Bir zamanların en köklü hanedanlıklarının ve ardından krallıklarının yer aldığı Avusturya’nın günümüzdeki mutfağı, halen bu izleri taşıyan ve oldukça çok çeşide sahip bir hal almıştır. Ülkenin mutfağı, tarihi etkiler ile karakterize şekilde gelişmiş ve değişmiştir. Çok kültürlü bir ülke olmasından ötürü her şehir ve eyalet kendine özgü tatlara sahiptir ve Slovaklar, Polonyalılar, Hırvatlar, Türkler ve daha pek çok farklı milletin yaşadığı ülkede yemek ve içecek seçenekleri üst seviyelerde fazladır.

Ülkeye sonradan dahil olan milletler, kendileri ile birlikte getirdikleri yiyecek kültürlerini de topluma empoze ederek, adeta çok kültürlü bir Avusturya mutfağı oluşturmuşlardır. Aynı anda ulusal ve bölgesel olabilen bir çok yemeğin yanı sıra, belli bir yere ait olan yiyecek çeşitleri de bulunabilmektedir. Daima karlı zirveleri ile Alpler, kırsal alanların bahar ayında yemyeşiş çimen ve çiçeklerle bezendiği yerler, düz ve aynı zamanda engebeli arazileri ve Viyana, Salzburg ve Innsbruck gibi çarpıcı şehirlerini gezerken tadabileceğiniz özel lezzetler için rehberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Ülkenin verimli topraklarından elde edilen ürünler ve çevresindeki ülkelerden ithal edilen ürünler ile ortaya çıkarılan lezzetler arasında et ve hamur işlerinin yeri oldukça fazladır. Ekmek, ülkemizde olduğu kadar yaygın olmasa da, diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha fazla tüketilen bir üründür. Patates, tavuk ve kırmızı et gibi gıda ürünleri, pastada büyük bir yere sahiptir. Şnitzeli anavatanı olmasının yanı sıra, gulaş ve kızarmış ürünler de büyük ölçüde herkesin beğenisini kazanmış tatlardır.

Elmalı Strudel

Marjorie Marina

Elmalı strudel, ülkenin en tanınmış tatlarının başında geliyor. Almanlar tarafından sahiplenilmek istenmişse de , tescilli olarak bir Avusturya yemeği olduğu kanıtlanmıştır. Elmalı turtayla benzer özellikler taşıyan yiyecek, hamurun içerisine elma doldurulmasının ardından pişirilir ve pudra şekeri ile süslendikten sonra servis edilir. Ayrıca kuru üzün, tarçın ve farklı baharatlar da karışıma dahil edilebilmektedir. Sokak lezzetleri arasında yerini daima alan bir yemek olan elmalı strudel, mutlaka denemeniz gereken bir tattır.

Şnitzel

Wikipedia

Çoğumuzun karşısına çıkan ve neredeyse hepimizin bir kere de olsa yemiş olabileceği bir yiyecek olan şnitzel, orjinal olarak ana vatanı Avusturya’da yenilmesi gerektiğini düşündüğümüz bir türdür. Genellikle Viyana şnitzeli olarak tabir edilmektedir ve ulusal yemekler listesine girmeyi başarmış bir lezzettir. Sokak büfelerinden lüks restoranlara kadar her yerde bulabileceğiniz bir yiyecek olan şnitzel, yanında ekşi krema, soğan ve patates kızartması ile servis edilir ve çoğu sokak arasında ve büyük restoranttaki menülerde mevcuttur. Avusturyalılara göre mükemmel bir öğle yemeği olarak kabul edilir.

Sosis

Archive

Otantik bir yemek arayışında olanlar için, belkide çoğumuza göre sıradan olarak kabul edilen sosis, Avusturyalılar ve ülkeyi ziyaret eden turistler tarafından sıkça tüketilen ve sevilen bir yemektir. Doğu Avrupa’nın geneline yayılmış olan sosis kültürü, başkent Viyana başta olmak üzere bütün şehirlerdeki restorant ve sokak arası menülerde görülebilir. Domuz ve sığır etinden elde edilen etlere sosis şekli verildikten sonra, düşük sıcaklık derecelerinde bekletilen yiyecek, daha sonrasında soslar ve diğer ek ürünler ile servis edilmeden önce kızartılır veya ana yemeklerde kullanılmak üzere dilimlere ayrılır.

