Aydın’a Nasıl Gidilir ?

Aydın’a otobüsle ulaşmak isteyenler için hemen hemen her şehirden direkt olarak otobüs seferleri mevcut durumdadır. Özellikle yaz aylarında Kuşadası, Didim, Söke gibi ilçelere haylice seferler bulabilirsiniz.

Havayolunu kullanmak isteyenler içinse, en yakın seçenek Adnan Menderes Havaalanı. Buradan servislerle Aydın merkeze ulaşabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla gelecekseniz İzmir- Aydın Otoyolu’nu kullanarak daha kısa sürede Aydın’a gelebilirsiniz. Eğer havalimanından ilçelere gitmek istiyorsanız, turistik ilçelere yaz aylarında sayılarını oldukça artıran transfer firmalarının araçları ile, diğer ilçelere ise seyrek aralıklarla düzenlenen seferleri kullanabilirsiniz.

Aydın’da Ulaşım

Tabii ki şahsi araca sahipseniz, en kolay ve hızlı yolu seçmiş olursunuz. Böyle bir durumda yolculuklarınızı daha kısa süreler içinde daha fazla yeri ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz. Aydın il merkezine kendi aracınız ile gelmemişseniz bile araç kiralama şirketlerinden yararlanabilirsiniz.

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde trafik sıkıntısı çeken insanlardansanız, böyle bir seçenek makul gelmeyebilir ancak Aydın ve çevresinde trafik diğer büyük şehirlerde olduğu gibi sorunlar yaratmayacaktır. Yine de çekiniyorsanız, kısa ve orta mesafeli yolculuklarınız için ticari taksileri kullanabilir veya bölgede oldukça yaygın olan motosiklet kiralama gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bu seçeneklerin yanı sıra tercih edebileceğiniz en makul ve ucuz yollu ulaşım seçenekleri arasında yer alan dolmuş ve belediye otobüslerini kullanabilir ve tam 2.25, öğrenci 1.75 gibi fiyatlar ile il merkezinde ve çevresinde yolculuk yapabilirsiniz. Şehir merkezinden ziyade, çevre ilçelere seferler düzenleyen ve boyut olarak daha büyük olan sarı otobüsleri kullanabilirsiniz. Ancak bu seçeneği tercih etmek istiyorsanız, öncelikle ‘’Aykart’’ denilen yolcu kartından edinmeniz gerekecektir. Kartın toplam maaliyeti 5 Lira’dır ve 10 TL gibi makul bir ücretle çift yönlü yolculuklar yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak, Aydın ve Kuşadası arasında 403 nolu sarı otobüsleri kullanmanız durumda 8 TL tam, 6 TL öğrenci ücreti ödeyeceksiniz. Sefer durakları ve bunların kalkış saatleri bilgisine ulaşmak için Aydın Belediyesi’nin internet sitesine girmeniz ve kontrol etmeniz gereklidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here