Avusturya’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Dünyada sadece bir kaç ülke hem yaz hem kış sezonunun popüler olmasını sağlayan özellikler barındırmaktadır. Avrupa’nın kavşak noktalarından biri olan Avusturya da, bu nadir ülkelerden biri kabul edilebilir. Zira ülke, yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir. Geçmişten itibaren önemli bir lokasyona sahip olan ülke, bu özelliğini günümüzde koruyanlardan biridir.

Kuzeyinde Çekya ve Almanya, güneyinde Slovenya ve İtalya, doğusunda Slovakya ve Macaristan ve batısında Lihtenştayn ve İsviçre ile sınır komşusu olmasıyla adeta bir buluşma noktası olan Avusturya tarihi yapıları, pitoresk dağ ve göl manzaraları, modern yerleşim yerleri, teknolojik gelişmelerin ve gelenekselliğin birleştiği bir kültüre ev sahipliği yapmaktadır.

Ülke, toprak varlığı açısından çok büyük bir alana yayılmamasına karşın, kültüründe yer alan bir çok şeyi diğer ülkelerden ve toplumlardan edinmiştir. İçerisinden geçen Tuna Nehri, şehirlere ve kasabalara hayat vermekte ve turistik cazibeyi artırmaktadır.

Viyana’da Görülecek Yerler

Avrupa kıtasının en çok ziyaretçi alan şehirlerinden biri ve Avusturya Cumhuriyeti’nin başkenti olan Viyana, ülkenin en dikkat çekici yeri olmasının yanı sıra önemli bir ekonomi kentidir.

Tuna Nehri

zeljko511

Bu kadar ünlü olmasının altında yatan sebepler ise zengin tarihi, cazibe merkezleri ve muazzam güzelliklere ve verimli topraklara elverişli ortam oluşturan Tuna Nehri’dir. Geçmiş zamanda Osmanlı’nın da fethetmek istediği ancak geri dönmek zorunda kaldığı bu topraklar, günümüzde milyonlarca turistin ziyaret ettiği ve Avrupa kıtasının en önemli kültürel ve ticari merkezlerinden bir çoğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Yüzyıllardan beridir Batı ve Doğu Avrupa arasında bir geçit görevi gören ülkenin başkenti, dünyanın en büyük opera binalarına, muazzam sanat koleksiyonlarına, ışıklarla donatılmış konser salonlarına, bulunulması gereken müzik festivali alanlarına sahip ve daha bir çok görülmeye değer alanların bulunduğu harika bir yerleşim yeri olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda kozmopolit bir şehir yapısına sahiptir ve Rönesans dönemi dahil pek çok eski bina bulunmaktadır.

Kendine özgü bir havası olan ve özgün sokak yapısı ve kesinlikle bir günden fazlasını ayırmanızı önerdiğimiz gezilecek yerleri ile Viyana, belki de Avrupa’nın en değerli destinasyonlarından biridir.

Innsbruck’da Görülecek Yerler

Inn Vadisi

RonPorter

Inn Vadisi, İsviçre ile Viyana ve İtalya ile Almanya arasında bulunan ve bölgenin iki önemli trafik güzergahının kesiştiği alandır ve Innsbruck şehri burada yer alan en önemli ve popüler kentlerden biridir. Geç Gotik mimari tarzındaki evleri, tarihi ortaçağ dönemine kadar uzanan eski kent bölgesi, kıvrımlı sokakları ve caddeleri ile Avusturya’nın yıl boyunca turist akınına uğrayan bir şehri olarak göze çarpmaktadır. Şehrin neresine giderseniz gidin, çevrenizdeki yüksek dağların olduğunu ve muhteşem manzaralarını görebilirsiniz.

Nordkette

RonPorter

Nordkette yani Kuzey Zinciri,  ormanlık bir arazi olan Bergisel’in bulunduğu yerde yükselen ve pürüzlü zirvelerinde yer alan beyaz örtüler ile adeta pitoresk bir manzara sağlamaktadır. Bu dağ zincirinin yanı sıra 2,304 metre yüksekliğindeki Patscherkofel, çıkılabilecek bir zirveye sahiptir. Kayakçılar arasında oldukça popüler bir yer olan Innsbruck, sadece dağları ile değil; kültürel yaşamı, tarihi binaları, kiliseleri, doğal yaşam ve milli park alanları ve daha pek çok turistik cazibe merkezi ile görülmeye değer bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

2. Dünya Savaşı’nda büyük hasar görmüş bir yerleşim yeri olan Innsbruck, günümüzde kış sporları için oldukça bilinen bir yer ve önemli bir turizm kenti haline gelmeyi başarmıştır. Bir zamanlar yapılan kış olimpiyatlarından geriye kalan kayak merkezleri, günümüzde halen kullanılabilir durumdadır ve pek çok kişinin şehri ziyaret etme nedenlerinin başında gelir.

