Aydın’da Gidilecek Plajlar Nerelerdir?

Aydın il merkezi, denize kıyısı olmayan bir yerleşim yeridir. Ancak Kuşadası ve Didim’de bulunan ve Türkiye’deki sayılı plajlar arasına girmiş bir çok yer mevcut durumdadır. Kuşadası’na 59, Didim’e 89 km uzaklıkta bulunan il merkezinden bu bölgelere ulaşım karayolu ile rahat bir şekilde sağlanabilmektedir.

Didim Plajları

Altınkum Plajı

easyjet

Sadece Didim’in değil, aynı zamanda ülkemizin de en güzel plajlarından biri olan Altınkum, Aydın’ın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Muazzam bir güzelliğe sahip kumsalı, çevre güzellikleri ve doğal alanları ile Altınkum, Didim tatilinizde ziyaret etmeniz gereken yerler arasında başta gelmelidir.

Aile ve arkadaşlarınız ile veya tek başınıza ve sevgiliniz ile rahat bir şekilde güneşlenebileceğiniz, denizin ve kumun tadını çıkarabileceğiniz Altınkum, özellikle Britanyalı turistler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Akbük Plajı

E-Wiki

Didim merkezine 23 km’lik bir uzaklıkta yer alan ve doğa ile içiçe bir tatil yapmak isteyen ziyaretçilerin ilk duraklarından biri olan Akbük, görülmesi ve bulunulması gereken oldukça temiz bir suya sahip plajdır.

Doğal bir liman görevi gören Akbük Koyu’nda her alandan bulabileceğiniz su sporlarını yapabilir ve bahar aylarında gelmiş iseniz, etrafınızda görebileceğiniz yemyeşil ormanların muazzam görüntülerine şahit olabilirsiniz.

Kuşadası Plajları

Kadınlar Plajı – Kadınlar Denizi

Lindsay Dayanik

Kuşadası merkezine en yakın ve en uygun olma özelliğindeki bu plaj, Osmanlı döneminde yalnızca kadınlar tarafından kullanıma açık olduğu için bu ismi almıştır.

Kuşadası merkezinden çift yönlü olarak hareket eden 5 numaraları dolmuşlar ile rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz plaj, sahip olduğu temiz ve dalgasız denizi ile siz tatilseverlere harika zamanlar geçirmeyi vaad eden yerlerdendir. Ayrıca halk plajı olarak tanındığı için giriş ücreti ödemiyorsunuz. Ancak şezlong ve şemsiyeler 5 TL gibi makul fiyatlar ile kiralanabiliyor. Plajın hemen üst yolunda bulunan bir çok kafe ve restonrantta, denize karşı birşeyler yeyip içebilirsiniz.

Long Beach – Uzun Plaj

valstur

Kadınlar Denizi’ni geçtikten sonra , Davutlar mevkiine doğru ilerlediğinizde, Türkiye’nin Lara’dan sonra en uzun plajını görebilirsiniz. Burası, sahip olduğu denizinde hafif yosunlar barındırıyor olsa da, gidip görülmesi gereken, sığ denizi ile rahatça girilebilecek bir yer. 6 km uzunluğundaki plaja , yaz aylarının gelmesi ile aynı anda 10 binden fazla insan girebilmektedir.

Sevgi Plajı

Turkish Travel

Kuşadası’nın en çok bilinen plajlarından biri olan Sevgi Plajı, yaklaşık 12 kilometrelik uzunluğu ile bu bölge, eşsizdir. Milli Park’tan başlayıp, Yavansu Mahallesi’ne kadar devam eden bu plajda, su sporları da yapılabilmektedir. Koşmak ve bisiklete binmek için tercih edebileceğiniz bu alan özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Güzelçamlı Millî Parkı Koyları

KUŞADASI BENİM

Tüm bu plajlar dışında Kuşadası’nda, Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde de denize girilebilecek ancak kumdan değil çakıl taşlarından oluşan yerler vardır.

Kalamaki koyları olarak bilinen bu koylar; İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu ve Karasu Koyu olmak üzere 4 adet ara koydan oluşmaktadır. İçmeler Koyu’nun Millî Park’ın girişine uzaklığı 1 kilometredir. Aydınlık Koyu 5 km, Kavaklıburun Koyu ise giriş kapısına 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Girişe en uzak koy olan Karasu Koyu’nun Millî Park’ın girişine uzaklığı ise 11 kilometredir.

Pigale Plajı – Pygale Beach

Siba Tours

Kuşadası merkezinden İzmir istikametine giderken 3. km’de bulunan plaj, genellikle yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Kuştur bölgesi olarak geçen bölgede yer alan plajın kumu ve sığ oluşu, tercih sebepleriniz arasında yer alabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here