Kemer’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Antalya’ya yaklaşık 43 km’lik bir uzaklıkta bulunan ve Türkiye’nin en güzel güney sahillerine sahip olan Kemer, ayrıca dünya çapında oldukça popüler tatil köyleri ve otelleri ile görülmeye değer yerler arasındadır. Denizi, dağları ve bu dağları kaplayan çam ormanlarının sağladığı muazzam doğal güzelliklere sahip bir tatil yeridir.

Türkiye’nin en popüler tatil merkezlerinden ve Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Kemer, denizi, güzellikleri, çam ağaçlarından ormanları ve içlerindeki tabiat parkları, koy ve plajları, lüks tatil köyleri, otel ve tatil köyleri, restoranları, gece mekanları ve alışveriş merkezleriyle tatilseverlere unutulmaz bir tatil fırsatı sunmaktadır.

Antalya ve çevresinde en fazla tatil köyü, otel, pansiyon ve bungalow barındıran Kemer’de konaklama imkanları çok iyidir. Kemer özellikle Almanya, Rusya, Ukrayna, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden gelen yabancı turistlerin Türkiye’de deniz ve doğa tatili için en çok tercih ettiği tatil beldesidir.

Gezilecek Yerler

Phaselis Antik Kenti

Tatil Budur

Tekirova’da, ilçe merkezine sadece 15 km uzaklıkta yer alan antik kent, aynı zamanda Antalya – Finike karayolu üzerinde bulabileceğiniz bir destinasyondur. Deniz kenarında yer alan antik kent, günümüze kadar pek çok yapısını ve unsurunu koruyabilmiş bir yerdir. MÖ 690 yılında inşa edildiği düşünülen Phaselis, sahip olduğu tarihi eserler ile oldukça dikkat çekmektedir.

Çok sayıda bölümden oluşan kent liman, tiyatro, kale duvarları, Zeus Mabedi ve daha bir çok yapısını günümüze kadar ulaştırabilmiştir. Agorasında ve agorasının hemen yanında iki adet tapınak bulunmaktadır. Bunlardan birisi tanrı Athane Polias ve diğeri de Hermes adına yapılmış tapınaklardır. Ayrıca, Roma Dönemi’ne ait olan su kemerleri de oldukça dikkat çekicidir. Antik kent, Kemer tatilinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Selçuklu Av Köşkü

Kemer

İlçenin giriş kısmında yer alan köşk, aynı zamanda ilçede bulunan tek Selçuklu yapısı olarak dikkat çekmektedir. İhtişamlı Selçuklu mimarisinin izlerini olabildiğince taşıyan yapı, çatısı ve altıgen yıldızdan oluşan bir kabartma ile ünlüdür. Taş merdiveni, odaları, giriş kapısı ve daha bir çok bölümü günümüze kadar sağlam olarak gelmiş olan Av Köşkü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kemer ilçesinin girişinde bulunmaktadır. Kemer ilçesinde bulunan tek Selçuklu yapısı olan Selçuklu Av Köşkü 1248 yılında inşa edilmiştir. Selçuklu mimarisinin ihtişamlı mimarisini yansıtan Selçuklu Av Köşkü çatısı ve altıgen yıldız kabartması taş merdiveni ile oldukça dikkat çekmektedir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Selçuklu Av Köşkü, görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Beydağları Milli Parkı

Atlas Dergisi

1972’de SİT alanı olarak ilan edilen milli park, Kemer ilçe sınırlarında yer alan, Antalya ziyaretiniz sırasında kafa dinleyebileceğiniz ve doğanın tüm güzelliklerini bir arada görebileceğiniz bir yerdir.

Doğal plajların bulunduğu milli parkta, dikkat çeken diğer unsurlar ise Olimpos Antik Kenti’ne ulaşacağınız teleferiklerdir. Sayısız ağaca ve hayvan türüne sahip olan bu milli parkta bulunan piknik alanlarını kullanarak, sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Beldibi Mağarası

home for holiday

Kemer ilçesine bağlı Beldibi Köyü’nde bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Beldibi Mağarası denizin mavisi, tabiatın yeşili ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Aşağı ve yukarı mağara olarak ikiye ayrılan Beldibi Mağarası tarihte yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Mağara doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihin geçmişine ışık tutan kalıntılar ile de dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Özellikle duvarlarında bulunan insan ve hayvan tasvirleri oldukça önemli niteliklerdir. Mağaranın hemen yanında kayadan sığınaklar bulunmaktadır. Peolitik ve Neolitik çağlardan günümüze kadar ulaşabilmiş bu kaya sığınaklar dikkat çekici görünmektedir.

Beldibi Mağarasını gezdikten sonra tarihi öneme sahip Beldibi Kaya Sığınakları’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Phaselis Plajı

Tatil Budur

Aynı adı taşıyan antik kentin hemen yakınlarında yer alan plaj, Kemer’in en nadide ve el değmemiş doğasıyla dikkat çeken yerlerinden biridir. Eşsiz bir doğaya ve getirisi olan mükemmel manzaralara ev sahipliği yapan plaj, ormanlık bir arazi içinde yer almaktadır ve Kemer’e gelen herkesin uğraması gereken bir yerdir.

Piknik alanları, fotoğraflarınıza konu olacak manzaraları, denizin temiz suyu ve incecik kumu ile Phaselis Plajı, gezip görmeniz gereken bir doğa harikasıdır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here