Doğal ürünlerin oldukça ünlü olduğu şehir olan Aydın, zeytin ağaçları ve incir ağaçlarının kapladığı yeşil alanlarıyla bilinen bir yerdir. Geleneksel olarak yapılan pek çok ürünü çarşıda, pazarda ve pek çok markette bulabilirsiniz. Didim ve Kuşadası gibi turistik bölgelerde ise daha çok hediyelik eşyalar satışa sunulmaktadır. Efe kıyafetleri, magnetler, deri ceket ve daha pek çok farklı türdeki hediyelik eşyaları satan dükkanlara uğrayabilir ve sıkı bir pazarlık yaptıktan sonra satın alabilirsiniz. Doğal ürünler demişken, incir ve zeytinyağının detaylarına da değinmek gerekli.

İncir, özellikle köy yerleşimlerinde sıkça kullanılan ve yöre halkı için hem bir geçim kaynağı, hem de doğal bir ilaç niyetine sıklıkla tüketilen bir üründür. Reçeli, en çok tercih edilen yan ürünüdür ve hemen hemen Aydın’ın heryerinde rastlamak mümkün.  Zeytin ise, sabah kahvaltısından gece çorbasına kadar tüm yemeklerde kullanılan bir şeydir. Yörenin en iyi zeytinyağlarını, Nazilli ve Efeler civarında bulabilirsiniz.

Aydın, doğal ürünler başta olmak üzere, Kuşadası ve Didim gibi turistik yerlerde bulunan ‘turizm ürünleri’ne kadar pek çok farklı türün satın alınabileceği ve çoğu yerde kalitelilerinin bulunduğu bir şehirdir. Ziyaretiniz sırasında, mutlaka yerel halktan birilerine direktifler sormayı ve en iyi ürünlerin nerede bulunabileceği hakkında fikirler edinmeyi ihmal etmemelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here