Kaş’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kaş Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Turistlik bir ilçe olan Kaş ilçesinde çok sayıda tarihi yer bulunmaktadır. Ancak eşsiz güzelliklerdeki sayısız doğal yerlere sahip Kaş ilçesinde gezilecek birçok yer bulunmaktadır.Hava sıcaklığı nemin etkisi ile birlikte yaz aylarında 40 derecelerin üzerine çıksa da, sahip olduğu güzellikler bu faktörü olumlu hale getirmektedir. Gidilecek en iyi zaman yaz ve bahar aylarıdır. Ayrıca kış aylarında da tarihi yerleri ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Antalya’nın tatil beldelerinden biri olan Kaş, hem tarihiyle, hem doğal güzelliğiyle her sene milyonlarca turisti ağırlar. Antik kentleriyle, masmavi denizi ve koylarıyla Kaş’a gezmek bambaşka bir tatil hatırası yaşatır. Yüzlerce yılın mirası olan Antiphellos Antik Kenti, Noel Baba Kilisesi, Patara Antik Kenti ve masmavi güzel doğasıyla Kekova gezilmesi gereken yerlerdir. Kaş’ta yamaç paraşütü yapmak oldukça popüler hala gelmiştir. Doğa sporlarının merkezi haline gelmiştir.

Kaş gezilecek yerler listesi çeşitli doğal güzellikteki seçenekleri ile dikkat çekiyor. Bunlar arasında en önemlilerini aşağıdaki listemizde bulabilir ve listenize ekleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Antiphellos Antik Kenti

Kadir Glcn

Antiphellos antik kenti,  Kaş’ta gezilecek yerler arasında en başta gelmektedir. Likya dönemini yansıtan antik kentlerden biridir. Antiphellos, ayrıca Likya’nın  en eski yerleşim  bölgesi sayılır. Antiphellos, Kayalıklı yerin karşısındaki yer anlamına gelir.  Kuzeyinde  bulunan Phellos kentinin limanıdır. Likya döneminden sonra, Roma döneminin önemli merkez liman kentinden biri olmuştur.

Tarihi kalıntılar sonucunda bulunan iki dikili yazıta göre Kaş’ın altında bulunan bu antik kentin Antiphellos olduğu kesinleşmiştir. Meis adası yönüne bakan sur kalıntıları mevcuttur. Antiphellos antik kentinden günümüze kalan önemli kalıntılar arasında tiyatro ve Lahitler yer alır. Özellikle Kaş’ın Uzunçayır Caddesi’nde yer alan halkın Kral Mezarı olarak  bildiği, Likya Yazılı Anıt Mezar oldukça dikkat çekicidir.

Antik kentin önemli eserlerinden biri Kaş Antik Tiyatrosu’dur. M.Ö. 1. yy’a ait bir kalıntıdır. Bu tiyatronun  özelliği Anadolu sınırlarında denize bakan tek tiyatro olmasıdır. Tiyatronun kapasitesi 4 bin kişidir.  Tiyatro alanında dikkat çeken yapılardan birisi de  ev tipinde olan mezardır. Bu mezarın içinde el ele dans eden 24 tane kız figürü  ilgi çekmektedir.

Kekova

Lukka Hotel

Kaş’a gidince mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri Kekova’dır. Buraya Kaş’tan kalkan teknelerle gidebilirsiniz.  Burada bulunan yatlar ve balıkçı köyleri birçok turistin ilgisini çekmektedir. Denizin birleştiği koylarıyla Kekova doğa güzelliği adeta. Kekova’nın 8. yy’da sular altında kaldığı tahmin edilir. Ayrıca bu bölgenin hepsi kara parçası iken çökmeler sonucu sular altında kalan Kekova, ada haline gelmiştir.