Salzburg’da Görülecek Yerler

Avusturya’nın Salzburg eyaletinin başkenti ve ülkenin kuzeybatı tarafındaki en büyük şehir olan Salzburg, muhteşem manzaralara sahip lokasyonu ve ilginç mimari yapılarıyla dikkat çeken bir yerleşim yeridir.

Salzach Nehri

Hans

Salzach Nehri, kenti ortadan ikiye ayırırken, 1,853 metre yüksekliğe sahip Untersberg dağı da, şehre pitoresk bir hava katmaktadır. Salzburg’un eski kent bölgesi oldukça dikkat çekici iken, aynı zamanda Neutor ve Neugebaude ilçelerinin arasında kalan geniş meydanlı yerleşim yerleri, keşfederken hayran kalacağınız ortaçağ sokakları ve kompakt bir yapıya sahip mahalleleri de görülmeye değerdir.

Dünyaca ünlü bir müzisyen olan Wolfgang Amadues Mozart’ın doğduğu şehir olması ile oldukça popüler bir yer kabul edilen Salzburg, yıl boyunca Mozart’ın müziklerinden oluşan temalarıyla bir çok festivale, günlük ve haftalık olarak opera konserlerine ve Mozart’ın aile evi müzesinde gösterilen eserlere ev sahipliği yapmaktadır. En önemli turistik noktalar sadece Salzburg’un zengin tarihini deneyimleceğiniz bölgelerden oluşmuyor. Aynı zamanda hemen hemen her köşede sayısız büyüleyici anlayış ve şaşırtıcı kültür cazibeleri de yer almaktadır.

Hohensalzburg Kalesi

Ken Wewerka

Hohensalzburg Kalesi, Mozart müzeleri, Getreidegasse ve Hellbrunn Sarayı, Salzburg’un en popüler yerleri arasındadır. Gerçekleştireceğiniz bir ziyaret ile tüm bu alanlar, bölgeler, tarihi ve turistik eserler ile UNESCO Dünya Mirası listesindeki bu şehir için ideal bir genel bakış sağlayabilirsiniz.

Graz’da Görülecek Yerler

Mur Nehri’nin kıyılarına kurulmuş olan ve yüzyıllardan beridir önemli bir turistik bölge konumunda yer aan Graz, Avusturya’nın ikinci en büyük şehridir ve şehir içerisinde pek çok tarihi, kültürel doğal yapı ve oluşum yer almaktadır.

Eski Kent Bölgesi

maxpixel

Her şehirde olduğu gibi Graz’da da eski kent bölgesi yer almaktadır ve burada bulunan sayısız Barok tarzı mimari yapı, kentin en çok ziyaretçi çeken yerleri arasındadır.

Schlossberg Dağı

Graz

Merkezden de görebileceğiniz bir yüksekliğe sahip ve adeta Graz’ı kucaklarcasına bir heybete sahip olan Schlossberg Dağı, kente otantik bir hava katmaktadır. Kentteki ilk yerleşim, yapılan arkeolojik kazıların sonucuna bakılarak elde edilen verilere göre MS 800’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Kasabadaki ilk topluluğun izi ise 1128 yılını işaret ederken kent, Habsburg hanedanlığının eline geçtikten sonra önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Günümüzde ayakta duran binaların çoğu, İtalyan mimari tarzını yansıtmaktadır ve özellikle Schloss Eggenberg diye adlandırılan Eggenberg bu tarzın en büyük örneğidir. Bu kadar fazla sayıda tarihi ve kültürel binanın ve yapının yer aldığı bir şehir olarak Graz, 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Kentin diğer bir önemli yanı ise, dünyaca ünlü bir aktör olan Arnold Schwarzenegger’in doğduğu yer olmasıdır. 2003 yılında, tıpkı İstanbul’un 2010’da layık görüldüğü gibi, Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş olan Graz, 2009 yılında ise Dizayn Şehri olmaya hak kazanmıştır. Bu büyüleyici kenti derinden hissetmek ve gezilecek yerlerini öğrenmek için rehberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Linz’de Görülecek Yerler

