Manavgat’ta Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Akdeniz iklimini ve bu eşsiz havasını soluyabileceğiniz en uygun yerlerden biri olan Manavgat, sahip olduğu sahilleri, her biri birbirinden gizemli doğal güzellikleri ve antik dönemlerden günümüze kadar gelebilmiş köklü miras alanları ile kapılarını siz tatilseverlere açar niteliktedir.

Tarih boyunca Romalılardan Bizanslılara, Selçuklu Devleti’nden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanan çeşitli kültürlerin bıraktığı izler ile Manavgat, görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Her adımda tarih kokan o havayı soluyabileceğiniz, kültür dolu bir yaz tatili için hazırsanız, Manavgat’ın görülmeye değer destinasyonlarına birlikte bir göz atmakta fayda var.

Manavgat Şelalesi, Side Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Side Anfitiyatrosu, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Seleykia (Etenna) Antik Kenti, Side Müzesi, Aspendos Köprüsü, Titreyen Göl, Manavgat Nehri, Oymapınar Gölü, Evrenseki, Manavgat Külliye Camii, Oluk Köprü ve Boğaz Plajı görmeniz gereken en önemli noktalar arasında yer almalıdır.

Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi

Wikimedia

Şelalenin hemen yanı başında ve çevresinde yer alan, muhteşem manzaralara sahip restorantlarda yemek yiyebilir ve doğanın bu hediyesinden yararlanarak kendiniz özel hissettirebilirsiniz.

Side Antik Kenti

Wikimedia

Ev sahipliği yaptığı uygarlıklar arasında Lidya, Roma, Yunan ve Bizans toplulukları bulunan bu antik kent, Side’nin muhteşem kumsalının hemen yanıbaşında yer almaktadır.

Kent Kapısı, Apollon Tapınağı ve harikulade güzellikteki tarihi evlerden geriye kalan parçaları ile ziyaretçilerini, tarihin derin sayfalarını görmeye davet eder niteliktedir.

Apollon Tapınağı

Wikimedia

MS 150’li yıllara kadar uzanan tarihi, günümüze kadar gelebilmeyi başarmış büyük sütun kalıntıları ile Manavgat’ın gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri arasında olan bu tapınak adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı olan Apollon’dan almıştır.

Denizin hemen kıyısında, yüksek bir konumda bulunan tapınak, sunduğu muhteşem manzaralar ile, siz gezginleri ziyarete davet etmektedir.

Side Anfitiyatrosu

ArkeOkur

Bu tarihi eser, Manavgat’ın beğenileri üzerinde toplayan önemli bir yapısıdır. Romalılar’ın kendi üslupları ile inşaa ettikleri bu eserin en dikkat çeken özellikleri arasında süslemelerinde kullanılmış olan barok tarzı detaylar ile heykel ve mimarisinde doğrudan kullanılmış farklı üsluplar yer almaktadır. Anadolu sınırları içerisinde bulunan en nadide eserlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

life.for.photography

Artemis ve Zeus tapınakları gibi önemli tarihi eserlerin kalıntılarını dahil içerisinde barındıran bu milli park, Köprülü Kanyon’un çevresinde bulunmakta ve sahip olduğu sedir ormanları ve farklı doğa oluşumlarıyla ziyaretçilerine özel anlar yaşatır niteliktedir. Ayrıca, kanyonun hemen etrafında bulunan pek çok konaklama tesislerinde konaklama fırsatı sunmakta ve doğanın göbeğinde bir tatil yapma deneyimini yaşamak isteyenler için özel sebeplere sahiptir.

Seleykia (Etenna) Antik Kenti

Talya Türk

Manavgat sınırları içerisinde dikkat çeken bir diğer önemli antik kent ise Etenna’dır. Yemyeşil tabiatı ve etrafını çevreleyen surları ile diğer ismi Seleykia olan bu kent, Manavgat’ın en önemli tarihi eserlerinin başında gelir. Ayrıca, yerel toplum tarafından Dedekalesi olarak isimlendirilmiş olan bu kent, yakınlarında bulunan anıt mezar, bazilikası, kilisesi ve hamam yerleri ile de dikkat çeken önemli bir tarihi eserdir.

Side Müzesi

Tanya Türk

Antik Yunan’dan kalan bir portre, Helenistik çağdan kalan lahitler ve Roma – Bizans kabartmalarına ev sahipliği yapan ve Side Antik Kenti’nin agora alanının hamamı görevinde kullanılmış olan müze, 1961 yılında restore edilmiştir. Yerel halk ve yabancı turistler için tekrar ziyarete açılmıştır.

Aspendos Köprüsü

Kör Seyyah

Selçuklular Dönemi’nde inşa edildiği düşünülmesine rağmen, 13. yy’dan günümüze kadar gelebilmiş bu köprü, Roma Dönemi kalıntılarını barındıran önemli bir eserdir. Köprünün diğer ve yerli ismi Köprüpazar’dır ve ziyarete açıktır.

Yaklaşık olarak 260 m uzunluğundaki eser, dönemin malzemelerinin ne kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğunu, atlatmış olduğu depremler ve sellerden dahil yıkılmaması ile gösterir niteliktedir.

Titreyen Göl

Mapio

Bu göl, en durgun ve sakin hava şartlarında bile titriyor görüntüsü verdiğinden dolayı şuan ki adını almıştır. Adeta bir tatil cenneti olan çevresi ve içinde bulundurduğu konaklama tesisleri ile siz gezginlere unutulmaz bir tatil yapma fırsatı sunmaktadır.

Sınırları içinde bulunduğu Manavgat’ın görülmeye değer, değer biçilmez doğasının tadını en iyi şekilde hissedebileceğiniz bir yer olan Titreyen Göl ve civarını gezmeden kesinlikle tatilinizi sonlandırmamalısınız.

Manavgat Nehri

andreboz07

Toros Dağları’ndan doğarak Akdeniz kıyılarından denize dökülen Manavgat Nehri, Oymapınar ile ilçenin adını taşıyan barajların hemen altında konumlanmıştır.

Tertemiz suyu ve sahip olduğu zengin mineralleri ile ünlü ve dilerseniz yüzebileceğiniz, dilerseniz kano yapabileceğiniz bölgelere sahip nehre küçük bir gezi düzenleyebilir ve doğanın muhteşem manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Oymapınar Gölü

esralinka

Oymapınar Barajı’nın asıl kaynağı olan ve ardında saklanmış vaziyette duran bu göl, Manavgat’a gezmeye gelen yerli ve yabancı bir çok turistin ilgisini çeken bir yerdir. Tekne turu, rafting ve dağ gezileri gibi yapabileceğiniz pek çok aktiviteye uygun alanları ile dikkat çekmektedir.

Siz de Antalya veya Manavgat gezilerinize dahil edebileceğiniz bir yer arıyorsanız, bu gölü koymayı unutmamanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here