Kitzbühel’de Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Bir şehir veya yerleşim yerinden ziyade, Kitzbühel denilince akla ilk gelen şeylerden biri kayak ve kış sporları olmaktadır. Ülke sınırları içerisinde yer alan en popüler ve en geniş kayak ve kış sporları tesislerine ev sahipliği yapan Kitzbühel, kendisi ile aynı adı taşıyan dağların eteklerinde yer alan yüksek bir vadi içerisine kurulmuştur. Oldukça büyük bir alanı kapsayan aktivite alanları ve bilinmeye değer özellikler taşıyan tarihi ile, Avusturya’ya gittiğiniz takdirde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Yaz aylarında gelirseniz, yürüyüş ve golf için oluşturulmuş alanları kullanabilirsiniz.

Tirol eyalatinde yer alan ve oldukça küçük bir ortaçağ kasabası olan Kitzbühel, 16. yüzyılda ortaya çıkarılmış olan bakır ve gümüş madenleri sayesinde popüler bir yer haline gelmiştir ve bu ününü dünyaya ve özellikle Avrupa’ya yaymıştır. Çevreden gelen insanların tatil yaptıkları ve doyasıya eğlendiği ilçe vari yerleşim yeri, içerisinde Hinterstadt ve Vorderstadt olmak üzere iki cadde barındırmaktadır. Merkezindeki özgün tarzdaki binalar, eski tip evler ve civarında yer alan Alp sıradağlarının muazzam manzaraları ile kesinlikle gidilmesi ve görülmesi gereken bir Avusturya kentidir.

Gezilecek Yerler

Kitzbüheler Horn

Jimmy Pierce

Avusturya’daki en popüler zirvelerden biri ve 1,998 metre yüksekliğe sahip olan Kitzbüheler Horn, kentin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Dağın zirvesinde sadece kar bulunmuyor. Gipfelhaus denilen bir şapel ve fotoğraçılar için harika bir dağ evi yer alıyor. Şehir merkezinden tırmanış yapmak isterseniz, toplamda 4 saat süren bir çok patika yol bulunmaktadır. Ancak, Pletzeralm bölgesinden dağın zirvesine doğru ilerleyen ve yolda bir çok harika manzara görme fırsatı sunan teleferiği de kullanabilirsiniz.

Zirveye ulaştığınızda, etrafınızda sizleri bekleyen bir çok yüksek dağ yer almaktadır. Kuzey tarafta Kaisergebirge, güney tarafta ise Ötztal Alpleri görülebilmektedir. Kış sezonu geldiğinde ise, burada yer alan dağlar kayakçıların akınına uğruyor ve dünyanın dört bir yanından gelen sporcular için harika alternatifler barındırıyorlar. Horn’dan binebileceğiniz bir teleferik ile 1,772 m yükseklikteki Hornköpfli’ye de ulaşabiliyorsunuz.

Civarda yer alan Steinbergkogel ve Hahnekamm gibi yüksek dağlara ulaşmak için de, en uygun yol olarak teleferikleri tercih edebilir ve seyahat ederken muhteşem manzaralar görebilirsiniz.

Hahnenkamm

Els

Avrupa ve Avusturya’nın en temiz havasına sahip olan ve 1,665 metre yüksekliğinden Hahnenkamm, muhteşem kayak alanları ve merkezlerinin yanı sıra, civardaki en iyi yürüyüş bölgelerini de barındıran bir dağdır. Dağın zirvesine ise, Kitzbühel merkezinden veya bulunduğunuz dağlardan binebileceğiniz teleferik hizmeti ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Dağın kuzey yamacında yer alan ve sadece 1 saat 15 dk’lık kısa bir mesafede varabileceğiniz 1,206 metre yüksekliğindeki Seidl-Alm tepesini de ziyaret edebilirsiniz. Buraya ulaştıktan ve mükemmel fotoğraflarınızı çektikten sonra, yine teleferik kullanarak ulaşabileceğiniz ve 1,805 metre yüksekliğe sahip Ehrenbachgraben dağını ziyaret edebilirsiniz. Yolculuğunuz toplam 30 dk sürmektedir. Diğer bir 30 dk’nızı ayırmak isterseniz, 1,401 metrelik Pengelstein veya dünyanın en popüler kayak pistlerinden biri olan Hahnenkamm Kayak Pisti’ne varabilirsiniz. Pist, yaz ayları geldiğinde dağ bisikletçileri ve yürüyüşçüler için olduka ünlü bir yer haline gelmektedir.

