Avusturya’nın en batısında yer alan ve İsviçre ile Almanya sınırına yakın bir yerde bulunan Bregenz, aynı zamanda ülkenin Vorarlberg eyaletinin başkentidir. Pfänder dağının eteklerine kurulmuş olan şehir, çok kalabalık olmayan ancak sahip olduğu doğal alanlar ve tarihi yerler ile oldukça bilinen bir yerleşim yeridir. Kentin en bilinen cazibe merkezlerinden biri, güneydoğu kıyısında yer alan Konstanz Gölü’dür ve harika manzaralar görebileceğiniz doğal bir alandır.

Bregenzer Ach, kentin güney kısmında yer alan uzun bir nehirdir ve kent merkezi ise Aşağı ve Yukarı Kent olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kenti popüler yapan en büyük etkinliklerden biri, her yıl binlerce turistin katıldığı ve çok sayıda müzik türünün bir arada oynatıldığı Bregenz Festivali’dir. Aynı zamanda Konstanz Gölü civarında düzenlenmesinden ötürü, doğanın ve müziğin bir arada olduğu ve eğlencenin tavan yaptığını söylemek mümkün. Opera ve orkestra konserlerinin de yer aldığı festival, kentin kültürel ve her yıl düzenlenen etkinliklerinden sadece biridir. Tarihsel açıdan da önemli yanları bulunan Bregenz’in geçmişi Tunç Çağı’na kadar uzanmaktadır.

Keltlerin yaşadığı dönemde kente gelen Romalılar, MÖ 15 yılında Bregenz’i fethetmiş ve burayı önemli bir ticaret merkezi haline getirmişlerdir. Daha sonrasında, 8. yüzyılda ise İskoç rahipler tarafından Hristiyanlık aşılanmış ve nihayetinde klasik bir Orta Avrupa şehri halini almıştır. Ayrıca, şehrin İsviçre ve Almanya’ya yakın olmasından ötürü, pek çok farklı ve nadir manzaralara şahit olabilir ve tarihi yerlerini gezmek için bolca fırsat bulabilirsiniz.

Bregenz Kordonu ve Festivali

ArtHouse

Avrupa kıtasındaki doğal göller arasındaki en büyük üçüncü göl olan Konstanz Gölü, Bregenz’in en muhteşem yerlerinden biridir ve çevresinde yer alan pek çok doğal alan ile görülmeye değerdir. Ren Vadisi gibi yerlerde yürüyüş yapabilir ve bu sırada gölün muazzam manzaralarına göz atabilirsiniz. Kentin merkezinde yer alan ve oldukça yoğun bir liman olan kordon bölümü ise, gezmek ve çevreyi keşfetmek için harika bir alandır. Ayrıca, yıllık olarak düzenlenen ve her iki yılda bir sahnesi yenilenen Bregenz Festivali, kente gelen turistlerin çoğuna hitap eden görsel sanatlar etkinliklerinin yapıldığı ve dünyanın en büyük ‘yüzen sahnesi’nin bulunduğu yerdir.

Ağustus ayında düzenlenmekte olan festivalin en güzel tarafı ise, 7 bin kişinin aynı anda gösterileri izleyebildiği bir devasa bir amfitiyatroya sahip olmasıdır. Çok sayısa konser, tiyatro gösterisi ve festival tadında müzikaller ile Bregenz Festivali, kente Ağustos ayında gitmek için büyük bir nedendir diyebiliriz.

Viyana Senfoni Orkestrası gibi pek çok opera ve caz topluluğunun da katıldığı festivale katılmak istiyorsanız, mevcut bir bilet bulup bulamayacağınızdan emin olmalısınız.

Pfänder Dağı ve Pfänderbahn

Pfänder

1064 metre yüksekliğe sahip olan ve Bregenz’in hemen doğusunda yer alan dağ, şehrin tüm silüetini görebileceğiniz panoramik manzaralara ev sahipliği yapan yerdir. Dağın zirvesine ulaşmak için kullanabileceğiniz elektrikli bir tramvay sistemi mevcuttur. Yürümekten pek hoşlanmıyor veya çıkarken dahi şehrin manzaralarına şahit olmak istiyorsanız, Pfänderbahn diye tabir edilen ulaşım aracını kullanabilirsiniz.

Yolculuk toplam 2 km ve 6 dk’dan oluşmaktadır. Ancak, yürüyüşçüler için patika yollar da mevcut durumdadır. Yaklaşık 2 saat boyunca tırmanabileceğiniz yolları kullnabilir ve Hintermoos adlı bir otel ile biten patikayı tamamlayabilirsiniz. Zirveye vardığınızda sizi bekleyen manzaralar arasında Kontanz Gölü, Alman Gölü ve İsviçre’nin bazı küçük kasabaları yer alır. Teleferik ile ulaştığınızda varacağınız yerdeki restorantlardan birine oturabilir ve açık bir gün ise, yaklaşık 240 küçük tepeyi ve daha bir çok muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

Avusturya’daki en güzel gözetleme yerlerinden biri olarak kabul edilen Kartal Gözlemevi’ne uğrayabilir ve yırtıcı kuşlar dahil bir çok yabani kuşun uçuşunu izleyebilirsiniz. Alp Doğa Yaşam Parkı’nda yer alan bu gözlemevine ulaşmak için yaklaşık 30 dk’lık bir yürüyüş yapmanız gerekecektir. Pfänder, kış aylarında ise dünyanın dört bir yanından gelen kayak meraklıları için muazzam yamaçlar ve kayak alanları barındırmaktadır.

