüllerinin verildiği festival, 1964 yılından beri düzenlenmektedir. Avrasya Film Festivali ile de, 2005 yılından beri uluslararası bir boyuta ulaşmıştır.

Geneli itibari ile, festivallerin şehri olarak bilinen Antalya’da, ilçelerde büyük küçük pek çok etkinlik düzenleniyor. Ülke tanıtımına ve kent hayatına büyük katkılarda bulunan bu festivallerin büyük bir kısmı uluslararası olarak düzenlenmektedir.

En önemli diğer festivallere örnek verecek olursak Tiyatro, Uluslararası Çocuk, 23 Nisan Şenlikleri ve Uçurtma Festivalleri listenin başında yer alır. Belediyelerin düzenlendiği yöresel festivaller, genellikle yaz aylarında ve bahar aylarında gerçekleşmektedir. Tüm yıl boyunca herhangi birine katılmanızı ve yöreyi ve şenliklerin coşkusunu tatmanızı öneririz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here