Aziz Andreas Parish Kilisesi

Wikimedia

Kitzbühel, oldukça küçük bir yer olmasına rağmen eski kent bölgesinin kuzeyinde yer alan ve civarındaki manzaralar ile görülmeye değer bir yapı olan Aziz Andreas Parish Kilise’sine ev sahipliği yapmaktadır. Kilise, ilk olarak 1435 ile 1506 yılları arasındaki uzun yapım sürecinin ardından tamamlanmış ve daha sonrasında Barok mimari tarzına uygun olacak şekilde yeniden inşa edilmiştir.

Kubbesi ve alçak kulesi ile dikkat çeken yapı, aynı zamanda tavan resimleri, 15. yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş freskoları ve alçı dekorasyonları ile görülmeye değerdir. Ayrıca, 1750 yılında eklenmiş olan ve Aziz Rosa’ya ait olan Rosakapelle tavan freskosu, koro bölümünün bitiminde yer alan oyma pencereleri ve Kitzbühelli heykeltıraş SB Faistenbergerth tarafından 17. yüzyılda tasarlanmış yüksek sunak da dikkat çekici detaylar arasındadır.

Kent merkezinden yukarıya doğru yürüyerek veya teleferik ile çıktığınız takdirde görebileceğiniz ve basit bir yapıya sahip olmasına karşın fotoğrafçılık ile uğraşanların sıkça ziyaret ettiği Bernhard Kapelle, Hahnenkamm dağının zirvesinde yer alan bir ziyaret noktasıdır.

Alp Çiçek Bahçesi

JOHN BAILEY

Kitzbühel Horn’a 1,880 metre tırmandıktan sonra görebileceğiniz ve zirve ile Gipfelhaus şapeline bir kaç dakika uzaklıkta yer alan, Avrupa’nın en dikkat çekici dağ bahçelerinden biri olarak kabul edilen Alp Çiçek Bahçesi, dünyanın dört bir yanından toplanmış ve sayıları 300’ü aşan çicek türünün yer aldığı bir ziyaret noktasıdır.

Bahçe, toplamda 20.000 metrekarelik bir alanı kapsamakta ve adeta yol kenarlarına serpiştirilmiş çiçek tohumlarından oluşan bir görünüme sahiptir. Yöreden ve yakın çevreden getirilen türlerin dışında Himalayalar, Kafkaslar ve Pireneler gibi endemik örnekler de görülebilmektedir. Çiçeklerin tamamı, orjinal habitatları hakkında bilgiler içeren etiketlere sahip ve isteğiniz doğrultusunda İngilizce ve diğer dillerde rehberli turlar mevcuttur.

Kitzbühel Kent Müzesi

Wikimedia

Bir zamanlar, şehirdeki tahılların biriktirildiği bir ambar görevi gören ve günümüzde pek çok esere ev sahipliği yapan bir müzeye dönüştürülen Kent Müzesi, Tirol halk sanatları başta olmak üzere, bölgenin zengin tarihine ve bunlarla alakalı sergilere odaklanan bir oluşumdur.

Tarihi yapısının yanı sıra içerisinde yer alan kış sporları, dağ, tahıl ve kayak temalı bir çok sanat koleksiyonu ile dikkat çekici bir destinasyondur. 60’tan fazla resim ve 100’den fazla eski fotoğrafın yanı sıra, bölgenin popülerliğini artırmış olan antik madenler ve kaya parçaları da gösterimdeki eserler arasında yer alıyor. Bölgede doğup büyümüş ünlü sporcuların ve diğer kış sporu dalları ile ilgili eserler ve sergiler de görülmeye değer özellikler taşımaktadır.

Yürüyüş ve Bisiklet Patikaları

kitzbuehel

Genellikle bahar aylarında sıkça yağmur yağdığından dolayı Kitzbühel, yeşil alanların ortaya çıktığı ve küçük boyuttaki dere ve çayların akmaya başladığı bir yer haline gelir. Ancak, yaz aylarının ve sıcak havaların gelmesi ile birlikte çevredeki bir çok dağ ve tepenin arasından geçen patika yollar, bölgenin en popüler yürüyüş ve bisiklet yollarına dönüşür.

Kitzbühel’de, toplam uzunluğu 1000 km’yi aşan bir çok patika bulunmaktadır ve manzaralar eşliğinde yürünebilecek, bisiklet sürülebilecek yerlerin çoğu düzenli ve bakımlıdır. Aynı adı taşıyan dağın manzaraları eşliğinde, 15 km boyunca katedebileceğiniz Kaiser Trail, bölgenin en popüler ve eğlenceli parkularından biridir. Doğal alanlar içerisinde doyasıya yürümek, yürürken etrafı keşfetmek isteyen gezginler için pek çok seçenek sunan Kitzbühel, 32 farklı patikanın yer aldığı ve kesinlikle ziyaret edilmeye değer bir bölgedir.