Aşağı Kent – Unterstadt

Wikimedia

İçerisinde yer alan tarihi binaların yanı sıra, Bregenz’in daha modern bir bölümünü oluşturan Aşağı Kent, geniş yürüyüş yolları, alışveriş merkezleri ve sosyal alanlarının bulunduğu bir bölgedir. 1839 yılında inşa edilen Kornmarkthaus, aynı ismi taşıyan meydanda yer alan ve günümüzde bir tiyatronun yer aldığı binadır.

Aziz Nepomuk Şapeli ise, 18. yüzyıldan kalma ve özellikle oval şekli ile dikkat çeken bir Rokoko mimarisidir. 1720 yılında inşa edilen Kornmesser Inn de görülmeye değer kültürel bir yapıdır. 1686 yılından günümüze kadar gelebilmiş, Belediye Binası olarak bilinen New Town Hall ve hemen yanında yer alan 1408 tarihli Aziz George Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kilise, 1401 – 1429 yılları arasında çıkan ve çiftçiler ile köylülere karşı kazanılan zafer adına yapılmış bir yapı olması ile oldukça önemlidir.

Yukarı Kent – Oberstadt

Werner Kratz

Oberstadt, bir zamanlar Keltlerin yaşadığı yer olan ve daha sonrasında Romalılar tarafından istila edilerek ele geçirilen Bergenz’in eski yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. 13. yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş bir çok yapının yer aldığı sokakları yürüyerek keşfetmenizi öneririz. Geçmiş dönemden kalan binaların ihtişamını ve otantikliğini halen koruduğu Yukarı Kent, duvarlarındaki ince detaylar ve karakteristik ayrıntılar ile dikkat çekmektedir.

Bölgede görülmeye değer yerler arasında 1622 yılında inşa edilen ve yarı ahşap bir bina olan Eski Belediye Binası (Rathaus), 1698 yılında yapımı tamamlanan bir saray olan Deuringschlösschen, Kapüsen Manastırı ve 1636 tarihinde inşa edilen Aziz Joseph Kilisesi örnek verilebilir. Ayrıca, iç ve dış mekanlarında yer alan Geç Barok ve Rokoko mimari tarzının muhteşem bir örneği olan ve dekorasyonları ile dikkat çeken gotik yapı Aziz Gallus Parish Kilisesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. 14. yüzyıldan kalma bir yapı olmasının yanında, kentteki en iyi korunmuş tarihi binalardan biri olması ile oldukça dikkat çekicidir.

Vorarlberg Müzesi

Wikimedia

Avusturya’nın zengin ve kültürel mirasını korumak ve geliştirmek adına 1857 yılında kurulan Voralberg Müzesi, Aşağı Kent bölgesinde ve Kornmarktplatz’ın kuzey tarafında yer almaktadır.

Kültür, tarih ve sanat dallarında bir çok gösteri ve sergi düzenlenen müze içerisinde Bronz, Taş ve Demir Çağı’ndan günümüze kadar gelebilmiş antik taş kalıntıları ve eserleri yer alır. Bunların çoğu 1. ve 4. yüzyıllar arasında oluşturulmuş ve oldukça önemli unsurlardır. Ayrıca, Rönesans ve Gotik tarza yaratılmış müzik enstrümanları, el sanatları, silahlar ve kostümler gibi bir çok farklı kültürel nesne de görülebilir. Bir dönemler bu civarda işletilmiş olan ve madeni paralar, kuyum malzameleri ve duvar halıları gibi eserler de, zengin koleksiyonun bir parçasını oluşturmaktadır.

Kunsthaus – Sanat Müzesi

Joan

25 Temmuz 1997 yılında açılan ve Bregenz’deki en modern yapılardan biri olarak kabul edilen Kunsthaus, etrafında yer alan ve binayı çevreleyen çelik bir iskelete sahiptir ancak bu ana yapıya temas etmemektedir. Bu yönüyle oldukça çekici bir mimariye sahiptir ve içerisinde yer alan uluslararası ve çağdaş sanat eserleri ile görülmeye layık bir müzedir.

Sergiler, yıl boyunca ziyaret edilebilir ve ek olarak eğitim programları, etkinlikler ve eklektik bir gösterim karışımı mevcuttur.

Sahik tarafında yer alan binayı görmek için en iyi zaman akşam ve gece saatleridir. Zira, muazzam bir aydınlatmaya sahiptir ve ışıklandırmalar harika fotoğraflar çekme fırsatı sunar.

