Aydın’da Gezilecek Noktalar Nelerdir?

Ülkemizin Ege kıyılarında yer alan ve Kuşadası, Didim ve Nazilli gibi turistik ilçeleri ile dikkat çeken Aydın, merkezinin denize kıyısı olmadığı ancak sahil ilçelerinin oldukça güzel kıyılara sahip olduğu önemli bir kenttir.

Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan, şehir merkezi iç kesimde bulunsa da sahil ilçelerine sahip olan bir ilimizdir. Ayrıca termal kaynakları ile Buharkent, Paris şehir yapılanmasına benzeyen ve tüm sokaklarının tek bir noktada kesiştiği Sultanhisar – Atça ve su kaynakları ile ünlü Bozdoğan gibi yerleri de dikkat çekicidir.

İl merkezinin, ilçelerine nazaran daha az popüler olduğu iller arasında yer alan Aydın, geniş bir coğrafya üzerinde, antik dönemden beri Yunan, Roma ve Bizans dahil olmak üzere pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, doğal ve bol oksijenli tabiatı ile uzun ömürlü insanların yaşadığı bir kent olarak bilinmektedir.

İl merkezinin, ilçelerine nazaran daha az popüler olduğu iller arasında yer alan Aydın, geniş bir coğrafya üzerinde, antik dönemden beri Yunan, Roma ve Bizans dahil olmak üzere pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, doğal ve bol oksijenli tabiatı ile uzun ömürlü insanların yaşadığı bir kent olarak bilinmektedir.

Tarihi izlerini üzerinde taşıyan kent, Kuşadası ve Didim gibi ünlü turistik ilçeleriyle dikkat çekmektedir. Yörük toplumlarının oldukça yaygın olarak yaşadığı il, gezilmeye ve görülmeye değer pek çok unsura ve bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. Merkezinde, görebileceğiniz pek çok şey var desek yanlış olur. Ancak tarih sever birisi iseniz, Aydın’a uğradığınızda Tralleis Antik Kenti’ni görmeden ve, Ortaklar’da yol kenarında doğa ile içiçe bir yerde çöp şiş mekanlarına uğramadan ayrılmamalısınız.

Gezilecek Yerler

Tralleis Antik Kenti

Instadayz

Bu kent, Aydın il merkezine çok yakın olmasından ötürü, hem kolay bir ulaşım güzergahına hem de geniş tarihi ile gezmeniz gereken önemli bir yerdir.

Argoslular ve Tralleisler tarafından kurulmuş bu kent, MÖ 334 yılında Büyük İskender tarafından işgal edilmiş ve daha sonrasında Helenistik krallıklar tarafından daimi bir el değiştirme içine girmiştir. Şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta yer almaktadır. Üç Gözler adındaki ‘gymnasium’ şehrin ayakta kalabilmiş tek yeridir. Daha sonrasında yapılan kazı çalışmaları sonucunda, bir çok yeri gün yüzüne çıkarılmıştır. Tamamı görülmeye değer ve sizlere tarihin arka sayfalarını açma fırsatı sunan eserlerdir.

Aydın’da Ne Yapılır?

Aydın, sahip olduğu tarihi, doğal ve beşeri güzellikleri ile oldukça dikkat çeken önemli bir yerleşim yeridir. İl merkezi, diğer yerlere nazaran daha yöresel ve geleneksel iken, sahil kıyısında yer alan Kuşadası ve Didim gibi ilçeleri Avrupai bir yaşam tarzına sahiptir. Aydın merkezindeki büyük meydanda ve çevresinde bulunan mekanlarda, gece ve gündüz vakitlerinde zaman geçirebilir veya yaz aylarında gerçekleşen ve ünlü simaların performanslar sergilediği konserlere katılabilirsiniz.

Şehir merkezinde pek göze çarpmasa da, Nazilli veya Kuşadası yönüne doğru giderken zeytin, çam ve ardıç ağaçlarının kapladığı, bol oksijenli ormanlık arazileri görebilir, Efeler’i geçince Ortaklar’a varıp ünlü çöp şişlerden yiyebilirsiniz. Zeytin ve yağının oldukça kaliteli olarak, yöresel veya fabrika yöntemleri ile üretildiği Aydın’dan dönerken yanınıza mutlaka bir kaç ürün almayı unutmamalısınız.

Tarihi bakımdan da oldukça önemli olan Aydın ili, Didim gibi yerlerde bulunan antik kentler ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca, il sınırları içerisinde yer almasa da, Kuşadası’na sadece 20 dk mesafede bulunan Selçuk’ta bulunan Meryem Ana Evi ve Efes Antik Kenti de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Kuşadası sınırları içerisinde, Söke’ye oldukça yakın bir yerde bulunan Güzelçamlı Milli Parkı’na uğrayabilir veya Didim – Altınkum plajında yaz aylarında güneşin ve incecik kumun tadını çıkarabilirsiniz. Kısaca, Aydın’da yapılabilecek pek çok farklı aktivite ve ziyaret edilmesi gereken tarihi ve doğal yerler bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here