İlçeler Hakkında

Didim

mapio

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın ilinin şirin bir ilçesi olan Didim, ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Uzunca plajları, tertemiz denizi ve bol oksijene ev sahipliği yapan plajları ile Didim, yurt dışından da bir çok misafire kucak açmaktadır. Son yıllarda Didim’e yerleşen İngilizler bir hayli fazladır.

Akdeniz iklimi sayesinde sadece yaz aylarında değil bahar ve kış aylarında da Didim’e seyahat oldukça keyiflidir. Yüz ölçümü 402 kilometrekare olan Didim’de TÜİK’in 2016 verilerine göre yaklaşık 77.164 kişi yaşamaktadır. Didim oldukça eski bir yerleşim yeridir. Beldedeki ilk yerleşim izleri MÖ 8000’lere uzanmaktadır.

Didim ilçesinin ekonomisi turizme ve tarıma dayalıdır. Ancak yaz aylarının gelmesi ise bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler sayesinde ekonomi yükselişe geçmektedir. Turistlerin yoğunluğundan dolayı, ilçeye yapılan yatırımların sayısı da bir hayli artmaktadır.Yurt dışından da oldukça talep gören Didim’de geçen on yılda hem yerli hem de yabancılara on beş bin civarı konut satışı yapılmıştır.

Apollon Tapınağı, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Priene Antik Kenti, Tavşan Burnu Tabiat Parkı, Akköy, Bafa Gölü, Altınkum, Akbük ve Saplı Ada kesinlikle görülmeye değer yerlerdir.

Kuşadası

Wikipedia

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası fazla büyük sayılmayacak bir ilçe olmasına rağmen içinde ve çevresinde görülmesi gereken pek çok yere sahip bir yerleşim yeridir.

Hava, kış aylarında hafif yağmurlu ve rüzgarlı geçse de, Nisan ortasından başlayıp, Kasım sonuna kadar süren bir yaz – bahar sezonu iklimi altındadır. Temmuz ve Ağustos ayında sıcaklıklar, 35 – 40 derece arasında seyir etmektedir. Eğer tarih ve doğa turizmi meraklısı iseniz, sonbahar ve kış, ancak ‘’deniz – kum – güneş’’ üçlüsünün tadını çıkarmak istiyorsanız, Mayıs – Ekim arası gitmenizi tavsiye ederiz.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası fazla büyük sayılmayacak bir ilçe olmasına rağmen içinde ve çevresinde görülmesi gereken pek çok yere sahip bir yerleşim yeridir. Kuşadası ve adanın yer aldığı körfez, eski çağlardan bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Tatil olanakları, milli parkı ve tarihi önemi ile görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Bu ilçeye 3 günlük bir tatil planı yapmanız, görmeniz ve gezmeniz gereken yerler için yeterli olacaktır. Ancak deniz turizmi için gelmeyi planlıyor ve ayrıca bu tür tarihi ve doğal yerleri de görmeyi istiyorsanız, en az 1 haftalık bir yol haritası çizmenizde fayda var.

Güvercinada, Milli Park ve Eski Doğanbey Köyü gibi yerler tarihi, Kadınlar Denizi, Long Beach ve Pigale ise muhteşem kumlara ve tertemiz denize sahip görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

Nazilli

Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Aydın’ın en yeşil ve doğası en iyi şekilde korunan ilçelerinden biri olan Nazilli, il merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Ortak ve ana bir yol üzerinde bulunmasından dolayı, stratejik açıdan ulaşımı gayet kolaydır ancak yolları bakımından bu fırsatın mümkün olduğunu söylemek yanlış bir tabir olur.

İlçe merkezinde ve çevresinde yer alan yerleşim yerlerinde gezilmek ve görülmek için pek çok tarihi, doğal ve kültürel alan ve unsurlar barındıran ilçe, özellikle tarihi yapılarının dikkat çektiği bir yerdir. Koca Cami, Arpaz Beyler Konağı,  Arpaz Kulesi, Mastaura Antik Kenti ve daha bir çok yer, gezilecekler listenize eklenebilir destinasyonlardır.

Söke

Wikimeida

Sahip olduğu yüzölçümü bakımından en büyük ilçe olan Söke, il merkezine yaklaşık 54 km’lik bir mesafede yer almaktadır. İlçe, denize kıyısı olmamasına karşın merkezi bir konumda yer aldığı ve ortak geçiş noktası bakımından önemli bir lokasyona sahip olduğu için gelişmiş bir yapıdadır diyebiliriz.

