Avusturya’ya Ne Zaman Gidilir?

Küçük coğrafyası ve popüler tatil bölgeleri ile her zaman ziyaret edilebilecek fırsatlar sunan Avusturya’ya yapacağınız seyahatin süresini ve zamanını belirlemeden önce bilmeniz gereken bir kaç ipuçu olduğunu söylememiz gerekir. Öncelikle ülkenin hava şartlarından, coğrafi yapısından ve genel olarak pahalı – ucuz imkanlarında bahsedebiliriz. Kış aylarında bol kar yağışı alan ve tutarsız bir hava durumuna sahip olan ülkenin neresine gideceğinizin pek farketmediğini belirtelim. Zira, baştan sonra hava durumu neredeyse aynı oranlara sahip oluyor.

Yılın en soğuk döneminin yaşandığı Ocak ayında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, kar yağışının ve sert esebilen rüzgarların olacağından şüpheniz olmasın. Ancak Kitzbühel ve Klagenfurt gibi, kış sporları için en popüler destinasyonları ziyaret etmenin en iyi zamanıdır. Ortalama sıcaklık, -1 derecelerde seyir eden bölgeler varken, bazı günlerde 5-6 derecelere kadar çıkan yerler de görebilirsiniz. Şubat ayında sıcaklıklar biraz daha artıyor ancak bu durum sizi yanıltmamalı. Kış aktiviteleri için popüler yerlerin dolu olacağını ve otellerin pahalı olabileceğini aklınızda bulundurmalı, trafiğin daha yavaş akabileceğini ve zorlu hava şartlarının her an gelebileceğini unutmamalısınız.

Sevgililer Günü, Viyana’da çoğu kişi tarafından kutlanan ve oldukça ünlü bir gündür. Bazı alışveriş merkezleri ve markaları, 14 Şubat gününde büyük indirimler sunmakta ve o an ziyaretçi olarak bulunan kişilerin de katıldığı büyük bir alışveriş çılgınlığı ortaya çıkmaktadır.

Avusturya’yı ziyaret etmek için nispeten daha iyi bir zaman olan Mart ayı, havanın halen soğuk olduğu (ortalama 7 derece) ve Paskalya döneminin başladığı bir zaman dilimidir. Büyük şehirler başta olmak üzere, pek çok yerleşim yerinde başlayan ve neşeli vakitler geçirilen Paskalya pazarları ve yumurta boyama, şarap tadımı gibi etkinliklerin düzenlendiği yerleri ziyaret etme fırsatınız olacaktır.

Hava koşullarını tahmin etmenin en zor olduğu ayların başında gelen Nisan ise, sıcak ve güneşli hava var zannedip dışarı çıktığınız bir günün öğleden sonrasında sırıksıklam olup saklanacak yer aramak zorunda kalabileceğiniz bir zaman dilimidir. Ancak, halen devam etmekte olan birçok Paskalya etkinliğinin yanı sıra, nisan ayında, Avusturya’nın güneyindeki Styria kültürünün kutlamalarını görebilir ve başkenti ele geçiren “Styria Köyü” etkinliği de dahil olmak üzere bir dizi bahar etkinliğine şahit olabilirsiniz.

Ülkeyi Genussfestival Gıda Fuarı’nın gerçekleştiği ve en büyük yiyecek – içecek etkinliğinin yapıldığı zamanda ziyaret etmek istiyorsanız, Mayıs ayına biletinizi alabilirsiniz. Viyana’daki Stadtpark’ta yapılan ve 3 gün süren festivalde, Avusturya mutfağına dair tüm unsurları ve çevre ülkelerden gelen göçmenler tarafından ülkeye atfedilmiş ürünleri görebilirsiniz. Hava sıcaklığı 15 derecenin altına inmez ve ayın en fazla 6 gününde yağmur görülür. Yüzlerce tezgahın ve yemek çeşidinin yer aldığı Genussfetival’in yanı sıra Salzburg ve Graz’daki Whitsun Festivali’ne de katılabileceğiniz zaman Mayıs ayıdır.