Schwarzsee

Wikimedia

Daha sakin ve huzurlu bir ortam arayışında olan gezginler için, Kitzbühel’e yaklaşık 3 km uzaklıkta yer alan ve balık tutmak, yüzmek, güneşlenmek veya kano gibi insan güdümlü tekneler ile küçük turlar düzenlemeye oldukça elverişli bir göl olan Schwarzsee, Alpler’deki en sıcak suya sahip olduğu söylenen ve 15 dönümlük bir alanı kapsayan doğa harikası bir yerdir. Etrafında bulunan ağaçlar ve yemyeşil alanlarda ve gölün kenarındaki bölgelerde piknik yapabilir ve aileniz veya arkadaşlarınız ile gezintiye çıkabilirsiniz.

Liebfrauenkirche

Wikimedia

İki adet oldukça küçük Meryem Ana Kilisesi olarak göze takılan ve kentteki Parish Kilisesi’nin hemen yakınında yer alan Liebfrauenkirche, alt ve üst kilise olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Alt kilise, oldukça büyük kare kulesi ile dikkat çekmektedir ve bu kule 1373 yılında inşa edilmiştir. Diğerinde, üst kilisedeki en ilginç bölüm ise, iç mekanda yer alan ve 1739 yılında yapılmış olan Bakire Taçı freskosudur.

İnce bir tavan resmi olarak karşımıza çıkan bu freskonun yanı sıra 1518 yılında inşa edilen çan kulesi, tarihi 1781 yılına dayanan Rokoko mimari tarzına bağlı oluşturulmuş duvar ve dış yapılar da oldukça ilgi çekicidir. Günümüzde bir savaş anıtı niteliği taşıyan ve Liebfrauenkirche yakınlarındaki diğer bir önemli ziyaret noktası olan Aziz Katerina Kilisesi, Gotik mimari tarzında ve 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu yapıda dikkat çeken özellikler ise güney duvarında yer alan kare pencere, 1520 tarihli kanatlı sunak ve 15. yüzyılda yapılmış Hz. Meryem figürüdür.

Aziz Johann Bölgesi

Wikipedia

Kış sporları için kullanılan tesisleri, manzaraları ile fotoğrafçıların büyük ilgisini çeken yerleri ve eski evleri ile Kitzbühel’den 20 km kuzeyde bulunan ve Tirol’de yer alan Aziz Johann, aynı zamanda popüler bir yaz – kış tatil merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır. İnce taş işçiliği, tavanındaki freskoları, kubbesinde yer alan ve 1803 yılında yapılmış olan duvar resimleri gibi özellikleri ile dikkat çeken Maria Himmelfahrt Kilisesi, 1728 yılında inşa edilen ve Aziz Johann’ın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir.

Spitakirche in der Waitau, 15. yüzyılda yapımı tamamlanan ve 18. yüzyıla gelindiğinde Rokoko mimari tarzına uygun olarak restore edilen bir diğer önemli Aziz Johann yapısıdır. Ayrıca, bölgeden binip çevredeki dağları keşfedebileceğiniz bir çok teleferik barındıran Aziz Johann, kışın gelmenizi tavsiye ettiğimiz bir kayak cennetidir.

Fieberbrunn Kasabası

Kitzbueheler Alpen

Tıpkı Aziz Johann gibi ünlü bir kayak merkezi olmasının yanında, şehir merkezine sadece 22 km uzaklıkta bulunan ve artı olarak popüler bir spa yeri olan Fieberbrunn, sevimli bir Avusturya kasabasıdır. Pillersee – Ache kanyonunda yer alan Fieberbrunn, kış sporu meraklıları için pek çok alternatif sunmaktadır.

Kasaba merkezinden yaklaşık 4 saatlik bir uzaklıkta yer alan ve bölgenin en yüksek dağı olan Larchfilzkogel, teleferik kullanarak ulaşabileceğiniz ve zirvesinde hem kayak merkezleri hem de harika manzaralar barındıran bir lokasyondur. 1,364 metre yüksekliği ile bir diğer önemli kayak yeri olan Larchfilz – Hochalm da ziyaret edilesi özelliklere sahiptir. Mükemmel konumu ve kayak pistleri ile dikkat çeken Loferer Steinberge ise, Pillersee gölünün yer aldığı dağdır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here