Aydın’a Ne Zaman Gidilir ?

Aydın genellikle yaz turizmi için tercih edilen bir bölgedir. Bu sebeple ilkbaharın ortalarından başlayan ve sonbaharın ortalarına kadar sürebilecek bir turizm sezonundan bahsetmek mümkündür.

Nisan başlarında 16 derecelere çıkan havalar mayıs ayı gelince 20 derecelere ulaşıyor ve haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise en yüksek sıcaklık ortalamaları olan 30 – 35 dereceyi buluyor. Eylül ayında ortalama 23, ekim aylarında yaklaşık 18 derecelere kadar azalma eğilimi göstermektedir. Kış aylarında ise yağışlar artıyor ve hava sıcaklığı eksilere kadar inebiliyor. Ayrıca, Aydın merkezine neredeyse hiç kar yağmıyor ve kış sporları için uygun olan bir tesis bulunmadığı için kış sporlarıyla ilgili bir turizm söz konusu değildir.

Fakat kış ayları için de yapılacak en iyi faaliyet, termal su kaynaklarına ziyaretler olacaktır. Germencik ve Davutlar gibi bölgeler, Sağlık Bakanlığı onaylı tesislere sahip, önemli termal yerlerdir. Eğer romatizmal sorunlara sahipseniz veya bu durumda olan akrabalarınız var ise, doktor onayının ardından gelebileceğinizi pek çok noktayı Aydın sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

Aydın merkezinde olmasa da, sahil kesimlerinde yaz aylarında yapılacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Kuşadası ve Didim gibi ilçelerin sahip olduğu doğal ve beşeri alanlar, fazlaca aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Su sporları vb. bir çok aktivite için en uygun zaman yaz aylarıdır.

Aydın Festivalleri

Aydın’daki festival hayatı, ilçelere dağılmış bir şekilde ilerlemektedir. Katılmayı düşündüğünüz festivalin yeri ve zamanı hakkındaki bilgileri, biletinizi almadan önce teyit etmenizde fayda var.

Deve Güreşi Festivali

Jose Aleman Asensi

İncirliova, Germencik, Yenipazar, Kuyucak, Karpuzlu ve Koçarlı gibi yerlerde yapılan ve son dönemlerde Kuşadası’nın da dahil olduğu deve güreşlerinin düzenlendiği etkinlikleri kapsamaktadır.

Yerli Tohum Takas Şenliği

İncirliova Ziraat Odası

Yeri ve milli tohumlarımızın takas edilerek ve tarımın canlanmasını hedef belirleyen insanlar tarafından başlatılan, Mart ayında gerçekleşmekte olan şenliklere çevre illerden katılım yüksektir.

Latmos Doğa Şenliği

Ege’de Son Söz

Geçtiğimiz dönemlerden beri düzenlenen etkinliklerde, Bafa Gölü’nün kıyısında çadırlar kurarak katılan insanların düzenlediği kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler bulabilirsiniz. Kesin tarih ve yer bilgileri için, etkinliği düzenleyen toplulukların web sitelerine göz atmanızı öneririz.

Kuşadası Gençlik Festivali

Kuşadası Live

4 – 8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen müzik festivalidir. Davutlar’daki Sevgi Plajı’na gelen binlerce genç ve orta yaşlı insanın katılımı ile gerçekleşen festivalde, birçok ünlü yüz sahne almakta ve festival,farklı türdeki müziklere ev sahipliği yapmaktadır.

Didim VegFest

Festivall

2019 yılının Nisan ayında üçüncüsü düzenlenecek olan ve Türkiye’nin ilk vegan festivali olma özelliğine sahip etkinliktir. Hayvanlardan üretilen ürünlerin yenmesine karşı olan insanlar tarafından gerçekleştirilen katılımlar ile bir vegan köyü kurgulanmaktadır ve bu bir gelenek haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here