Finike’nin Önemli Plajları Nerelerdir?

Sahil Plajı

Kilometrelerce uzunluktaki bu sahil, müthiş güzelliği, koyları ve tüm bunların yanı sıra dağ ve orman manzaraları ile tatilcilerin tüm istediklerini bir araya getiren doğal bir oluşumdur. Tüm halka ve yabancı turistlere açık hizmet veren bu plaj, gün boyu kumun, denizin ve doğanın keyfini çıkaran Finikeliler ve turistler ile dolup taşan bir yerdir.

Avuç içinde su gibi akan kumunun, romatizma ve kireçlenme sorunlarına iyi geldiği ve iyileştirici kimyasallara sahip olduğu söylenilmektedir. Eğer doktorunuz tarafından kum banyosuna yönlendirilmiş iseniz, Finike’nin bu doğal hastanesine uğrayabilir ve sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

Gökliman Koyu Plajı

Gökliman Plajı

Andrea Dorya koyu ile arasında sadece bir yarım ada bulunan bu koyun antik dönemlerde önemli bir liman görevi gördüğü bilinenler arasında yer alır. Bu bilgiye, bu bölgede bulunan ve Likya dönemine ait olduğu tespit edilen kalıntılardan ulaşılmıştır.

Gökliman Plajı, kendi içinde küçük ama şirin görünümlü bir koy olan Mendikli’yi de barındırmaktadır. Sessiz ve sakin bir ortam arayan aileler ve çiftler için çok uygun bir atmosfere sahip bu yer, aynı zamanda amatör olarak balık tutan kimseler için de en ideal yerler arasındadır.

Tertemiz ve cam gibi görüntüye sahip suyu ile bu koy, yukarısında bakıldığı zaman turkuaz renginin görülmeye değer kılındığı bir güzelliğe sahiptir. Çakıllardan oluşan kıyısında, Finike Belediyesi’ne ait bir tesis yer almaktadır.

Denize girmek isteyen misafirlere şezlong ve şemsiye gibi hizmetler veren tesis, ayrıca yiyecek ve içecek servisleri de yapmaktadır. Finike merkezinden Gökliman tarafına giden ve saat başı hizmet veren belediye araçlarından yararlanarak buraya ulaşabilir ve tatilinizi doyasıya yaşayabilirsiniz.

Çağıllı Plajı

Mapio

Şehir merkezine biraz daha uzak bir yerde bulunan bu plaja, daha çok şahsi araca sahip misafirler gelmektedir. Küçük ancak temiz çakılları ile bu plaj, koyun her iki yanında bulunan doğa manzaraları ve temiz suları ile görülmesi gereken bir şaheserdir.

Andrea Dorye Koyu

Ahmet Sahbaz

Finike’ye sadece 3 km’lik bir mesafede yer alan bu koy, sahip olduğu muhteşem doğasıyla hem yerli hem yabancı bir çok turistin ilgisini çekmekte olan bir yerdir.

Koyda herhangi bir tesis bulunmamakla beraber, kendi ihtiyaçlarını yanlarında getirdikleri eşyalar ve yiyecek – içecekler ile karşılayan pek çok insana rastlayabilirsiniz. Tatilinizin bir köşesine mutlaka sıkıştırmanız gereken Andrea Dorye, huzurun kolayca bulunabildiği bir yer özelliği taşımaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here