Tarihi ve kültürel alanları, binaları, sarayları, kaleleri ve halen at arabalarının dolaştığı bazı otantik şehir sokakları ile Avusturya, geçmişin ve geleceğin bir arada yaşandığı bir Avrupa ülkesidir. Dünyayı gezen turistlerin en uğrak noktalarından biri olan ülke, yaz ve kış dönemi farketmeksizin mutlak bir gezgin kalabalığına sahiptir. Durum böyle olunca, gece hayatı da kaçınılmaz bir şekilde hareketli hale geliyor. Öğrenci ve genç nüfusun yoğun olduğu Innsbruck, başkent olmasının yanı sıra tarihi ve kültürel açıdan da önemli unsurların yer aldığı Viyana, Alpler’in dört bir yanından çevrelediği doğal alanlarının yanı sıra devasa gece kulüplerinin bulunduğu Salzburg kentleri gibi bir çok yerleşim yeri, ülkenin gece hayatının daima canlı geçtiği yerlerin başında gelir. Ülkenin akşam saatlerinde yapılan en popüler aktivitelerinden parti kültürüne ve gece kuşları için eğlence kulüplerinden ünlü sokaklara kadar herşeye hep birlikte değinelim.

Viyana, ülkedeki en renkli ve en canlı gece hayatının yaşandığı yerdir. Gün boyunca gezebileceğiniz ziyaret alanlarından sonra, akşam yemeği için bir çok ünlü veya geleneksel tarzda restoranta, kafeye veya lokantaya gidebilirsiniz. Ardından, özellikle yaz aylarında geç saatlere kadar açık olan bazı mağaza veya dükkanlara uğrayıp alışveriş yapabilirsiniz. Eğlenceyi geç saatlere bırakmak istiyor ve ünlü bir gece kulübüne gitmek istiyorsanız, şehirdeki en iyi yerlerin başında Babenberger, Volksgarten Clubdisco, Praterdome, Club Schwarzenber ve Albertina gibi yerler gelir. Dünyanın diğer bölgelerinden ve Slovakya, Polonya veya Almanya gibi yerlerden gelen yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen mekanlardır. Ayrıca, şehirde yaşan büyük bir Türk varlığını göz önünde bulundurursak, vatandaşlarımıza ait bir çok gece kulübü, restorant veya kafeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Genellikle sahip olduğu kaleler veya eski saraylar ile tanınmış olan Salzburg, yaz aylarında haftanın neredeyse her günü, kış sezonunda ise özellikle haftasonları dolup taşan bir çok gece mekanına ev sahipliği yapan şehirdir. Ülkemizdeki barlar sokağı tarzı yerlerin bir benzeri de Salzburg’da görülebilmektedir. Pek çok gece kulübü, pub veya bar birbirine çok yakın mesafelerde bulunur ve şehri ziyarete gelen turistler ve yerli halk için eğlence imkanı sağlarlar. Şehir merkezinde 40’tan fazla orta ve büyük segmentte gece kulübü yer almaktadır. Bu yüzden hangisi veya hangilerini tercih edeceğinize önceden karar vermenizi tavsiye ederiz. Öneri olarak ise Russ Bar, Times Bar, Kelt Soul, Soda Kulübü, Rockhouse Bar, Jazzit veya Take Five gibi yerleri sunabiliriz.

Üniversite ve doğal olarak öğrenci şehri olarak bilinen Innsbruck, gün battıktan sonra harekete geçen bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor. Sakin ve bir o kadar da heyecan verici şehir merkezini ve çevreyi gezdikten sonra, akşam saatlerinde artan kalabalıkla beraber gece hayatı hız kazandığını farkedebilirsiniz. Eski Kent bölgesinde yer alan ve yanyana bar, pub ve gece kulübünden oluşan mekanlardan birine uğrayabilir ve eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Kulüp seçiminde zorlanıyor ve iyi bir öneri arıyor iseniz Club Cubique, M+M Bar, Zappa Müzik Barı, Cafe-Bar Babalon veya Dachsbau Night Club gibi yerlere göz atabilirsiniz. Techno veya House tarzındaki müziklerin yoğun olarak çalındığı yerler dışında, yerel ve en iyi şarap koleksiyonlarını barındıran, daha sakin bir ortama sahip kafeleri veya teras mekanlarını da tercih edebileceğinizi unutmamalısınız.

Birçok değerlendirmeciye ve çoğu gezgine göre Linz, Avusturya’daki gece hayatının en ilginç yaşandığı atmosfere ev sahipliği yapan şehir olarak biliniyor. Çeşitli ve bir o kadar da farklı kültürlerin bir arada yaşam sürdüğü şehirde, gece hayatını eğlenceli hale getiren aktiviteler daima mevcut. Özellikle yaz aylarında ve kış sezonunun Cumartesi günlerinde, insanlar sokağa çıkmayı ve şehirdeki gece kulüplerine gitmeyi tercih ediyorlar. Pubların ve barların oldukça yaygın olduğu cadde ve meydanlarda tur atabileceğiniz bir yapıya sahip olan şehirde Frau Dietrich, Easy, Exxtrablatt, Chelsea Pub veya Lennox gibi ünlü mekanları ziyaret edilecekler listenize koymanızı tavsiye ederiz.

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan ve kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkan Graz’ın gece hayatı, bol seçenek sunan bir yapıya sahiptir. Gündüz vakitlerinde Avusturya’nın en iyi korunan tarihi ve kültürel eserlerini gördükten sonra, akşam saatlerinde dışarı çıkabilir ve muazzam şehir manzaraları eşliğinde yöresel veya geleneksel tatlar yiyebileceğiniz ünlü restorantlara, kafelere veya lokantalara uğrayabilirsiniz. Haftasonuna denk getirirseniz en az iki kat daha kalabalık olacak olan gece kulüpleri, İrlanda barları, şarap barları, yaz aylarına açık hava barları ve publardan birine gidebilir ve eğlenceye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Şehirde en popüler mekanlar arasında ise Eczane Bar, Ofis Pub, Dreizehn Genussbar, Gosser Brau Graz, M1 ve Flan O’Brien gibi yerler göze çarpmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here