Muratpaşa’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Antalya’nın merkez ilçesi olan Muratpaşa, 20 km uzunluğundaki sahil şeridi ile yaz aylarının vazgeçilmez adreslerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarının da ön plana çıktığı ilçede, gezilmeye ve görülmeye değer pek çok yer bulabilirsiniz.

Antalya Saat Kulesi, Hadrian Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Karaalioğlu parkı gibi pek çok tarihi yeri ziyaret edebilir ve yaz aylarında burada iseniz, akşam saatlerindeki ışıklandırmaların sağladığı muhteşem manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Roma, Osmanlı ve Selçuklu gibi pek çok medeniyetin yerleşim yeri olarak kullandığı bu harika ilçeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Gezilecek Yerler

Kaleiçi

Gezelim Görelim

Muratpaşa ilçesine bağlı tarihi dokusunu kaybetmeyen bir semttir. Tarihi evleri görebileceğiniz Kaleiçi, aynı zamanda Antalya’nın en bilinen turistik yerleri arasındadır.

Kaleiçi’nin bir diğer özelliği ise, merkezinde bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra yat limanının masmavi suları ve bunun şehre kattığı otantik havasıdır. Yivli Minare Camii ve Hadrian Kapısı gibi tarihi mekanlar bu bölgede yer almaktadır.

Antalya Saat Kulesi

Wikipedia

Muratpaşa ilçesinde Kale Kapısı mevkiinde bulunmaktadır. 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Kare gövdeli, dört bir yanında saat ve tepe noktasında bir çana sahip kale, Abdülhamit Han için yaptırılmış bir eserdir.

Şehrin tam merkezinde bulunan bu saat kulesi, muhteşem görüntüsü ile, şehre farklı bir hava katmaktadır. Tarihini iliklerinize kadar hissedirecek bu yapıyı, Antalya ziyaretiniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

Hadrian Kapısı

Wikimedia

Aynı zamanda Üçkapılar olarak da bilinen kapı, ilçedeki Barbaros Mahallesi’nde yer almaktadır. Roma Dönemi’nde inşa edilmiş olan yapının tarihi ise 130’lu yıllara kadar dayanmaktadır.

Her iki tarafında bulunan kuleleri ile dikkat çeken yapı, Kaleiçi ile Yeni Antalya (Atatürk Caddesi)’yı birbirine bağlayan bir noktada yer almaktadır. Harika bir şehir manzarasına sahip üst kısmında oyma ve kabartma süslemelerin yer aldığı kapıyı mutlaka görmeli ve anılarınız için fotoğraflar çekmelisiniz. Latince bir kitabeye de sahip olan kapı, Antalya ziyaretinizde görülmeye değer yerlerin başında gelir niteliktedir.

Hıdırlık Kulesi

Turkish Archaeo News

Bu kule de Kaleiçi sınırlarında yer almaktadır ve Karaalioğlu Parkı’na yaklaşık 25 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Kuleye, Muratpaşa içinden sefer düzenleyen otobüs ve dolmuşlar aracılığıyla rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 2. yy’da üst kısmı silindir, alt tarafı ise kare olacak şekilde, 14 mt’lik bir yüksekliğe sahip şekilde inşa edilmiş bir yapıdır. Ayrıca kulenin alt kısmında bir oda bulunmaktadır.

Geniş bir gezinti alanı bulunan üst katına çıkmak için daracık merdivenler kullanmanız gereken kule, hangi dönem içerisinde ve ne amaçla yapıldığı bilinmese de, Roma Dönemi’ne ait mezar kalıntılarına sahiptir. Osmanlı ve Selçuklu İmparatorluğu dönemlerinde ise onarıma tabi tutulmuş ve günümüze sapasağlam şekilde ulaşabilmiştir.

Bulunduğu konum itibari ile çevresinde muhteşem manzaralara sahip olan kule, etrafındaki çok sayıda bulunan kafe ve restoran ile gezilmeye değer bir yapıdır.

Karaalioğlu Parkı

Photo Antalya

Antalya ilinin en büyük parkıdır. Günümüzde daha da büyütülerek, devasa bir dinlenme yeri haline gelmiş olan park, 1940 yılında yapılmıştır. Piknik ve çocuk oyun alanları, çay bahçeleri ve yerliler tarafından mirador diye tabir edilen üç adet seyir terasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu teraslar sayesinde, Antalya ve çevresindeki büyüleyici manzarayı, tüm güzellikleri ile seyir edebilir ve Beydağları ve Konyaaltı’ndaki kalabalık plajlara göz atabilirsiniz.

Yaklaşık olarak 120 farklı bitkiye ev sahipliği yapan Karaalioğlu Parkı’na, onun yemyeşil ve muazzam tabiatına girişler, belediye tarafından işletilmekte olan bir yer olduğundan dolayı ücretsizdir. Park içerisinde bulabileceğiniz pek çok hediyelik eşya dükkanı ve temel ihtiyaç malzemeleri satan mini marketler mevcuttur.

Ayrıca Muratpaşa ilçesinde bulunan Karatay Medresesi, Murat Paşa Camii, Falez Parkı, Atatürk Parkı ve Lara Plajı’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here