Muğla tarafından gelirken, sağ tarafta kalan ve oldukça güzel görüntüler sunan rüzgar tribünlerinden, Myous ve Priene gibi antik kentlere, İlyas Bey Camii’nden diğer pek çok tarihi unsurlara kadar görülmesi gereken pek çok şey, Söke’yi ziyaret etmenizi gerektirmektedir. Aslında, bir tarım ve sanayi kökenli ilçe olmasına karşın Didim ve Kuşadası arasında kalmasından ötürü, büyük bir öneme sahip olan Söke, yaz aylarında ziyaret edebileceğiniz tarihi, doğal ve beşeri unsurları ile görülmeye değer bir yerdir.

Karacasu

Kvmgm

Aydın il merkezine yaklaşık 85 km mesafede yer alan Karacasu, uzun uzadıya eskiye dayanan bir geçmişe sahip ve antik dönemlerden beri insanlığın yaşam alanı olarak kullanılmaya devam ettiği bir ilçedir. Pidesi oldukça ünlüdür ve insanlar doğal Karacasu Aydın iline bağlı bir ilçedir. Karacasu ilçesi Aydın il merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır.

Uzun bir geçmişe sahip olan Karacasu ilçesi antik dönemden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Gidilip görülmesi gereken önemli antik kentler, ilçenin pek çok yerinde karşınıza çıkmaktadır. Afrodit Tapınağı, Afrodisias Antik Kenti, Hadrian Hamamı ve Afrodisias Müzesi gibi yerler oldukça dikkat çekicidir ve gerçekten görülmeye değer güzelliklere sahip unsurlardır.

Germencik

İrem Bilici

Aydın’a bağlı bir ilçe olan Germencik, il merkezine yaklaşık olarak 22 km’lik uzaklıkta bulunmaktadır. Zeytin ve incir ağaçlarının kapladığı doğası ve tertemiz havası ile, belki de Ege’nin en yaşanılası yerlerinden biridir.

İlçe, Aydınoğulları döneminde Değirmencik olarak adlandırılmış ve ardından günümüzdeki adını, Germencik’i almıştır. Kanlıbahçe Şehitliği, Magnesia Antik Kenti ve Alangüllü Kaplıcası gibi önemli ve ziyaret edilesi yerler, ilçenin en dikkat çekici unsurlarıdır. Aydın ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Germencik, doğal ve beşeri güzellikleri ile siz tatilseverler için muazzam bir günübirlik ziyaret yeri olabilir.

Koçarlı

Aydın Calling

İl merkezine yaklaşık 24 km’lik bir mesafede yer alan Koçarlı, Aydın’ın köklü bir geçmişe sahip önemli ilçelerinden biridir. Ancak bu ilçeyi, bir ara nokta olarak ziyaret etmeniz en doğru seçenek olacaktır. Zira, gitmek isteyebileceğiniz yerlerin hepsini saatler içerisinde gezebilir ve farklı bir destinasyona sürebilirsiniz. Cincin Kalesi, Amyzon (Mazı Kalesi) Antik Kenti, Cihanoğlu Kulesi ve Cihanzade Mustafa Camii görülmesi gereken en önemli noktalardır.

Buharkent

Termal

Adından da anlaşılabileceği üzere, kaplıcaların yoğun bir şekilde bulunduğu ve önemli bir ziyaret noktası haline gelmiş ilçe Buharkent, Aydın il merkezine yaklaşık 86 km mesafede yer almaktadır. Sıcak suları ve incir ağaçlarının meşhur olduğu ilçe, muhteşem doğa manzaraları eşliğinde yapacağınız bir köy kahvaltısı ile gerçekten unutulmaz anılar yaşatır nitelikte bir yerdir. 

Menderes Vadisi içerisinde kurulmuş olan ilçede görülmeye değer çok sayıda yer yoktur ancak günübirlik olarak ziyaret etmeniz halinde, doğal ve el değmemiş yerleri ziyaret edebilirsiniz. Kaplıcaları ile dikkat çeken Buharkent ilçesinde gezilecek pek yer bulunmamaktadır. Kızıldere Kaplıcalar ve Tekkeköy, gezilmesi ve görülmesi gereken diğer önemli yerlerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here