Kekova’da görmeniz gereken bölgelerden biri Batık Şehir’dir. Burada Simena Kalesi bulunur. Bu koyda  yüzmenin güzelliği de başkadır. Tekne turlarıyla Batık Kent’i görebilirsiniz. Teknelerin hemen hepsinde denizin dibini görebileceğiniz camlar vardır.

Kekova’da tekne turunuzun duraklarından biri Simena Kalesi’dir. Bu kale hem manzarası hem tarihiyle ilgi odağı haline gelmiştir. Kale, dünyanın en küçük anfi tiyatrosuna ev sahipliği yapmaktadır. Kekova’da ilginizi çekecek yapılardan biri de sular altında kalan Antik  Kral Mezarı olacaktır. Kaş– Kekova arası ulaşımı teknelere sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 3 saat süren deniz yolculuğu oldukça keyifli olacaktır.

Patara Antik Kenti ve Limanı

Ferrah Hotel

Bu antik kent, dünyadaki ilk meclis binasının yapıldığı ve Kaş sınırları içerisinde yaşamış bir topluluk olan Likya Krallığı’nın bir yerleşim yeridir. Ülkenin önemli toplantıları burada yapılmaktaymış.

M.Ö 8. yy ‘lara kadar uzanan antik kent köklü bir tarihe sahip. İskender’in kuşattığı kent olduğu bilindiğinden, bu antik kentin önemi de büyük. Patara Likya kentidir ve Likya devrinde başkentlik yapmıştır.

Kalkan

Gazete Yolculuk

Kalkan Kaş’a bağlı turistik bölgelerden biridir. Yokuşları ve dik yamaçlarıyla ünlüdür. Kalkan’ın manzarası eşsiz güzelliktedir. Likya Uygarlığı’nın yaşadığı Kalkan’da çok sayıda antik kent bulunuyor. Tarih boyunca Kalkan limanı önemli ticaret noktalarından biri olmuştur. Kalkan’ın Yunan Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca 1920 yılına kadar balıkçı köyü olma özelliğiyle dikkat çekmiştir.

Kalkan’ın tarihi dokusunun ön planda olduğu bölge “Köyiçi” dir. Kalkan’ın denizi taşlıdır ancak alternative olarak yaklaşık 13 km uzaklıkta olan kumsalıyla dikkat çeken Patara Plajı vardır. Ayrıca 3 km mesafede bulunan Kaputaj plajı da masmavi denizi ve güzel kumsalıyla yoğun ilgi görmektedir.

Çukurbağ Yarımadası

Tatil Dükkanı

Kaş merkezine 6 km uzaklıkta yer alan yarımada, daha çok sessiz ve sakin bir tatil yapmak isteyen ve huzurlu bir zaman geçirmek isteyen ziyaretçilerin tercih ettiği bir yerdir. Lüks oteller, butikler, villalar ve diğer türdeki konaklama tesislerinin yer aldığı her iki kıyısında, keyifli ve bir o kadar da rahatlatıcı vakitler geçirebilirsiniz. Genel olarak lüks yat ve teknelerin, gece saatlerinde demir attığı bir liman bulunmaktadır.

Yarımada, çok az ışık süzmesi alan bir yerde olduğu için, yıldız gözlemi için bulunmaz bir yerdir. Masmavi denizi, yemyeşil tabiatı ve harika manzaraları ile gidip görülmeye değer bir yer olan Çukurbağ’ı, Kaş tatilinizde gezilecekler listenize dahil etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Meis Adası

Club Arbarossa

Kaş merkezinden düzenlenen feribot seferleri ile, 7 km uzaklıkta adaya 20 dk sonrasında varabiliyorsunuz. Dünya ile tek bağlantısı Kaş ilçesi olan adada sadece 400 kişi yaşamaktadır.

Küçük uçaklar için bir havaalanı barındıran adadan, Rodos ve Yunanistan’ın diğer adalarına kalkan feribot seferleri bulabiliyorsunuz.

