Finike’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Finike, Antalya iline bağlı bir ilçedir ve il merkezine yaklaşık 111 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir sahil kasabası görünümündeki Finike, yemyeşil ormanları ve mavi rengindeki doğası ile çok sayıda turist almaktadır. Finike ilçesi ülkenin portakal ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır.

Portakal ağaçları ile bezenmiş olan ilçe portakal kokusu, yemyeşil tabiatı ve tertemiz denizi ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Finike ilçesi doğal güzelliği yanı sıra çok sayıda tarihi yapıta da sahiptir. Gidilecek en iyi zaman yaz ve sonbahar aylarıdır. Zira ilkbahar başlarında ve kış aylarında haylice yağış alan bir yerleşim yeridir. Portakalının, limonun lezzeti dillere destandır.

Güneşinin doğuşuna, panoramik  manzarasına, çevresindeki kumsallara ve turkuaz renkli koylarına bayılmamak elde değildir. Dağı taşı tarihtir. Üstelik, Batı Akdeniz’in çevre düzenlemesi en iyi ve en temiz ilçelerindendir.

Gezilecek Yerler

Arykanda Antik Kenti

Bilgim Nette

İlçe merkezine yaklaşık 30 km mesafede yer alan Arykanda, Elmalı karayolunu takip etmeniz durumunda karşınıza çıkacak tarihi, kültürel ve mirasi bir yapıdır.

Kent, günümüze kadar pek çok unsurunu koruyabilmiştir ve görülmeye değer antik kentler arasında yerini almıştır. Surlarla çevrilmiş olan kentte agora, Roma tapınağı, su kanalları ve sarnıçları, gymnasium ve daha pek çok bölüm dikkat çekicidir. Fotoğraf meraklısı iseniz, sahip olduğu konum itibari ile mükemmel manzaralar barındıran kentte deklanşöre sıkça basmanız gerektiğini hatırlatmalıyız.

Likya Uygarlığı döneminde inşa edilmiş kent, Bey Dağları’nın yamacında yer alır. Tarihin derinliklerine inmek isteyen gezginlerin ve arkeologların ilgi odağı halindeki kent, Finike’de deniz turizminden sonra en çok ilgi çeken unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Suluin Mağarası

Finike Suluin Mağarası

Bir diğer adı Zincirli Gök Mağarası olan Suluin, Finike’ye sadece 1 km’lik bir mesafede yer almaktadır.İlçe merkezine vardıktan hemen sonra tabelalarını görebileceğiniz ve gelen turistlerin oldukça ilgisini çeken bu doğal güzellik, Asya Kıtası’nda yer alan en büyük su altı mağara olarak büyük öneme sahiptir.

Sahip olduğu sarkıtlar ve diğer unsurları ile esrarengiz bir görünüme sahip olan Suluin Mağarası, profesyonel dalış yapmak isteyen ziyaretçiler için de oldukça ilgi çekicidir. Finike ziyaretinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken mağara, ilçenin sahip olduğu bir çok doğal zenginlik arasında en dikkat çekici olanlardan biridir.

Gökliman Koyu

Tatil Alternatifleri

Tertemiz, masmavi ve berrak bir suya sahip olan Gökliman Koyu, ilçede bulunan doğal güzelliklerden sadece biridir. Andrea Dorya koyu ile arasında sadece bir yarım ada bulunan bu koyun antik dönemlerde önemli bir liman görevi gördüğü bilinenler arasında yer alır. Bu bilgiye, bu bölgede bulunan ve Likya dönemine ait olduğu tespit edilen kalıntılardan ulaşılmıştır.

Gökliman Plajı, kendi içinde küçük ama şirin görünümlü bir koy olan Mendikli’yi de barındırmaktadır. Sessiz ve sakin bir ortam arayan aileler ve çiftler için çok uygun bir atmosfere sahip bu yer, aynı zamanda amatör olarak balık tutan kimseler için de en ideal yerler arasındadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here