Kumluca’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Kumluca Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Kumluca ilçesi Antalya il merkezine 96 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe, tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir.

Kumluca ilçesinin en çok dikkat çeken tarihi yapısı Olimpos Antik Kentidir. Hava sıcaklığının 25 – 30 derecelerde seyir ettiği ilkbahar aylarının sonlarından gitmeniz, sizler için faydalı olacaktır.

Gezilecek Yerler

Olimpos Antik Kenti

Wikimedia

M.Ö 2. Yüzyılda kurulan Olimpos Antik Kenti Helenistik Dönemine aittir. Likya Döneminin en önemli kenti olan Olimpos Antik Kenti içinde günümüze ulaşan yapılar çok etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Antik kent çeşitli dönemlerde çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmıştır.

Olimpos Antik Kentinde Roma dönemine ait tapınak ve Bizans Dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır.  Tarihi kalıntıları ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Olimpos Antik kenti görülmesi gereken yerlerdendir.

Gelidonya Feneri

Yırtık Sandalet

Taşlık Burnu bölgesinde yer alan fener, 1934 yılında yapılmıştır ve ülkemizin sahip olduğu en büyük fener olma özelliğine sahiptir. Bulunduğu konum itibari ile çevresinde bulunan denizin harika manzaralarını sunan Gelidonya Feneri, Kumluca’nın ve Antalya’nın en önemli tarihi yapılarından biridir.

Hayvanat Bahçesi

Aydınlık

Bir çok farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan Kumluca Hayvanat Bahçesi, ilçe merkezinin sadece 4 km ötesinde, mesire alanı olarak kullanılan bir yerdir. Endemik bitkilerin de yer aldığı hayvanat bahçesinde ördek, deve kuşu, koyun, kaz, keçi ve çeşitli kuş türleri görebilmektesiniz.

Yeşil bir doğal alan üzerine kurulmuş bahçe, Kumluca Belediyesi tarafından hayata geçirilmiştir ve işletimi belediyeye ait olduğu için mali açıdan gelir elde edilmemektedir. Kumluca ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bu alan, özellikle çocuklarıyla tatile gelen ziyaretçiler açısında büyük önem taşımaktadır.

Adrasan Koyu

zilzurna

Bazı kaynaklara göre suyunun içerdiği kimyasallardan bazılarının şifalı olduğu düşünülen Adrasan Koyu, Akdeniz’in ve Antalya’nın en nadide koylarından biridir. Sahip olduğu tertemiz suyu, yeşil çevresi ve daha bir çok özelliği ile Adrasan, tatilcilerin uğrak yerlerindendir.

Her yıl bir çok turist tarafından ziyaret edilen koy, tekne turlarının da uğradığı bir konumda yer almakta, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Koydan edinebileceğiniz bir tekne bileti ile Ceneviz, Suluada ve Sazak koylarını ziyaret edebilir ve uygun şartlar sağlayabilirseniz dalış dahi yapabilirsiniz.

Kumluca Plajları

Mapio

Akdeniz’in dalgasız ve temiz deniz suyu, yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda başka ülkelerde de bilinen bir özelliktir. Kumluca, Antalya’nın sahip olduğu özel bir ilçe olmakla beraber, keşfedilmemiş bir çok koya ve plaja sahip olan yerleşim yeridir.

Mavikent taraflarında yer alan bir çok plaj, doğallığını ve tabiatını halen korumaktadır ve tatil köylerinin, deniz obalarının ve seraların bulunduğu Kumluca ilçesi, doğal plajları ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Mavikent Obalar, halk plajının bulunduğu yerdir ve şezlong gibi gereçler için ücret ödemeden denize girebileceğiniz bir alandır. Aynı zamanda Aktaş Plajı’da berrak suyu ile dikkat çeken bir diğer sahile sahiptir.

Adrasan Koyu, sadece gezilecek bir yer olmakla kalmayıp, aynı zamanda denize girebileceğiniz güzellikteki yerleri ile de listenize eklenmelidir. Hasyurt bölgesine kadar pek çok farklı yere uğrayabilir ve Kumluca tatilinizde denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kumluca Gece Hayatı

İlçede gece hayatı sessiz ve sakin geçmektedir. Eğlenmek isteyen misafirler için, merkezde bulunan kafe ve publar dışında, yakınlarda bulunan Finike iyi bir seçenek olacaktır.

Kumluca Alışveriş

Şişci Mehmet Ustanın Yeri

Kumluca yerel lezzetleri ile gastronomi açıdan da adeta bir cennet. Yerel lezzetlerin sıkça rastlanabildiği yerde, ayrıca dünya mutfağından ürünlere ve yemeklere kucak açmış pek çok restorant ve kafe bulunmaktadır. Ancak bizim size önerimiz, ilk tercihinizin yerel lezzetler olmasıdır. Zira ilçenin bazı yemekleri çok ünlüdür.

Tahinli piyaz ve şiş köfte yapan mekanlara uğrayıp mutlaka tatmanız gereken bu yemekleri, kendi gözlerinizle görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca hediyelik eşyaların satıldığı küçük çaplı pazarlara da uğrayabilirsiniz.

Kumluca Ulaşım

Kumluca

Şehiriçi ulaşımın dolmuşlarla sağlandığı Kumluca’da, ticari taksiler ve kiralık araçlar da oldukça yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Şahsi aracınız ile gelmeniz durumda, istediğiniz yere trafiksiz bir şekilde ulaşabileceğinizin teminatını verebiliriz.

Yaz aylarında oluşan kısmi trafik biraz can sıkabilir ancak bu durumun gece saatlerinde meydana geldiğini ve günün diğer saatlerinde yoğunluğun azaldığını belirtmeliyiz. Scooter gibi 2 tekerlekli araçlar, daima en hızlı ve kolay ulaşım seçeneği olacaktır.

İlçeye en yakın hava sahası Dalaman’da bulunmaktadır. İsterseniz Antalya Havalimanı’na da inebilir ve Kumluca’ya gelebilirsiniz. Yaz aylarında sayısı daha da artan otobüs firmalarının düzenlediği seferler ve şahsi aracınız ile Finike yoluna girerek ulaşabileceğiniz Kumluca’ya Anadolu tarafından ulaşım meşakkatli olabilir. Tatil planınızı yaparken, ulaşım seçeneklerinizi iyi belirlemeniz gerekecektir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here