Aziz Martin Kulesi

maxmann

Şehir merkezine vardığınızda, gözünüze ilk takılacak yapılardan biri ihtişamıyla ve dış görünümü ile Aziz Martin Kulesi olacaktır. 1599 yılında başlayan ve 1692 yılında biten uzun bir inşa sürecinden sonra gözetleme kulesi maksadıyla yapılan kule, Barok tarzına uygun olarak tasarlanmıştır.

Kuleye çıktığınızda görebileceğiniz mükemmel manzaralar arasında elbetteki Bregenz ve hemen yakınlardaki Kontanz Gölü yer almaktadır. Binanın  çekici yönlerinden bahsedilecek olursa, içerisinde yer alan tavan freskoları ve geniş ve kapsamlı tarihi ile sergi ve sanat koleksiyonları örnek verilebilir.

Dornbirn – Rappenlochschlucht Parkı

WinWandern

Sahip olduğu Rappenlochschlucht Parkı ile, Bregenz’e gelen turistlerin ilgisini çeken ve mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Dornbirn, kentin güney tarafında yer alır ve oldukça yakındır. İsviçre, Lihtenştayn ve Almanya sınırları arasında kalan ve Bregenz’in de içinde bulunduğu Vorarlberg eyaletinin en büyük ve yeni şehri olan Dornbirn, kent merkezinden sadece bi kaç km uzaklıktadır.

Yolculuğunuz esnasında, Bregenz sıradağlarının harika manzaralarını seyredebilirsiniz. Dornbirn’e vardığınızda ise, oldukça uygun fiyata satılan tekstil ürünlerine ve diğer ticari unsurlara göz atabilirsiniz. Kentin tarihi MS 895 yılına kadar dayanıyor ve 1901 yılından beridir günümüzdeki adıyla anılıyor.

Çevrede görülmeye değer yerler arasında en dikkat çeken nokta ise, şehir merkezine sadece 10 dk yürüme mesafesinde yer alan ve içerindeki 120 metre yüksekliğindeki şelalesi Alplochschlucht ile tanınmış bir yer olan Rappenlochschlucht Parkı’dır. Temiz havası ve fotoğraf meraklıları için uygun yerleri ile görülmesi gereken bir cazibe alanıdır.

Feldkirch – Schattenburg Kalesi

Schattenburg

Bregenz’e 35 km uzaklıkta yer alan ve Voralberg eyaletinin eski başkenti olan Feldkirch, aynı zamanda ülkenin en batısında yer alan yerleşim yeridir. Ren Vadisi’nden Wallgau’ya kadar uzanan ve kentin içerisinde geçen ırmak, en güzel ziyaret noktalarından biridir ve kayalık bir araziden geçmektedir.

Kentin tarihi Tunç Çağı’na kadar dayanmaktadır ve merkezinde yer alan Schattenburg Kalesi, en dikkat çekici yerlerin başında gelmektedir. Dik bir yokuş ile ulaşabileceğiniz kaleden, kentin tüm noktalarını görebilmektesiniz. Kale içerisinde yer alan avlu ve küçük saray, kente 12. yüzyıldan 1390 yılına kadar hakim olmuş Montfort Kont’ları zamanında eklenmiş detaylardır. Ayrıca Romanesk haçı, 1250 yılında üretilmiş bir silah gibi materyallerin yer aldığı ve eski bir ev olan müze de, ziyaret edebileceğiniz diğer noktalardandır.

Gebhardsberg

Wikimedia

600 metre yüksekliğe ve çevresinde devasa ağaçlara sahip bir tepe olan Gebhardsberg, Bregenz merkezinden oldukça kısa bir süre içerisinde ulaşabileceğiniz ve harika patikaları içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz bir noktadır.

Bir zamanların ünlü bir kalesi ve sarayı olan Burg Hohenbregenz’in İsviçreliler tarafından yıkılmasının ardından geriye kalan kalıntılar ve Kontanz Gölü’nün muazzam manzaralarını görebileceğiniz zirve noktasına çıkmayı unutmamalısınız. Ayrıca, 1900’lü yıllardan kalma freskolar ve hemen civardaki 18. yüzyıla ait bir şapelin kalıntılarını da keşfedebilirsiniz.

Etrafta yer alan diğer tepelere tırmanışlar gerçekleştirebilir veya zirvede bulunan Burgrestaunrant’tan görebileceğiniz Ren Vadisi ve şehrin manzaralarına göz atabilirsiniz.

Konstanz Gölü – Tekne Turları

Fachdozent

Şehrin popüler olmasında büyük bir payı bulunan ve oldukça yoğun bir liman görevi gören Konstanz Gölü, gezi tekneleri kiralayıp turlara katılabileceğiniz ve civarda yer alan diğer küçük yerleşim yerlerine uğrayabileceğiniz fırsatlar sunmaktadır. Gün batımı manzaraları ve akşam yemeği saatlerinde orada olmak gerçekten harika bir deneyim olacaktır.

Katılacağınız bir keşif turunda ise, deniz feneri ve Lindau limanı gibi bir çok yeni yer görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here