Knödel

Wikipedia

Hem tatlı hem de tuzlu yiyecek türleri arayanlar için Knödel, Avrupa’nın çoğu yerinde bilinen bir börek türüdür. Avusturyalıların kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri yiyecek, atıştırmalık bir ürün olarak tüketilmektedir ve genç – yaşlı farketmeksizin herkes tarafından tercih edilmektedir. Tuzlu versiyonu, çorba veya köfte şeklinde servis edilirken, erik ile yapılan türü ise en çok tercih edilen tatlı versiyonlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ekmek köftesi gibi bir şekle sahip olan yiyecek, diğer ana yemekler ile beraber tüketilebilmektedir.

Tafelspitz

Cooked Earth

 

Tipik bir Avusturya yemeği olarak bilinen ve ülkedeki çoğu restorantta ana yemek olarak servis edilen tafelspitz, sığır etinin baharat, sebze ve diğer malzemeler ile birlikte kaynatılmasından elde edilen bir türdür. Daha sonrasında ekşi krema, yaban turpu veya kıyma haline getirilmiş elma ile birlikte karıştırılmakta ve çoğu turist tarafından sevilerek tüketilmektedir. Yemeğin isim anlamı, sığırın belli bir bölgesine verilen addır ve bu Pazar veya restorantta farklı anlamlar taşıyan bir sözcüktür. Doyurucu bir yemektir ve genel itibari ile başlangıç olarak tercih edilir.

Tiroler Gröstl

Ed Smith

En popüler Viyana ve Avusturya geneli yiyeceklerinden biri olan Tiroler Gröstl, kıyma haline getirilen sığır etinin patates eklenerek tereyağında pişirilmesi ile hazırlanan bir türdür. Domuz eti türevi de tüketilir ancak isteğe göre etin türü değiştirilebilmektedir. Yemek hazırlandıktan sonra, üzerine pişmiş yumurta koyulur. Çıkış yeri, Tirol’ün kayak merkezlerine yakın yerlerdeki köyleri olarak kabul edilmektedir.

Klasik bir Avusturya yemeği olan Tiroler Gröstl, ülkede denemeniz gereken et yemeklerinden biri olarak, mutlaka karşınıza çıkacaktır. Kültürümüzde erişte olarak bilinen ve farklı olarak yumurta, peynir ve bir kaç diğer eklentiler ile süslenip pişirilen bir yiyecektir. Genellikle, küçük tava benzeri kaplarla servis edilir ve aslen Almanya’nın Svabya bölgesinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde bir çok turist, ülke ziyaretinde denemektedir ve genel olarak şarap ile birlikte tercih etmektedirler.

Gulaş

ReteteDePoveste

Patates, Avusturyalılar ve çevresindeki ülkeler için bulunmaz nimetlerden biri olarak kabul edilmektedir. Macaristan’a ait olan ancak Avusturya-Macaristan Krallığı’nın yıkılmasının ardından ülke içerisinde tüketilmeye devam edilen patates yemeği gulaş, sıcak bir çorba gibi tercih edilmektedir. Aynı zamanda soğan, biber ve sos gibi ürünler ile birlikte pişirilen türlere de sahiptir. Acı biberin de katılmasının ardından terbiyelenen patates, genel olarak Avusturyalılar kahvaltılarında tercih ettiği bir yemek olarak tercih edilir. Yanında kızarmış ekmek ve yöresel ürünler de sunulabilir.

Kaiserschmarrn

Kathryn

Kaiserschmarrn, krallara layık yemek anlamına gelen ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemindeki kral 1. Franz Joseph’ten adını alan yiyecek türüdür. Aslen parçalara ayrılan krep veya pankek gibidir. Tatlı olarak veya ana yemek olarak servis edilebilmektedir. Pişirilen kek veya krepler küçük parçalara ayrılır ve içlerine tatlı soslar, reçeller, karamelize kuru meyveler veya kompostoları doldurularak hazırlanır. Köklü tarihi ve eşsiz lezzeti ile kaiserschmarrn’ı mutlaka denemenizi öneririz.

Buchteln

Boston Globe

Avusturya’nın günlük yemeklerinden biri haline gelen ancak kök olarak Bohemya zamanına kadar uzanan tarihi ile buchteln, yumuşak çöreklere benzeyen ve içerisinde reçel, öğültülmüş haşhaş veya diğer tatlı malzemeler barındırmaktadır. Süngerimsi bir yapısı vardır ancak üzerine vanilya sosu gibi bir çok sos ilave edildiğinde mükemmel bir tatlıya dönüşmektedir. Ülkeye gelen pek çok turist tarafından beğenilerek yenilen bir lezzet olan buchteln fırınlarda, bazı restorantlarda ve kafelerde bulunabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here