Neredeyse yüzde 75’i alp topografyası etkisinde olan ve yüzde 50’si ormanlık bir toprak bütünlüğüne sahip olan Avusturya, İsviçre’den sonra Avrupa’nın en dağlık ülkesidir. Durumun böyle olması, ulaşım konusunda küçük karışıklıklara yol açıyor olsa da, ülke genelinde istediğiniz her yere rahat bir şekilde ulaşabilme imkanları bulunuyor. Tren, otobüs, kiralık araba, bisiklet ve taksiler, neredeyse tüm şehir ve kasabalarda aynı anda bulunabilecek ulaşım seçenekleri arasındadır. Havayolu ile ulaşım, ülkenin oldukça küçük bir toprağa sahip olmasından dolayı yurtiçinde pek fazla tercih edilmemektedir. Karayolu ve demiryolu ile ulaşımın yaygın olduğu ülkeyi dolaşırken Alpler’in, kayak merkezlerinin, ormanlık alanların, göllerin ve akarsuların muazzam manzaralarını görme fırsatı elde edersiniz.

Öncelikle ülke, Avrupa’nın orta kısmında yer almasından ötürü her yönden ulaşım kolaylığına  sahiptir. Havayolu ile ulaşım sağlamak için Viyana Uluslararası Havalimanı’na veya Innsbruck Kiranebitten Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz. Ayrıca, uygun şartlar sağlanmış ise, Almanya – Münih’e inebilir ve buradan kısa bir yolculuk ile Salzburg üzerinden ülkeye giriş yapabilirsiniz.

İstediğiniz yerde, istediğiniz zaman hareket edebilmek ve özgürce seyahat gerçekleştirmek adına araç kiralama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ülkenin bir ucundan diğerine ulaşmak için en rahat yol bir araba kiralamaktır. Zira 650 km’lik bir uzunluğa 300 km’lik genişliğe sahip, oldukça küçük bir ülke olan Avusturya’yı 1 hafta gibi kısa bir sürede gezip görebilirsiniz. Ancak sanılanın aksine biraz pahalı olan araç kiralama hizmetlerinden faydalanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus bulunuyor. Yılın büyük bir kesiminde yağış alan ve soğuk bölgeleri bulunan ülkede araç sürmek, Türkiye’dekine nazaran daha zorlayıcı olabiliyor. Kış lastikleri, emniyet kemeri, şerit ihlalleri gibi durumlara dikkat edilmesi gerektiğini ve yayalar ile bisiklet sürenlerin öncelikli olması gibi sosyal unsurları unutmamalısınız.

Kasım ayından Nisan ayına kadarki süreçte kış lastiği takmak zorunludur. Ocak ve Şubat aylarında, Alpler’e ve diğer dağlık alanlara yakın yerlerde seyahat ediyorsanız kar yağışını daima göz önünde bulundurmanız gerektiğini ve geçici olarak otoyolların ve dağ geçitlerinin kapalı olabileceğini belirtmekte fayda var. Ayrıca Viyana ve Salzburg gibi büyük kentlerde Alstadt diye tabir edilen Eski Kent bölgeleri araç trafiğine kapalı ve otopark ücretleri oldukça pahalı. Kiraladığınız aracın sigortası isteğe bağlıdır. Kredi kartınızın ücretsiz ek araç kiralama sigortası sunup sunmadığını kontrol etmenizi öneririz. Havalimanlarında kiralanan araçlar yüksek bir ücrete tabidir, bu yüzden bir şehir konumundan kiralamayı düşünün. Avusturya, Hertz, Avis ve Auto Europe dahil olmak üzere birçok uluslararası araç kiralama ajansı vardır.

Ülkede yapacağınız en verimli ve en iyi seyahatlerden birisi de tren yolculuğudur. Yemyeşil manzaralar ve kent yapıları eşliğinde yapabileceğiniz seyahatler hakkındaki zaman çizelgeleri, seyahat süreleri, fiyat ve bilet işlemlerinin neredeyse tamamı internet üzerinden yapılabilen Avusturya’da, demiryoluna sahip bir çok şehiriçi ve şehir dışı güzergahlı kentler yer almaktadır. Oldukça ucuzdur ancak kiralık araç ile katedeceğiniz sürenin biraz daha fazlasında istediğiniz yere ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