Yaz aylarının başlangıcı ve Avusturya’nın bol yaz yağmuru aldığı dönem olan Haziran ayına gelecek olursak, yanınızda mutlaka yedek kıyafet veya su geçirmez ekipmanlar bulundurmanızı öneririz. Sabah yağmur yağan bir günde, aninden güneş çıkabilir veyahutta tam tersi bir durum söz konusu olabilir. Olağanüstü performansların, inanılmaz kostümlerin görülebildiği Viyana Yaşam Balosu, AIDS Yardım Etkinlikleri başta olmak üzere pek çok klasik ve modern festival gerçekleştirilmektedir. Özellikle, Tirol Vadisi’ndeki kasabalarda ve Tuna Nehri boyunca uzanan yerleşim yerlerinde yapılan Yaz Gecesi Kutlamaları’nı da mutlaka görmelisiniz. Ortalama sıcaklığın 25 derecelerde seyir ettiği Haziran ayı, ülkenin en canlı geçtiği dönemlerden biridir.

Havada bulunan ufak tefek bulutların sizi yanıltmasına izin vermeden, hava sıcaklığının 35 derecelere kadar ulaştığı Temmuz ayında ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, harika bir zaman dilimi seçtiğinizi belirtmek isteriz. Hem kentlerde hem de kırsal bölgelerde yaşayan insanlar, yurtdışından gelen pek çok ziyaretçinin katılımları ile gerçekleştirilen açıkhava etkinliklerine katılıp eğleniyorlar.

Yürüyüş ve su sporu tutkunlukları için mükemmel bir zaman olan Temmuz, Viyana başta olmak üzere pek çok büyük şehrin sokaklarının daha sessiz ve sakin bir ortama sahip olduğu dönemdir. Gurbetçi vatandaşlarımızın yaptığı gibi bir çok insan, diğer ülkelere tatile gidiyor ve caddelerde büyük boşluklar meydana geliyor. Böyle bir ortamda, kafanıza göre seyahat etmek ve huzurlu vakitler geçirmek istiyorsanız Temmuz ayını seçmemeniz için hava şartlarını bahane edemiyorsunuz. Zira, yağmur nadir olarak yağıyor ve nem oranı da oldukça fazla hale gelebiliyor. Ortalama 27 derecelik bir sıcaklık söz konusudur. Açık hava aktivitelerinin sıklıkla tercih edildiği dönem ise Ağustos ayıdır. Sıcaklıklar, yılın en yüksek seviyelerine çıkmaktadır ve Bregenz Yaz Festivali başta olmak üzere bisiklet, yüzme, yürüyüş gibi etkinlikler için en uygun zamandır. Temmuz’da da olduğu gibi sokaklar fazla kalabalık değildir.

Avusturya’yı sonbahar aylarının başlangıcı Eylül ayında ziyaret etmek oldukça keyifli bir deneyim olacaktır. Hava ılık ve yeteri kadar sıcaktır. Dinlenmek ve yazın gidişiyle gelen hafif esintilerin tadını çıkarabilirsiniz. Ülkedeki şarap kültürünün deneyimlemek için en uygun zaman olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama sıcaklık 21 derecelerde seyir eder ve kısa süreli yağışlar gözlemlenebilir.

Ekim ayı ise, yüzde ellisi ormanlarla kaplı olan bir ülkenin harika manzaralarının ve pitoresk görüntülerin ortaya çıktığı dönemdir. Rengarenk ağaçların ve yaprakların yere düşünü izlemek heyecan verici olacaktır. Bu dönemde, fotoğrafçılık ile ilgilenen gezginlere uygun bir çok manzara ortaya çıkmaktadır. Hava sıcaklığı değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 14 derecelerde seyir etmektedir. Yağmurlu günlerin sayısı fazlalaşır ve soğuk rüzgarlara maruz kalabilirsiniz. Ancak, Ekim ayında küçük bir tatil kasabasında, şömine başındayken dışarıyı seyir etmek gerçekten güzel bir deneyim olacaktır. Üstelik bu ayda gerçekleştirilen en büyük film festivallerinden birisi Viennale’i de gözlemleme fırsatı elde edersiniz.