Kasellorizo Köyü, adada yaşayanların bulunduğu tek yerleşim alanının adı. Pazarın dahi bulunduğu ada, sakin ve sessiz bir yaşam standardına sahip ve Kaş ziyaretinizde mutlaka bulunmanız gereken bir destinasyondur.

Gömbe Yaylası

Çağlar

Yağlı güreşler, elma, ceviz ve armudun en ünlülerinin bulunduğu Gömbe Yaylası, burada yaşayanların sıcakkanlığı ve misafirlere olan perverliği ile daha da ünlenmiş bir yerdir.

Sedir, kızılçam ve ardıç ağaçları ile kaplı ormanlık alanları, barajda tutabileceğiniz balıkları ve pek çok çeşit hayvanları ile dolu dolu bir yaşam alanı olan bu yer, özellikle yaz aylarında hissedilen yüksek derecelerdeki sıcaklıkları gidermek ve serinlemek adına bulunmaz bir destinasyondur.

Yaz ayları demişken, Yeşilgöl’ün buz gibi sularında yüzmeyi, Akdağ’ın tepesine çıkınca görebileceğiniz 60 metrelik Uçarsu Şelasi’ni görmeyi ve Uçarsu Şenlikleri’ne katılmayı aklınızda tutmanızı öneririz.

Xanthos

Wikimedia

Kınık Beldesindeki antik kent şimdiki Eşen Çayı kenarındaki bir tepede konumlanmıştır. Likçe dilindeki yazıtlarda yazılmış adı ise Arnna olarak geçmektedir. Arkeolojik çalışmalar için sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra yaşamış olan halkın bağımsızlık gibi bir tutku ile yaptığı eserler ile de ünlüdür.

Likya Birliği’nin üç oy hakkına sahip kentlerinden biridir. Dikme lahit ve ev tipi mezarlar, Likya dönemi anıtlar, kabartmalar ve Likçe dilinin en değerli belgesi olan “yazıtlı dikme mezar” bu görkemli Likya Kentinde bulunmaktadır.

Onur ve özgürlüklerinden ödün vermeyen Xanthos’lular önce Pers sonra da Roma iç savaşlarında kuşatılmış ve sayıca üstün birliklere karşı duramayınca topluca intihar saldırısında bulunmuşlardır.

Dirgenler Köyü

Kaş merkezinden 35 km uzaklıkta yer alan köy, Kasaba Vadisi’nin içerisinde bulunmaktadır. Köyün ismi, dirgen adı verilen bir tarım aletini kullanan ırgatlardan gelmektedir. Mermer ocakları ve bir mermer fabrikası bulunan köyün asıl geçim kaynağı ise seracılıktır. Köyde yaşayan insanların, ziyaretçilerini mutlu eden ve göze en çok çarpan özellikleri ise misafirperver olmalarıdır.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken köyde, Justinyen’den sonra inşa edilmiş olan ve kubbeli bazilika türünün en önemli örnekleri arasında yer alan Şişima Kilisesi de göze çarpan eserler arasındadır.

Noel Baba Kilisesi

Gezilmesi Gereken Yerler

Noel Baba Kilisesi, Kaş ile Demre’yi birbirine bağlayan noktada  bulunaktadır. Herkes tarafından Noel Baba olduğu düşünülen ve inanılan Aziz Nikolas’un ölümünün ardından yapılmıştır. Aziz Nikolas Likya antik kenti olan Patara’da doğmuştur. Anne ve babasının dualarının bir meyvesi olarak dünyaya geldiği ve denizcilerin, öğrencilerin koruyucusu olarak bilinir.

Aziz Nikolas Kilisesi, Bizans sanatının izlerini yansıtmaktadır. Her sene milyonlarca turist burayı ziyaret etmektedir. Özellikle çocukların koruyucu bir babası olarak  süregelen Noel Baba dini ve evrensel bir hal almıştır.Onun tarihte bilinen koruyucu özelliği zamanla yerini çocuklara hediye getiren müjdeli biri haline getirmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here