Yüksek hızlı trenlerin de sayısı oldukça fazladır ve ülkedeki en büyük sağlayıcı şirket OBB Railjet’tir. Ergonomik koltuklar, ücretsiz Wi-Fi ve üç farklı hizmet sınıfından faydalanabileceğiniz yüksek teknolojili trenler ile doğal güzergahlar üzerinde seyahat edebilir ve viyadükler, tünel ve köprülerden geçerkenki yaşayacağınız unutulmaz gezginlik hissini tadabilirsiniz. Semmering Demiryolu, 1854 yılında tamamlanmış olan ve dünyanın en büyük demiryolu mühendisliği olarak kabul edilerek UNESCO Dünya Mirası Listesi’ine alınmıştır.

Avusturya oldukça küçük olduğu için şehirler arası tren seyahati nispeten kısadır. Viyana’dan Salzburg’a yaklaşık 2,5 saat (ya da Münih’e iki saatten az). Graz ile Innsbruck arasındaki yolculuk yaklaşık altı saat sürüyor. Trenler, sizi yerel turizm kurulunu bulabileceğiniz şehir ve köylerin merkezine ulaştırır ve ayrıca tren, otobüs, kiralık araba, tekne ve hatta bisiklet veya teleferik ile trenlerin geçebileceği daha kırsal alanlara varabilirsiniz. Biletlerinizi, seyahat tarihinizden en az 2-3 gün öncesinden planlamanız durumunda daha uygun fiyatlara geleceğini de hatırlatmak isteriz.

Otobüsler sizi, yüksek rakımlı kayak merkezleri ve mezralar da dahil olmak üzere, trenle erişilemeyen uzak bölgelere ve köylere ulaştırabilir. Ayrıca, otobüs kalkışları genellikle tren varışlarıyla aynı zamana denk geliyor ve biletler önceden satın alınabiliyor. OBB’nin Postbus ağı, toplamda 40.000 otobüs durağı bulunan 900 güzergahı kapsıyor. Burgenland’daki Discobus yolları ve Viyana ve Salzburg çevresindeki otobüsler dahil olmak üzere şehrin gece için dışarı çıkılabilecek daha kalabalık bölgelerine hizmet veren gece otobüsleri de bulunmaktadır. Ayrıca, rotaları planlamanıza, bölgesel otobüs durakları ve çevre bölgeleri haritalarını indirmenize, seyahat tarifeleri düzenlemenize ve seyahatlerinizde gecikmeler ve diğer ilgili uyarılar hakkında gerçek zamanlı bilgi edinmenize olanak tanıyan ücretsiz bir Scotty mobil uygulaması da edinebilirsiniz.

WESTbus Viyana, Klagenfurt, Linz ve Graz arasında sınırlı otobüs yolculuğu sunmaktadır, ancak ana hizmet rotaları, Avusturya’nın büyük şehirlerinden Prag, Münih, Berlin ve Budapeşte gibi diğer yerlere gitmektedir. Kıta çapında hizmet veren 30’dan fazla Avrupa otobüs şirketlerinden oluşan bir grup olan Eurolines’in bir parçası olarak tercih edebileceğiniz güvenilir bir otobüs şirketidir.

Bisiklet ile ulaşım sağlayabileceğiniz bir çok imkana ve bölgeye sahip olan Avusturya, kaldırımlarında sadece yayalara değil, aynı zamanda bisiklet sürenlere de yer ayırmaktadır. Şehir merkezleri gibi düz arazilerde kiralayabileceğiniz bir bisiklet ile kolayca seyahat edebilir ve çevreyi gezebilirsiniz. Ayrıca 300 km uzunluğa sahip olan ve ülkeyi ziyarete gelen gezginler tarafından sıkça ziyaret edilen Tuna Nehri bisiklet yolu gibi pek çok özel rotaya dahil olabilirsiniz. Salzkammergut bisiklet yolları ve Alp Dağları’nın müthiş manzarları eşliğinde pedallayabileceğiniz bir çok parkur olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Üstelik, kişisel olarak gezmekten hoşlanmayanlar için Nextbike, Krems, Melk ve gibi bir çok firma tarafından organize edlen ve Aşağı Avusturya, Tiro ve Burgenland gibi bölgelerdeki parkularda gerçekleştirilen turlar da mevcut durumdadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here