Kaş’ın Önemli Plajları Nerelerdir?

Patara Plajı

National Turk

Çoğunlukla Yeşilçam filmlerinden hatırladığımız bu plaj, sahip olduğu kumun kalitesi ile büyük öneme sahiptir. Genellike çöl sahnelerinin çekilmiş olduğu yerdir ve muhteşem bir kumsalı vardır. Türkiye’de bulunan ve aralıksız en uzun kum plaja sahip yerleri arasında listeyi zorlamaktadır.

Caretta carettalar burada üremektedir ve bu yüzden bir sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Patara Antik Kenti’ne çok yakın olması ve sahip olduğu renkli kumları ile Mavi Bayrak ödülünü sonuna kadar hakeden bu plaj, uğrayan kişilerin aşık olduğu bir güzelliğe sahiptir.

Akçagerme Plajı

Mavi Bayrak Türkiye

Kaş merkezine 4 km mesafede yer alan ve yaklaşık 200 metre uzunluğa sahip bu plaj, Kalkan ile ilçe merkezi arasında bulunmaktadır. İlçede bulunan diğer plajların aksine kumdan değil çakıldan oluşan plaj, huzurun ve sakinliğin bir adresi olarak dikkat çekmektedir.

İlçedeki Turizm Meslek Lisesi’nin uygulama destinasyonu niteliği taşıdığı için, oldukça ekonomik bir hizmete sahiptir. Aynı zamanda çocuklu aileler için kaydıraklara da sahip olan plaj, bütün herkese hitap edebilecek özellikler taşımaktadır.

Küçükçakıl Plajı

Rota Kaş

Adından da anlayacağınız üzere çakıllardan oluşan bu plaj, Kaş merkezine oldukça yakındır. Yürüme mesafesi yaklaşık 10 dk’dır. Plajda, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz 2 adet işletme bulunur.

Kaş merkezinin genelinde göreceğiniz kayalık alanlar, bu plajlara da kaya platformlar olarak etki etmiş durumdadır. Bu platformlar üzerinde denize girebilir veya güneş banyosu yapabilirsiniz. Ancak suyun biraz soğuk olduğunu hatırlamakta fayda var. Plajın hemen yanıbaşından denize akan buz gibi kaynak suyu, bu soğukluğa neden olan faktördür.

Kaputaş Plajı

Gezip Gördük

Kaş ve Kalkan’ı birbirine bağlayan sahil yolu üzerinde ve Kalkan’a sadece 7 km’lik bir uzaklıkta bulunan bu plaj, kanyon ağzı plajı olan nadir yerlerden biridir. Tıpkı Küçükçakıl’da olduğu gibi, kaynak sularının denize dökülmesi sonucunda oluşan ve diğer yerlere nazaran daha soğuk bir suya sahiptir.

Yoldan aşağıya yaklaşık 190 basamak inerek ulaşabileceğiniz Kaputaş, kum ve çakıl olmak üzere iki farklı bölgeye sahiptir. Turkuaz rengindeki denizi ve sahip olduğu Mavi Bayrak özelliği ile siz tatilseverlerin bulunması gereken en önemli yerlerden biridir.

İnceboğaz Plajı

Mapio

Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde bulunan bir koyda ve Bucak denizini gören bir konumda yer alır. Bu plajdaki suyun sıcaklığı, Kaş’ın diğer yerlerinde bulunan plajlara nazaran daha fazladır.

Yürüme mesafesinde bulunan plaj, sahip olduğu muhteşem manzaralar ve tertemiz suyu ile, siz tatilseverlere davet çıkaran niteliklere sahip bir yerdir.

Limanağzı Plajı

Kaçan Bavul

Limanağzı Koyu’nda bulunan ve aynı ismi taşıyan bu plaj, Kaş’ın sahip olduğu en değerli yerlerden birisidir. Karadan direkt olarak ulaşım sağlanamayan bu koya, Kaş merkezinden hareket eden bir çok mavi tur tekneleri ile ulaşabilir ve sessiz, huzurlu ve bir o kadar da eğlenceli dünyaya atım atabilirsiniz. Koyun üç adet küçük girintisi bulunmakta ve bu girintilerde hizmet veren işletmeler yer almaktadır.

Plaj, mavi bayrak ödülüne sahiptir ve bunun en önemli özelliği ise cam gibi dibini görebileceğiniz bir suya ve incecik kuma sahip olmasıdır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here