Aralık ayında gerçekleşen Noel etkinliklerine katılmak isteyenlerdenseniz, ortalama sıcaklıkların 8 derecelerde seyir ettiğini ve kar yağışlarının uzun süre devam ettiğini aklınızda bulundurmalısınız. Üstelik 25 Aralık’ta gerçekleşen Noel günü, Viyana gibi büyük şehirlerin kalabalık olduğu dönemlerdir. Bu zamanlardan kaçmak ve daha sakin bir dilim arıyorsanız Kasım ayını tercih etmenizi  öneririz. Dans ve müzik festivalleri, film ve tiyatro etkinlikleri gibi bir çok aktiviteye katılabilir ve zamanınızı daha değerli şekilde harcayabilirsiniz.

Yeni Yıl

Christopher Radlinger

Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi 1 Ocak, Avusturya’nın yeni yıla girişi kutladığı zamandır. Ancak Sylvestereband ve Yeni Yıl Arifesi kutlamaları gibi etkinlikler, günü daha da özel hale getirmektedir. Şampanyalar ile sokağa çıkan insanlar, saatler gece yarısını gösterdiğinde birbirlerine ‘Prosit Neujhar’ diyerek selamlaşır ve eğlenceli bir çok aktivite oluştururlar. Ayrıca, dünyaca ünü Musikvereinsall’dan Viyana Filarmoni Orkestrası’na kadar bir çok müzik konseri düzenlenir. Sanata dair bir çok oluşumun ortaya çıktığı bu gün, ülke genelinde büyük coşku ile kutlanmaktadır.

Aziz Nicholas Günü

Rene Gruber

Diğer ülkelere nazaran daha erken kutlanan Aziz Nicholas Günü’nde çocuklar, ailelerinin aldıkları hediyeler ile sevindirilir ve tatil, 6 Aralık gününde kutlanır. Krampus olarak adlandırılan ve şeytana atfedilen bir kukla, zincire bağlanarak sürüklenir. Yıl boyunca yaramaz olduğu düşünülen çocuklar hediye alamaz. Hritiyanlığın Ortodoks cemiyetinin daha içtenlikle kutladığı bugün, Avusturya’da kültürel ve sosyal bir festivale dönüşmektedir.

Noel Günü

Otto Schlappack

Yine, diğer ülkelerden farklı olarak Noel Günü, Avusturyalılar için bir aile tatili olarak kutlanmaktadır. Filmlerden de gördüğümüz üzere, Noel ağaçları süslenir ve bir gün öncesinden mağaza ve diğer işyerleri erken kapanır. Aile fertleri birbirlerine hediyeler alıyorlar ve akşam yemeğinde bir araya gelerek paylaşıyorlar. Dünya çapında bir üne sahip olan ‘Silent Night, Holy Night’ şarkısının çıkış noktası da Avusturya’dır. Tatilin günü ise 25 Aralık’tır.

Paskalya

uno propiedades

Temelinde Roma – Katoliklerinin yattığı bu dini bayram, ülke genelinde resmi tatil olan ve büyük – küçük olarak iki farklı zamanda kutlanan bir etkinliktir. Hz. İsa’nın bugün dirildiğine inanan insanlar tarafından büyük bir coşku ve gelenek ile kutlanmaktadır. Aslına bakılacak olursa, toplumun yaşlı ve olgun kesimi günün eskisi gibi kutlanmasına yardımcı olur. Genç ve dinamik Avusturya nüfusu ise partilere, eğlence ve Salzburg’taki Paskalya Festivali gibi alanlara yönelmektedir. 21 Nisan’da kutlanır.

Fasching – Karnaval

Admir Nuhanovic

Diyet veya oruç tutmaya başlamadan önce düzenlenen ve oldukça ilginç sahnelere ev sahipliği yapan karnaval tadında bir bayramdır. Avrupa’nın genelinde kutlanır. Şubat ayında kutlanan dini bayramın dışında, 1 Kasım Azizler Günü, 15 Ağustos Varsayım Günü, 8 Aralık Meryem’in Günahsızlığı Günü ve Hristiyanlar için önemli olan klasik bayram türleri bulunmaktadır. İnsanlar tüm dini bayramlarda sokaklara çıkar, kiliselere gider ve eğlence etkinlikleri düzenlerler.

