Tatillerin en güzel kısımlarından biri de, dönüş yolunda alınan hediyelik eşyalardır. Ziyaret edilen yere ait yöresel veya hatıralık bir ürün de olabilir, geleneksel veya modern bir ürün de satın alınabilir. Yiyecek, içecek, uzun ömürlü eşyalar, takılar, kartpostallar ve daha pek çok nesne, tatillerin dönüşünde sevdiklerinizi heyecanlandırmak için edinilen ürünlerdir. Avusturya, köklü bir geçmişe sahiptir ve bünyesinde barındırdığı farklı kültürlerin birer yansıması olarak bir çok alışveriş yelpazesi sunmaktadır.

Viyana, Salzburg, Linz veya Inssbruck gibi büyük şehirlerin yanı sıra St. Polten, Kitzbühel veya Klagenfurt gibi daha küçük yerleşim yerlerinde bulabileceğiniz pek çok türdeki hediyelikler, ülke genelinde üne sahip modern ürünlerden, geçmişi asırlar öncesine dayanan yöresel varlıklara kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin Viyana’daki Mariahilfer Sokağı’na ve Linz’deki Landstrasse’de tüm bu türleri bulabilir ve tatil dönüşü valizinize atabilirsiniz. Avusturya’nın yöresel ve geleneksel ürünlerinden satın almak isterseniz, en uygun fiyatlı ve kaliteli işçilikleri barındıran semt pazarlarına uğramanızı tavsiye ederiz. Nihayetinde serbest bir piyasa olan bu yerlerde pazarlık payının büyük ölçüde fiyat – performansı etkilediğini gözlemleyebilirsiniz.

Alabileceğiniz bir çok ürünün, fiyatların TL bazında değil Euro bazında olacağını varsayarak hesaplama yaptığınızda çok pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, bu durumu pazarlıkta etkili olmayacağını söylememiz gerekir. Birim olarak düşündüğünüzde bir kavanoz yerel reçel için 5 Euro’nun 30 lira (2018 – Ekim kuru ile) olduğunu düşünmeniz ve indirim beklemeniz, satıcılardan pazarlıklarınızda negatif yanıt almanıza sebep olabilir. Bu yüzden, ücretleri daima birim olarak varsaymanızı öneririz.

Ülkenin en popüler ürünlerine gelecek olursak, Manner fındıklı gofretlerini listemizin başına koyabiliriz. 1890 yılında kurulan ve günümüzde dahi popülerliğini devam ettiren çikolata şirketi, ‘’herkes için çikolata’’ mottoso ile Josef Manner tarafından kurulmuştur. Manner, Avusturya’da neredeyse her şehirde ve semtte görebileceğiniz bir mağazadır ve diğer dükkanlarda yer almayan bir çok ürüne sahip olmasından ötürü, ‘ender’ bir markadır. Gofretler, farklı çeşitlerde ve sayılarda satın alınabilir ve istediğiniz takdirde, uzun süre muhafaza edilebilen ve çıtırlığını korumanıza yardımcı olacak özel paketler edinebilirsiniz.

Müziğin, tarihin ve geleneğin bir araya getirildiği Salzburger Mozartkugeln sırasıyla antep fıstığı, çikolata, badem ezmesi ve çikolata kaplamasıyla oluşturulan top şeklindeki yiyeceklerdir. Salzburg kentinde doğan ve büyüyen Paul Fürst tarafından, Wolfgang Amadeus Mozart öldükten sonra ortaya çıkarılan ve onun şerefine adını Mozartkugel olarak belirlenen çikolata, günümüzde en bilindik hediyelik eşyalardan biridir. Alter Markt, Mirrabellplatz, Gereidergasse ve Ritzerbogen gibi yerlerde bulabileceğiniz otantik ürünün envai çeşidini deneyebilir ve ülkenize dönüşte yanınıza alabilirsiniz.

Her yıl 150 farklı çeşidiyle beraber 500 tona yakın çikolatasının satıldığı Zotter, Avusturya’nın ve Avrupa’nın en çok tüketilen ve satın alınan yiyecekleri arasına girmektedir. Fairtrade etiketini gördüğünüz bir ürün, Zotter’e aittir ve ürünler üzerinde gelişmekte olan ülkelerdeki dezavantajlı üreticilerin daha iyi bir anlaşma sağladıkları bağımsız bir garanti olarak yer alan bağımsız bir tüketici etiketidir.

Tadıyla, aromasıyla ve yüzyüde yüz doğal oluşu ile kabak çekirdeği, Steiermark eyaletinin göz bebeği gibidir. Ülkeyi ziyarete gelen yabancıları mutlaka rastladığı ve yerel halk tarafından da oldukça beğenilen bir ürün olan kabak çekirdeği salatalar, makarna, pirinç yemekleri, baharatlar veya soslarda kullanılmaktadır. Ancak ilginç olan yanı, yağıdır. Pek çok baharatçıda veya markette rastlayabileceğiniz gibi, yöresel ürünler satan küçük dükkanlarda da bulabilirsiniz. Tatil dönüşünüzde yanınıza mutlaka bir paket almanızı tavsiye ederiz.

