Demre’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Antalya merkezine yaklaşık 147 km uzaklıkta yer alan Demre, yemyeşil tabiatı ve çok sayıda tarihi yapısı ile dikkat çeken bir ilçedir. Noel Baba efsanesindeki kişinin, bu ilçe sınırlarında doğduğu düşünülmektedir. İlçeyi bir çok konuda etkileyen bu efsane, gelen ziyaretçilere ilçe merkezinde bir Noel Baba heykeli, her yıl düzenlenen Noel Baba Festivali gibi fırsatları görme imkanı tanıyor.

İlçede gezilecek yerler haylice mevcut durumda. Myra Antik Kenti, St. Nicholas Kilisesi, Sura Antik Kenti, Simena – Kaleköy, Kuş Cenneti ve Kekova tarih ve doğanın buluştuğu en önemli noktalardır ve gezilecek yerlerin başında gelir. Gidilecek en iyi zamanın, yaz ayları olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Gezilecek Yerler

Myra Antik Kenti

Wikipedia

Demre ilçe merkezinde bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Myra Antik kenti kayalar içine oturtulmuş, ilginç bir yapıya sahiptir. Likya Uygarlığından kalan bu antik kente ulaşmak için merdivenleri tırmanmanız gerekecektir. Kente girdiğinizde hayran bırakacak güzelliğe sahip kayalara oyulan yapılar dikkatinizi çekecektir.

Antik kentte bulunan tiyatro Likya Uygarlığının en büyük antik tiyatrosu olarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Günümüzde çeşitli etkinliklerde kullanılan tiyatro harka bir tarihi görüntü oluşturuyor.

St. Nicholas Kilisesi

Gezilmesi Gereken Yerler

Demre’de en çok ziyaretçi çeken St. Nicholas Kilisesi, aynı zamanda Noel Baba Kilisesi olarak da anılan tarihi bir yapıdır. Noel Baba, tarihte çocuklara yardım eden iyi kalpli bir insan olarak bilinmektedir. Antalya civarında doğduğu düşünülen bu kişi, Rahip Aziz Nicolas olarak anılmıştır.

Günümüzdeki halini, bir çok restorasyon sonrasında edinen kilise, Demre ziyaretinizde görmeniz gereken bir yapıdır. Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir yer olan yapı, ziyarete açıktır ve Antalya’ya gelen Hristiyan turistlerin uğrak noktalarındandır.

Sura Antik Kenti

Delphin

Sura Köyü’nde, ilçe merkezine sadece 6 km uzaklıkta yer alan Sura Antik Kenti, Likya Uygarlığı zamanında inşa edilmiş ve önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüze kadar pek çok yapısının ulaştığı Sura, Bizans Dönemi dahil pek çok farklı medeniyetin zamanında önemli bir yerleşim yeri olarak kayıtlara geçmiştir.

İçerisinde bulunan akropol, nekropol, bir tapınak ve Bizans Dönemi’nde inşa edilmiş olan kilisesi ile oldukça dikkat çekicidir. Antik kentin hemen yakınlarında yer alan bir başka kent ise, Istlada’dır ve gerçekten görülmeye değer kalıntılara sahiptir.

Simena – Kaleköy

Metin Denizmen

Üç tarafı yeşil alanlar ile çevrilmiş bu koy, adeta doğal bir liman gibidir. Koyun kuzey cephesinde bulunan Üçağız Köyü`nün içinde görülen kalıntılar Theimussa antik kentine ait olan kalıntılardır. Şehrin tarihini tam olarak gösteren bir kalıntı yoktur. Ancak kitabelerde yazanlara göre MÖ 4. yy’a kadar dayandığını söyleyebiliriz.

Daha çok mezar kalıntılarına rastlanmakta ancak, köyün hemen kıyısında söveleri hala sağlan olan bir adet kapı ve alçak bir kayalığın üzerinde duran kulenin kalıntıları da görülebilir durumdadır. İskelenin hemen arka tarafında yer alan bir mezar, MÖ 4. yy’a aittir ve ev tipindedir. Ayrıca, üzerinde çıplak durumda bir erkek tasviri barındırmaktadır. Mezarın kitabesinde Klawanimi diye birine ait olduğu yazmaktadır.

Doğu taraflarda ise, denizin hemen yukarı tarafında üst üste binmiş görünümüne sahip bir çok lahit bulunmaktadır. Lahitlerin çoğu Helen ve Roma dönemlerine aittir. Ayrıca, şehrin doğu tarafındaki ucunda kesilmiş kayalardan elde edilen 28 metre uzunluğa, 8 metre genişliğe sahip bir iskele bulunmaktadır. Kayalardaki kesim izi, günümüzde dahi görülebilmektedir. Bu bölgeden Kaleköy’deki Simena’ya geçilebilir.

Kuş Cenneti

Antalya’nın ve Demre’nin en dikkat çeken turistik yerlerinin başında gelen Kuş Cenneti, içerisinde bulundurduğu sayısız kuş türü, yeşil alanlar ve doğal akarsular ile dikkat çeken bir destinasyondur.

Doğa ile iç içe bir hayat yaşayan binlerce kuş, yaklaşık olarak 100 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuş olan tabiatlarında ziyaretçilerini beklemektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here