Gazipaşa’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Antalya’ya yaklaşık 180 km uzaklıkta yer alan Gazipaşa, Toros Dağları tarafından çevrilmiş, Akdeniz’in kavurucu sıcakları diğer sahil ilçelerini yaz aylarında kavururken, bu konumu ile oldukça serin ve temiz bir havaya sahip olan bir yerleşim yeridir.

Tarihi açıdan oldukça eskilere dayanan geçmişinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bol oksijenli doğası, tertemiz denizi, incecik kumlardan oluşan sahil kısmı ve görülmeye değer tarihi yapıları ile dikkat çeken ilçe, Antalya’nın en önemli ve yoğun dönemleri olan yaz aylarında bir çok farklı ülkeden turistler ağırlamaktadır.

Hava sıcaklığı her ne kadar Antalya’nın 1-2 derece altında olsa da, yaz aylarının gelmesi ile yüksek derecelere ulaşabilmektedir. İç kısımlarına ziyaret gerçekleştirecekseniz Temmuz ve Ağustos ayını tercih edebilirsiniz. Ancak sahil kısmına yolculuk yapacaksanız, Haziran veya Eylül ayları daha uygun olacaktır.

Gezilecek Yerler

Selinus Antik Kenti

Ucuz Tatil

Gazipaşa ilçe merkezinde bulunmaktadır. Tepe üzerine kurulu olan bu antik kente ulaşmak için yaklaşık 1 saatlik yürüyüş yapmanız gerekiyor. Roma Döneminden kalan bu antik kent, Selçuklu Dönemi’nde de kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu ve Selçuklu Devleti’ne ait çok sayıda tarihi yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Antik kente ulaştığınızda kentin ortasında bulunan tepenin üzerinde harika bir manzaraya sahip akropol sizi karşılayacaktır. Akropol içinde günümüze kadar ulaşmış su sarnıcı ve kilise kalıntıları bulunmaktadır. Tepenin zirvesine sahip akropolde, ihtişamlı Akdeniz manzarasını izleyebilir ve müthiş fotoğraflar çekinebilirsiniz.Biraz daha ilerlediğinizde yine tepenin üstünde bulunan günümüze surları ulaşan bir kale göreceksiniz.

Selinus Antik Kenti içinde hamam, agora ve nekropol bulunmaktadır. Bunların dışında Selçuklu Döneminden kalma köşk ve su kemeri de bulunmaktadır.13 yüzyılda yapılan antik kentte bulunan Selçuklu Döneminden kalan köşk dikkat çekici süslemeleri ile günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Selinus çayı üzerinde Selçuklu döneminden kalma su kemeri bulunmaktadır.

Antik kentin nekropol bölümünde ise Roma İmparatoru Trajanus’a ait bir mezar bulunmaktadır. Günümüze kadar ulaşan bu antik kent görülmesi gereken yerlerdendir.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Türk Beleni

Bir diğer adı Nohut Yeri olan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, ilçe merkezine yaklaşık olarak 19 km’lik bir uzaklıkta yer alan Güney Köyü’nde bulunmaktadır.

Bizans ve Roma Dönemi’nde ünlü bir yerleşim yeri olarak kullanılmış alan antik kent hamamı, akropolü, nekrapolü, agorası, barındırdığı kilisesi ve kalesinden geriye kalan büyük kalıntıları ile oldukça dikkat çekicidir. Bir kültür mirası olarak karşımıza çıkan Antiocheia Ad Cragum, Antik Kenti, Gazipaşa’da yer alan en önemli tarihi yerlerin başında gelir.

Hasdere Köyü

Gazipaşa Hasdere Köyü

Eski bir yerleşim yeri olan Hasdere, Gazipaşa ilçe merkezine sadece 6 km’de bulunan önemli bir tarihi merkezdir. Geçmişte pek çok medeniyet tarafından kullanılmış olan bu köy, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de merkezi bir değere sahip yerleşim yeri olarak kayıtlara geçmiştir.

Çok sayıda tarihi yapıya sahip olan Hasdere, Gazipaşa’nın en önemli bölgelerinden biridir ve tarihi miraslarının yanısıra doğal alanları ile de oldukça dikkat çekicidir. Türbe, medrese ve çeşme gibi yapılara ev sahipliği yapan yerleşim yeri, günümüzde pek çok yerli misafirin ilgi odağıdır.

Kızılin Mağarası

ilker.md

İlçede bulunan ve tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Selinus Plajı’ndan kuzeybatı yönünde ilerlediğiniz takdirde karşınıza çıkacak olan ve kocaman ağzı ile dik bir kayalığın altında bulunan Kızılin Mağarası, Antalya’nın sayılı mağaralarının arasında en dikkat çekici olanlarından biridir. Halk arasında adı Isınma Kayası olarak anılmaktadır.

Daima güneş alan bir konumda yer alan mağara, fazla bir derinliğe sahip değildir ve bu yönüyle gezmek için uygun şartlar sağlamaktadır. Gün boyunca aldığı ısıyı muhafaza eden kaya türünden oluştuğu için adı Isınma Kayası olarak bilinen Kızılin’de, güneş battıktan sonra kayaların yanına giderseniz sıcaklığı hissedebilirsiniz. Gazipaşa ziyaretinizde oldukça dikkat çekici özellikleri ile bu yeri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here