Avusturya’daki en popüler hediyelik eşyaların bir kısmını ardımızda bıraktıktan sonra, gelelim en ünlü alışveriş caddelerine ve bölgelerine. Mariahilfer Caddesi, Viyana’nın kalbinde yer alan ve şehirdeki en hareketli alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgedir. Ülkenin en geniş ve büyük alışveriş caddesi olarak bilinir. Geniş ara sokakları, düzenli peyzajı ve hoş sokak kafelerinin yer aldığı Mariahilfer, kentteki en kalabalık yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Eğlenceli yürüyüşler, eski ve yeni mimarinin yanyana görülebildiği binalar, bujiteri ve giyim mağazaları ile birlikte hoş vakitler geçirebileceğiniz bir yerdir. Orta Çağ dönemine gidersek, Mariahilfer’in bulunduğu yer ülkenin en otantik şaraplarının yetiştirildiği ve bir satış noktası olarak bulundurulduğu bölgedir. Günümüzde ise deri eşyalar, mobilya ve aksesuarlar, kitap ve kırtasiye ürünlerine kadar geniş bir alışveriş yelpazesi görülmektedir.

Linz’e geldiğinizde ise Landstrasse, Viyana’nın Mariahilfer’ından sonraki en büyük Avusturya alışveriş caddesi olarak sizi bekliyor olacaktır. Barok tarzındaki mimari yapıları ile oldukça hoş bir atmosfere sahip olan cadde, Linz merkezinden Blaumau kavşağına kadar uzayan bir çok dükkana sahiptir. Üstelik Avusturya’daki en büyük kilise olan Neuer Dom da sokağın sonunda yer alan önemli bir yapıdır. Uluslararası ve yerli bir çok markanın yer aldığı alışveriş mağazalarının yanı sıra, sıcak bir sohbet için mükemmel olan kafeteryalar ve eşsiz lezzetler sunan restorantlar da caddede yer almaktadır.

Avrupa’daki en güzel bulvarlardan biri olarak kabul gören ve içerisinde yer alan alışveriş merkezleri, butik dükkanlar, restoran ve kafelerin yanı sıra tarihi binalar ile de oldukça dikkat çeken Maria Theresea Caddesi, Innsbruck’un ve Avusturya’nın en popüler alışveriş bölgelerinden biridir. Orta Çağ’a kadar dayanan Barok mimari tarzındaki yapıların bozulmadan birer mağazaya, dükkana ve ya kafeye dönüştürüldüğü caddede yer alan ürünlere göz atarken, diğer yandan da Aziz Anna Sütunu, Nordkette gibi unsurları da görebilme fırsatına sahip olursunuz.

Klagenfurt’un en ilgi çekici ve kalabalık alışveriş caddesi olan Kramergasse, Gotik ve Barok tarzını en iyi yansıtan yapılardan bir çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Kraliyet sarayı, dükkanlar, eski tip Burgher evleri ve kafelerle dolu cadde, şehre gelen turistler ve eğitim döneminde öğrencilerle dolup taşan bir bölgedir. Cadde bitiminde ise şehrin tarihi Eski Kent bölgesine açılan bir kapı mahiyetindeki Alter Platz’ı görebilirsiniz. İçerisindeki yapıların çoğu 16. ve 17. yüzyıllara ait olan caddede yer alan zarif mağazalarda ve butiklerde alışveriş yapabilir ve çocuklarınız ile gelmiş iseniz Kinderwerk Klagenfurt’a (çocuk bakım yeri) teslim edip doyasıya gezebilirsiniz.

Büyük şehirlerdeki en önemli alışveriş bölge ve caddelerini gezdikten sonra, gelelim diğer küçük çaplı ancak bir o kadar da popüler şehirlerin alışveriş merkezlerine. Graz, başlı başına büyük bir şehir ve içerisinde yer alan geleneksel mağazalar, sokak yemekleri için restorantlar, turistik bölgelerindeki dükkan ve butikler ile bilinen bir yerleşim yeridir. Sackstrasse, Graz’ın en bilindik alışveriş bölgesidir ve sanat tutkunları, antika hayranları ve modern – yenilikçi zanaatlar ile ilgilenenlere hitap eden pek çok dükkana ev sahipliği yapmaktadır. Art Mile olarak adlandırılmasının ardındaki sebep ise sanatın en ön planda yer almasıdır.

Son olarak Bregenz’de iseniz Kaiserstrasse’ye, Eisenstadt’ta iseniz Hauptsrasse’ye ve St. Pölten’deyseniz Kremsergasse’ye uğramadan dönmemenizi öneririz. Tüm bu caddelerin harika birer geçmişi, güzel alışveriş imkanları ve huzurlu ve canlı bölümleri yer almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here