Viyana ve Graz’dan sonra Avusturya’daki en büyük üçüncü şehir olan Linz, konumu bakımından oldukça nazif bir yerde bulunan ve yıl boyunca binlerce turistin uğradığı bir yerleşim yeridir. Kent, Tuna Nehri’nin her iki yakasına kurulmuştur ve olduka cazip bir şehir yapılanmasına sahiptir.

Bohem Ormanı

krotilm

Eğer karayolu ile geliyorsanız, şehre gireceğiniz yol Bohem Ormanı’nın içerisinden geçmektedir ve doğanın Linz için ne kadar büyük bir varlık olduğunu görebilirsiniz. Şehir, içerisinde yer alan kiliselere, kültürel etkinliklerin yapıldığı binalara, doğal ve yapay park alanlarına ve ünlü müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Besteci Wolfgang Mozart başta olmak üzere, roman yazarı Adalbert Stifter, Anton Bruckner gibi pek çok ünlü ve bir zamanların yaratıcı isimlerini de ağırlamıştır.

Kente girdiğinizde sizi karşılayan Tuna Nehri boyunca yürüyüş yapmayı, çevredeki kırsal ve turistik alanların tadını çıkarmayı ve tarihi ve kültürel yapıları keşfetmeyi ihmal etmemelisiniz. Şehrin sizlere sunacağı pek çok etkinlik ve festival için, en uygun zamanın yaz ayları olduğunu bilmenizde fayda var.

Bregenz’de Görülecek Yerler

Avusturya’nın en batısında yer alan ve İsviçre ile Almanya sınırına yakın bir yerde bulunan Bregenz, aynı zamanda ülkenin Vorarlberg eyaletinin başkentidir.

Pfänder Dağı

wikimedia

Pfänder dağının eteklerine kurulmuş olan şehir, çok kalabalık olmayan ancak sahip olduğu doğal alanlar ve tarihi yerler ile oldukça bilinen bir yerleşim yeridir.

Konstanz Gölü

Hans

Kentin en bilinen cazibe merkezlerinden biri, güneydoğu kıyısında yer alan Konstanz Gölü’dür ve harika manzaralar görebileceğiniz doğal bir alandır.

Bregenzer Ach

wikimedia

Bregenzer Ach, kentin güney kısmında yer alan uzun bir nehirdir ve kent merkezi ise Aşağı ve Yukarı Kent olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kenti popüler yapan en büyük etkinliklerden biri, her yıl binlerce turistin katıldığı ve çok sayıda müzik türünün bir arada oynatıldığı Bregenz Festivali’dir. Aynı zamanda Konstanz Gölü civarında düzenlenmesinden ötürü, doğanın ve müziğin bir arada olduğu ve eğlencenin tavan yaptığını söylemek mümkün.

Opera ve orkestra konserlerinin de yer aldığı festival, kentin kültürel ve her yıl düzenlenen etkinliklerinden sadece biridir. Tarihsel açıdan da önemli yanları bulunan Bregenz’in geçmişi Tunç Çağı’na kadar uzanmaktadır. Keltlerin yaşadığı dönemde kente gelen Romalılar, MÖ 15 yılında Bregenz’i fethetmiş ve burayı önemli bir ticaret merkezi haline getirmişlerdir. Daha sonrasında, 8. yüzyılda ise İskoç rahipler tarafından Hristiyanlık aşılanmış ve nihayetinde klasik bir Orta Avrupa şehri halini almıştır. Ayrıca, şehrin İsviçre ve Almanya’ya yakın olmasından ötürü, pek çok farklı ve nadir manzaralara şahit olabilir ve tarihi yerlerini gezmek için bolca fırsat bulabilirsiniz.