Avusturya Milli Günü

Madison and McKamie

Ülkenin en önemli ulusal festivali, 26 Ekim’de Avusturya’nın tam bağımsızlığını yeniden kazanmasıyla 1955’te anılan Avusturya Ulusal Günüdür. Okullar genellikle öğrenciler için özel törenler yaparlar, diğer işlevler sivil yerlerde yapılır.

Viyana Festivali

Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen ve dünyanın en bilindik film festivallerinden biri olan Viyana, 1960 yılından beridir ülkedeki en geniş kapsamlı etkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Viyana şehrindeki Filmmuseum, Urania Sternwarte ve Stadtkino gibi klasik sinema binası içerisinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında belgeseller, deneysel sinemalar ve kısa metrajlı filmlere yer veriliyor. Yönetmenler ile birebir diyaloglar kurabileceğiniz ve özel gösterimlere katılabileceğiniz festival boyunca bir çok sürpriz sizleri bekliyor olacaktır.

Viyana Popfest

musicexport

 

Dört günlük bir festival olan ve her yıl temmuz ayında gerçekleştirilen Viyana Popfest, Barok mimarisini yansıtan bir yapı olan Karlsplatz’ın yakınlarında bir yerde yapılmaktadır. Pop müzik seven yaklaşık 60,000 kişinin katılımı ile gerçekleşen festivalde Avusturyalılar başta olmak üzere pek çok ünlü şarkıcı sahne almaktadır.

Wiener Festwochen

Matt Observe

Avusturya kültürünü yansıtan unsurlara değinmek ve gelenekleri yaşatmak adına 1950 yılında başlayan festival, 6 hafta sürmektedir. Viyana’daki Rathaus’un dışında gerçekleştirilen etkinlik, ilk olarak  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra şehrin imajını yeniden şekillendirmek, insanların internet yoluyla bir araya gelmelerini teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.

Mörbisch Operetta Festivali

Wikimedia

Ülkenin en çarpıcı doğal güzelliklerinden biri olan Neusiedl Gölü’nün kenarında gerçekleştirilen ve operanın daha hafif bir stilinin sergilendiği müzik etkinlikleri ile Morbisch, organizatörler tarafından kurulan atmosferde ziyaretçilerin gündelik hayatın stresinden uzak ve melodiler, doğa ve neşe içerisinde bir havaya davet etmesini amaçlamaktadır. Festivalin gerçekleşme tarihi değişkenlik gösterir ve bu yüzden son bir kontrol daima iyi olacaktır.

Tuna Adası Festivali

Manuel Domnanovich

Yaklaşık 3 milyon kişinin katılımı ile her yıl 23 – 25 Haziran tarihlerinde gerçekleşen festival, adını aldığı Tuna Adası’nın merkezinde yapılmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar, 600 saatten fazla konser, yiyecek, içecek ve gösteriler ile eğlencenin tadını çıkarmaktadırlar. Her türlü müzik ve sanatçı bulabileceğiniz bir ortamı olan festival, Avusturya’da en çok katılım gerçekleşen etkinliklerin başında gelmektedir.

Uluslararası Sanat Fuarı

Wikimedia

Viyana’nın en önemli sanat etkinliklerinden biri olan ve dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların katılımı ile gerçekleşen festival, her yıl sonbahar döneminde düzenlenmektedir. Klasik sanattan çağdaş sanat koleksiyonlarına kadar geniş bir yelpaze sunan ve Leopold Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinlik boyunca ünlü isimler ve şölen havası görebilirsiniz.

Bregenz Festivali

berton.gilles

Ülkede düzenlenen festivaller arasında, belki de en ilginç sahneye sahip olan ve Bregenz şehrindeki Konstanz Gölü üzerinde gerçekleştirilen etkinlik, büyük operalar, klasik müzik konserleri ve daha bir çok farklı türdeki gösteriler ile harika bir ortama sahiptir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here