Demre’nin Önemli Plajları Nerelerdir?

Çayağzı – Andriake

Agoda

Demre çayının denize döküldüğü yer olan ve antik Myra kentinin limanı olarak tarihi önemi bulunan Andriake (Çayağzı), bugünde her gün binlerce yerli yabancı turistin tekne turlarına başladığı bir iskele durumunda. 40 yakın büyük, 80 civarında küçük tekne günübirlik geziler için hizmet veriyor. Küçük bir grup oluşturup tekne kiralayabilir ya da bir gruba katılabilirsiniz.

Demre – Çayağzı çıkışlı tekne turlarının ilk durak noktası eski adıyla Korsanlar, yeni adıyla Aşıklar mağarasıdır. Batık şehir, Tersane ve Simena (Kaleköy) gezip, birbirinden temiz koylarda denize girip, dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Çayağazı sadece bir liman değil. Demre çayı, kumsalı bölüyor. Sahilde lokanta, cafe ve çay bahçeleri hizmet veriyor. Antik Andriake kenti kalıntıları da görülmeye değer. Andriake, Myra’nın liman kenti olarak kurulmuş. Tarihte içmeleriyle ünlenmiş. İçmeler bugün de aktif durumda.

Kömürlü – Sülüklü – Taşdibi Plajları

Mapio

Demre’de denize girmek için tek yer Çayağzı değil. Demre içinden, şehir merkezine değil de sağa yöneldiğinizde seraların arasından geçen 1.5 km’lik yol sizi deniz kenarına çıkaracak. Bir bölümü Barış Parkı olarak düzenlenmiş Kömürlü plajı, Finike yönüne doğru yaklaşık 5 km uzunluğundaki bir kumsala sahip.

Demre’nin bir diğer plajı da Kömürlü plajının devamı olan ve burnun batısında kalan Sülüklü plajıdır. Bu iki plaj arasında ise Taşdibi plajı bulunuyor. Demre’nin doğal limanı olan Taşdibi, rüzgarlı havalarda da sakin kalabildiği için tercih ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here