Öncelikle, Schengen bölgesinde yer alan bir ülkeye girmek için doğru vizeniz olduğunu bilmeniz gerekir. Resmi para birimi avrodur ve para bozdurma işinizi ya Türkiye’deyken ya da Avusturya’dayken elinizdeki nakit ile yapmanızı öneririz. Bankanızdan para çekmek isteyebilirsiniz, ancak yurtdışında para çekme ücretlerinin oldukça fazla olduğunu belirtmek gerekir. 75 Euro’yu aşan bir alışveriş yaptığınızda, kesilen yüzde 13’lük KDV’yi geri almak için bütün alışverişlerinizde fişlerinizi almayı unutmamalısınız.

Taksiler, ülkemizde olduğu gibi yol kenarındayken el sallayarak durmuyor. Genel olarak telefon ile çağırabilirsiniz ve taksilerin durması için uygun yerlerde beklemeniz gerekir. Bu yüzden, ülkedeysen size en yakın taksi duraklarının telefon numaralarını öğrenmeniz fayda sağlayacaktır. Km başına 2,5 Euro gibi bir ücretle çalışan taksilerde bahşiş verme geleneği yoktur ancak isterseniz hesaba ekleme yapabilirsiniz. Bahşiş konusuna gelmişken, konakladığınız otel veya yemek yediğiniz lokantalarda da bir miktar ücret bırakmak isteyebilirsiniz. Genel olarak siparişinizin yüzde 5 veya 10’luk kısmı kabul görmektedir.

Ülkede en rahat ulaşım için araç kiralama yöntemini kullanmanızı öneririz. Zira, boyut olarak geniş bir coğrafya kaplamayan Avusturya’da istediğiniz her yere istediğiniz zaman gitmek için maksimum 4 saatlik yolculuk yapıyorsunuz. Günlüğü 15-20 Euro karşılığında araçlar kiralayabilir ve ödemeleriniz kredi kartı ile de yapabilirsiniz. Ancak, geçerli bir uluslararası ehliyete ve en az 21 yaşında olmaya ihtiyacınız olacaktır. Aracınız ile seyahat ederken otoparkların neredeyse tamamı ücretli olduğunu unutmamalısnız. Ancak işaretlenmiş ve kısa süreli park yerleri de bulabilirsiniz. Petrol istasyolarında dolumları bireysel olarak yapıyorsunuz. Fişi aldıktan sonra kasada ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz. Gerekli durumlarda yardım da isteyebilirsiniz.

Avusturya’nın iklim koşullarına gelecek olursak, ılıman – karasal bir hava hakimdir. En düşük sıcaklıklar Ocak ayında, en yüksek ise Temmuz ve Ağustos ayında görülmektedir. Deniz olmasa da, havuz suyu sıcaklığı 25+ dereceden fazla olabilmektedir. Giysilerinizi toparlarken dikkat etmeniz gereken bir şey var. Hava durumuna göre giyineceğinizi düşünebilirsiniz ancak, ekstradan elverişli ve pratik giyim malzemelerini yedekte bulundurmak her zaman iyi olacaktır. Absürt olacağını düşünmemelisiniz, zira yerliler insanları dış görünüşü ile yargılamayan bir toplumdan oluşmaktadır.

Toplu taşıma araçlarının ücretsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü binişinizde veya içerdeyken kimse birşey istemiyor. Ancak polis, bilet kontrolü yapıldığında almadığınızı farkederse 80 Euro’luk bir ceza ödetiyor. Trafik kurallarına uyan ve uymayan insanlar görebilirsiniz. Multikültürel bir toplum yapısına sahip olan ülkede Türkler, Faslılar ve Cezayirliler çoğu kuralı çiğnemekten yanayken, Polonyalılar, Almanlar ve Çekler tüm kurallara uymaktan yanadır.

Restoranlarda, masanıza gelen herşey için para ödemek durumdasınız. Eğer bir Türk lokantasında değilseniz, masanıza gelen bir ekmek için dahi hesabınıza ücret yansıtılır. Bu yüzden yediğiniz herşeyin hesabını yapmanızı öneririz. Yemek seçimlerinizi, kültürümüzde var olan tatları bulabileceğiniz restoranlardan yana mı, yoksa tatile çıkmış iken daha geleneksel ve yöreye ait yemeklerden yana mı kullanacağınıza siz karar verin.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here