Serik’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Antalya’ya bağlı bir ilçe olan Serik; Antalya il merkezine 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Deniz kıyısından 7 km içeride olan Serik önemli bir turistlik ilçedir.

Serik ilçesi yeşil tabiatı masmavi denizi ile ünlüdür. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist alan Serik ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Hava sıcaklığının yaz aylarında 40 derecenin üzerinde seyir ettiği ilçeye, tatil amacınız doğrultusunda kış ve bahar aylarında da gidebilir ve bir çok tarihi yeri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Aspendos Antik Kenti

Wikimedia

Serik ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Belkıs Köyünde yer alan bir antik kenttir. Aspendos Antik Kenti Akarlar tarafından M.Ö. 10 yüzyılda kurulmuştur. Sonraki dönemlerde farklı medeniyetler tarafından kullanılan antik kentte çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Aspendos Antik Kentte bulunan en önemli yapı M.S. 2. Yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından yapılan amfi tiyatrodur. Döneminde kendi adına para bastıran ilk şehir olan Aspendos Antik Kenti amfi tiyatrosu dünyada büyük öneme sahip eserlerdendir. Köprü çayı ve döneminin önemli ticaret yolları üzerine kurulan Aspendos Antik kenti gelişmiş bir antik kenttir.

Aspendos antik kentinde bulunan amfi tiyatro Selçuklu Devleti zamanında kervansaray olarak kullanılmıştır. Selçuklu zamanında onarılan amfi tiyatro Cumhuriyet Döneminde tekrar onarımdan geçmiştir. Tarihi derinliklerinden gelen bu yapı günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Günümüzde bu tarihi amfi tiyatro konser ve çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır.

Aspendos Antik kentinin bir diğer önemli yapısı su kemerlerdir. 1 km uzunluğunda yapılan su kemerleri ile antik kente Toros Dağlarından ve vadilerden kaynak sular ulaştırılmıştır. Günümüze sağlam olarak ulaşan bu su kemerleri tarihi yapısı ve mimari görüntüsü ile harika bir güzellik oluşturuyor. Ayrıca Aspendos Antik Kentinde agora, bazilika ve anıtsal çeşme de bulunmaktadır.

Zeytintaşı Mağarası

hasanavci010

Antalya’da Serik ilçe merkezinde 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. Zeytintaşı Tepesinde yapılan ocak çalışması sonucunda bulunan Zeytintaşı Mağarası sarkıtları ve dikitleri ile büyüleyici bir güzellik oluşturuyor. 3 ayrı salondan oluşan Zeytintaşı Mağarasına giriş gayet kolaydır. Etrafında yerleşim bulunan Zeytintaşı Mağarasına ulaşım gayet kolaydır. Yemyeşil doğanın içinde bulunan bu mağara doğal güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Belek

Wikimedia

Serik ilçesinin en çok dikkat çeken beldesidir. Tatil beldesi olan Belek 22 km uzunluğundaki kıyı şerdi ile tatilcilerin gözde yerlerindendir. Turizm açısından önemli bir bölge olan Belek beldesi lüks otelleri ve çağdaş tesisleri ile ünlüdür. Ayrıca Belek’te bulunan lüks otellerin en önemli özelliği golf sahalarına sahip olmasıdır. Belek beldesinin yakınlarında bulunan Boğazkent yazlıkları ile dikkat çeken tatil beldelerindendir.

Köprülü Kanyon

natureandlifefoto

Isparta şehrinden başlayıp Antalya tarafından denize dökülen bu suyun, Serik sınırlarında yer alan bölümüne verilen isim Köprüçay vadisidir. Köprüçay üzerinde binlerce insan her yıl rafting yapmaktadır.

Üzerinde iki tane tarihi köprü barındırdığı için Köprülü Kanyon ismini almıştır. Bu köprülerin büyük olanını usta, daha küçük olanını ise çırağı yapmıştır. Köprüçay’da akan suda rafting yapabilir ve harika manzaralara şahit olabilirsiniz.

Uçansu Şelalesi

Mapio

Serik ilçe merkezine 54 km uzaklıkta bulunan Akçapınar Köyünde bulunmaktadır. Uçansu Şelalesi; Havutlu ve Bal Deresinin oluşumuyla Toros Dağları’ndan akmaktadır. Toros Dağları’ndan gelen ve beyaz bir görüntüye dönüşen suların fışkırarak çıkmasından dolayı bu ismi almıştır. Bir kayadan 50 metre yükseklikte coşku ile akan şelale suları harika bir görüntü oluşturuyor. Bu muhteşem manzaraya şahit olan ve dinlenmek için gizemli Uçansu Şelalesine uğramanızı tavsiye ederiz.

Uçansu Şelalesi, üzerinde rafting yapılan Alara Çayı’nı oluşturmaktadır. Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Uçansu Şelalesi içinde yaşayan kırmızı benekli alabalık ile ihtişamlı bir görüntü oluşturuyor. Şelalenin çevresinde dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Bu muhteşem güzelliğe karşı oturup yemek yiyebilir ya da piknik yapabilirsiniz. En güzel manzara fotoğrafları çekeceğiniz Uçansu Şelalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here