Elmalı’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Elmalı Antalya iline bağı bir ilçedir ve Antalya merkezine 111 km uzaklıkta bulunmaktadır. Elmalı ilçesi doğal yapısından çok içinde barındırdığı tarihi yapıtlar ile dikkat çekmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan Elmalı ilçesinde farklı dönemlere ve farklı uygarlıklara ait tarihi miraslar bulunmaktadır.

Gidilecek en uygun zaman olarak, hava sıcaklığının diğer dönemlere göre daha az hissedildiği sonbahar ayları denilebilir. Bu dönemlerde 20 – 25 derecelerdeki hava sıcaklığı ile daha rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Tarihi Elmalı Evleri

Mapio

Elmalı Dağlarının arasına kurulan eski bir yerleşim yeri olan Elmalı ilçesinin tarihi evleri oldukça dikkat çekicidir. Eski Elmalı evleri Tahtamescit Mahallesi Aylar sokağında yer almaktadır. 500 yıllık geçmişe sahip bu tarihi evler cumbaları, eski tip pencereleri, parlak renkleri ve ahşap mimarisi ile tarihin derinliklerinden günümüze kadar orijinal halini kaybetmeden ulaşmıştır.

Elmalı ilçesinde bolca bulunan sedir ağaçlarından yapılan bu tarihi evler süslemeleri ile göz dolduruyor. Anadolu Kültürünün en güzel örneklerinden olan Elmalı tarihi evler içinde en dikkat çekeni Yeşil Kapılı evdir.

Yeşil kapılı ev 1600 yılında yapılmış ve ahşap işlemeciliği ile dikkat çekmektedir. Aylar Sokağı’nda dolaşırken, kendinizi eskiye götürebilir ve tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Ayrıca bu eski yerleşim yerinde, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz manzaralar da bulunmaktadır.

Semahöyük Antik Kenti

Gezi Resim

Elmalıya 5 km uzaklıkta bulunan Antalya’da bulunan Karain ve Beldibi Antik Kentinden sonra en eski yerleşim yeridir. Karataş ya da Bozhöyük olarak adlandırılan Semahöyük Antik kenti çok sayıda turist almaktadır.

Semahöyük Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Erken Bronz Çağından kalma yerleşim yeri kalıntıları bulunmuştur. Burada bulunan çeşitli tarihi kalıntılar günümüzde Antalya Arkeolojik Müzesinde sergilenmektedir. Tarihe ve arkeolojiye ilgisi olanların bu antik kenti ziyaret etmesini tavsiye ederim.

Gilevgi Kalesi

Mapio

Elmalı ilçesine bağlı Çobanisa Köyünde yer almaktadır. Dörtgen kuleler ile desteklenen surlar ile çevrili Gilevgi Kalesi Antalya ilinin en eski kalelerindendir. Günümüzde bir kısmı mevcut olan kale görülmesi gereken yerdendir.

Ömer Paşa Türbesi Ve Camisi

Mapio

Elmalı ilçe merkezinde bulunmaktadır. Osmanlı Döneminin önemli devlet adamlarından olan Ömer Paşa adına yapılmıştır. Tek kubbeli yapıda olan Ömer Paşa Camisi heybetli bir görünüm oluşturuyor. Kesme taştan yapılan camii dış mimarisi ve iç mimarisi ile oldukça dikkat çekmektedir. İç kısmında kullanılan İznik çinileri ve caminin iç duvarları ile kubbesinde bulunan kalem işi nakışlar harika bir görüntü oluşturmaktadır.

Günümüze restore edilerek ilk hali korunarak ulaşan Ömer Paşa Camii zengin mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Caminin avlusunda Ömer Paşa Türbesi bulunmaktadır.

Ömer Paşa Camii ve Türbesi yöre halkı ve turistler tarafından sürekli ziyaret edilmektedir. Ayrıca Ömer Paşa Camisinin hemen karşısında bulunan ve Ömer Paşa tarafından yaptırılan Ömer Paşa Medresesi’ni görmeden dönmeyiniz.

Kesik Minare

İdris Taş

Elmalı ilçesinin merkezi olan Çarşı meydanında yer almaktadır. Selçuklu mimarisine ait olan bu yapı tek bir minareden oluşmaktadır. Ömer Paşa Camisinin yanında yer alan bu minare döneminin mimarisini yansıtması açısından oldukça değerlidir.

Elmalı Müzesi

Elmalı Müzesi

Elmalı ilçesinin Elmalı caddesi üzerinde eski hükumet konağının karşısında bulunmaktadır. Elmalı’da bulunan antik kentlerde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen tarihi buluntuları korumak ve sergilemek için açılmıştır.

2011 yılında açılan Elmalı Müzesi üç katlı bir binada hizmet vermektedir. Müzenin her katında farklı dönemlere ait eserlerin sergilendiği teşhir salonları bulunmaktadır. Müzede çeşitli dönemlere ait arkeolojik eserler ve Elmalı’da bulunan sikkeler sergilenmektedir.

Elmalı ilçesinin tarihi gözler önüne seren bu müze ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.Ayrıca Elmalı ilçesinde bulunan Bey Hamamı, Çatalçeşme, Karaburun Tümülüsü, Kızılbey Mezarı, Abdal Musa Türbesi gibi tarihi yapıtları da ziyaret etmenizi öneririz.

Elmalı Plajları

Wikimedia

Elmalı’nın denize kıyısı bulunmamaktadır. Ancak varmışken, gitmek ve denize girmek isterseniz 98 km ötede bulunan Kaş ilçesine gidebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Elmalı Alışveriş

Büyükakın Dövme Dondurma

Alışveriş konusunda geniş seçenekler sunmasa da, Elmalı’ya gitmişken yörenin en güzel saleplerinin eklenerek yapıldığı dövme dondurmasını tatmadan dönmemenizi öneririz.

Elmalı Ulaşım

Change

Elmalı’da şehiriçi ulaşım genellikle midibüsler ve ticari taksiler ile sağlanmakla beraber şahsi aracınızla gelmeniz veya kiralık araç bulmanız en iyi seçenek olacaktır.

Antalya ve Fethiye arasında kalan yerleşim yerine, ister Antalya ister Dalaman Havalimanı’na inerek, otobüs seferleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca, karayolu ile gelenlerdenseniz, Antalya merkezine uğramadan Korkuteli’ni geçtikten sonra batıya doğru giderek Elmalı’ya ulaşmak imkanınız vardır. Neredeyse her zaman düzenli seferler yapan bir çok otobüs firması mevcut durumdadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here