Klagenfurt’da Görülecek Yerler

Slovenya ve İtalya ile sınırı bulunan ve Karintiya’nın başkenti statüsündeki Klagenfurt, Avusturya’nın güney tarafında yer almaktadır. Sassnitz bölgesinin ormanlık alanları ve Slovenya’dan kent merkezine kadar gelen Karawanks sıra dağlarıyla çevrelenmiş bir yerleşim yer olan Klagenfurt, bir pazar kasabası olarak 1161 yılında kurulmuştur.

murtica27

Modernizmin ve antik dünyanın bir arada görülebildiği şehir merkezinde tarihi binalar, son moda ürünleri satışa sunan butikler, pitoresk çevre düzeni, galeriler ve kafeler bulunmaktadır. Neredeyse her Avrupa kentinde bulunan Eski Kent bölgesinin yanı sıra, çok sayıda bulunan ve oldukça çekici görüntüler barındıran Rönesans avluları da ilgi çeken yerlerdendir. Merkezin en yoğun bölgelerinden birinden geçen ve Klagenfurt ve çevresindeki en büyük göl olan Wörthersee’ye kadar uzanan bir kanal yer almaktadır. Oldukça cazip görüntülere sahip kanal ve hendek, 1527 ile 1558 tarihleri arasında inşa edilmiştir.

Yerel dilde ‘halka’ olarak adlandırılan ve Eski Kent bölgesini çevreleyen surlar, şehre otantik bir hava katan en ilginç unsurlardan biridir. Kayda değer sayıda bahçe ve parkın içerisinde yer aldığı surların yanı sıra, görülmeye değer daha pek çok farklı yer mevcuttur.

Kitzbühel’de Görülecek Yerler

Bir şehir veya yerleşim yerinden ziyade, Kitzbühel denilince akla ilk gelen şeylerden biri kayak ve kış sporları olmaktadır. Ülke sınırları içerisinde yer alan en popüler ve en geniş kayak ve kış sporları tesislerine ev sahipliği yapan Kitzbühel, kendisi ile aynı adı taşıyan dağların eteklerinde yer alan yüksek bir vadi içerisine kurulmuştur.

maxpixel

Oldukça büyük bir alanı kapsayan aktivite alanları ve bilinmeye değer özellikler taşıyan tarihi ile, Avusturya’ya gittiğiniz takdirde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Yaz aylarında gelirseniz, yürüyüş ve golf için oluşturulmuş alanları kullanabilirsiniz. Tirol eyalatinde yer alan ve oldukça küçük bir ortaçağ kasabası olan Kitzbühel, 16. yüzyılda ortaya çıkarılmış olan bakır ve gümüş madenleri sayesinde popüler bir yer haline gelmiştir ve bu ününü dünyaya ve özellikle Avrupa’ya yaymıştır.

Hinterstadt ve Vorderstadt

wikimedia

Çevreden gelen insanların tatil yaptıkları ve doyasıya eğlendiği ilçe vari yerleşim yeri, içerisinde Hinterstadt ve Vorderstadt olmak üzere iki cadde barındırmaktadır. Merkezindeki özgün tarzdaki binalar, eski tip evler ve civarında yer alan Alp sıradağlarının muazzam manzaraları ile kesinlikle gidilmesi ve görülmesi gereken bir Avusturya kentidir.

Hallsat’da Görülecek Yerler

Yukarı Avusturya eyaletinde yer alan, sahip olduğu çok sayıdaki geleneksel, yöresel ve doğal yerleri ile dikkat çekici bir tatil kasabası olan Hallstatt, kendisi ile aynı ismi taşıyan gölünün kenarında keşfedilmeye layık bir Avusturya ziyaret noktasıdır.

Graz ve Salzburg kentlerine yakın olmasından ötürü, konumu ile de oldukça popüler olan ve jeostratejik öneme sahip olan Hallstatt, tipik bir Avusturya kasabasından farklı olarak pek çok tarihi ve turistik alana sahiptir. Merkezinde yalnızca bir yol vardır ve genelde araç kullanımına izin verilmemektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan gölü ve çevresi ile, ziyaret edilmesi gereken bir destinasyondur.

Çevrede yer alan şehirlere yapacağınız ziyaretlerde, harika dağ ve doğal alan manzarasına şahit olabilir ve balıkçılık ve yürüyüş ile ilgileniyorsanız mükemmel noktalarda mola verebilirsiniz. Kasabayı popüler yapan göl ise, 8,5 km uzunluğa ve 2 km’lik bir genişliğe sahiptir. Aynı zamanda, kıyılarında yer alan klasik Avrupa köyü evleri ve yaşam alanları ile pitoresk manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here